• aldatilmis bir adamin hikayesini anlatiyor... ancak bu anlatim sozlerle degil sarkinin anlik degisimleri inisleri cikislari ile yasatiliyor kahramanimizin yaptigi ise sadece siirini okuyarak dert yanmak... konusmadiklarini konusamadiklarini icindeki atesi anlatmak ise notlara kalmis. sarki baslarken ayriligin huznu icimizde agir yuku ise omuzlarimizda sonra kendi kendine konusarak itiraflar basliyor... kendini hayatini adamis herseyini verdigin birinin atmis oldugu bir kaziktan sonra ne yapmali? nereye gitmeli? bir turlu kabullenememe fatura ise kime kesilmeli? itiraf ve aci gercegi kabullenmeden sonra ise duygular dile geliyor... tekleyerek atan kalbini dinletiyor ilk once anlatmaya calisiyor hala ne kadar sevdigini ona sonra bir kufur savuruyor kizginlikla... ardindan derin bir sessizlik belki huzur belki de olum kimbilir?
  • bu şarkı sadece hayranlarının değil, mark knopfler'ın da en sevdiği şarkılarından birisi olarak 6 albümünde de yer almıştır. ilk çıkışı love over gold ile 1982'dedir. şarkının sıradışı trafiği, piyanolu ve akustik gitarlı girişi ve tabiki sözleri onu mükemmel yapan özellikleri.

private investigations'ın bulunduğu albümler ve şarkının albümlerdeki uzunluğu:

love over gold - 1982 - 6.46
    alchemy - 1984 - 7.35 (live)
    money for nothing - 1988 - 5.50
    on the night - 1993 - 9.43 (live)
    the very best of dire straits- sultans of swing (edition limitee)- 1998 - 5.54
    dire straits - mark knopfler inédits lives - 8.45

stüdyo kayıtları arasında en güzel versiyonu belki en son teknoloji olması nedeniyle the very best of albümündeki, konser kaydı olarak ise on the night en güzeli.
  • a$mi$ dire straits $arkisi..

it's a mystery to me - the game commences
    for the usual fee - plus expenses
    confidential information - it's in a diary
    this is my investigation - it's not a public inquiry

i go checking out the reports - digging up the dirt
    you get to meet all sorts in this line of work
    treachery and treason - there's always an excuse for it
    and when i find the reason i still can get used to it

and what have you got at the end of the day?
    what have you got to take away?
    a bottle of whisky and a new set of lies
    blinds on the window and a pain behind the eyes

scarred for life - no compensation
    private investigations
  • this is my investigation diyor mark knopfler. sizlik bir şey yok diyor. ama ben de alınıyorum üzerime işte n'aparsın. aynı söz-müzikle benim soruşturmam da, ama hikayesi farklı. her neyse...

bu arada ingilizce bilmeyen ya da sözleri anlamayan biri dahi, bu parçayı dinlediğinde kendi içinde bir hesaplaşmaya gider bence. insanlar kendileriyle hesaplaşsınlar diye yapılmış sanki müzik.

anlatıyorum. yaz kızım.

üniversite döneminde sınav gecelerinden birinde bu parça denk gelmişti. shuffle'ın itliği. hani soruşturma falan diyor ya, hah işte, polis baskını gibi geldi bir anda. kapıyı kırıp daldı swat team sanki. ne zamandır dinlememiştim. 5-6 saat aralıksız dinledim. acısını çıkardım. ama ne acı. ağzıma sıçtım o gece. döve döve konuşturdum kendimi. ben sustukça, notaya bastı mark. bi' bateri vurdu, bi' piyano. ağzımı yüzümü dağıttım. halbuki ne de tatlı başlamıştı müzik. güzel günleri hayal eder gibi. gözlerimin içi parlamıştı ilk 4 notada. sonra gerçekleri tek tek saydı. suçlamaları dinledim sanki. sonra sertleşti giderek. her tarafı aradılar. bütün eşyaları alt üst ettiler. sonunda bulundum. her şeyi ben yaptım dedim. kabul ettim tüm suçlamaları. itiraf ettim suçumu. naifliğimi de yazın dedim. inandığımı da yazın, güvendiğimi de, sevdiğimi de dedim. hepsini ben yaptım dedim. en baştan beri böyle planlıyordum dedim. taammüden. nitelikli halden ceza arttırımına gidilmesi gerekir dedim. yazdılar. sicilime işlendi. nereye gitsem bunlar da benimle geldi.

şimdi; inanmak, güvenmek ve sevmekten sabıkalı biri olarak devam ediyorum hayatıma. yıllar geçiyor bir yandan. soruşturma üzerine soruşturma. her tekrarda "aha yine geldiler!" diyorum artık alışmış bir halde. sonra kapatıyorum gözlerimi. çekiliyorum bir köşeye. ne var ne yok çıkarıyorum ortaya sakince. telaş, korku, heyecan yok. sahneler hep aynı ne de olsa.

ortalık durulduğunda hafiften bir güneş hüzmesi giriyor odaya. tozları görünür kılan cinsten. temizliyorum yeniden her şeyi büyük bir özenle. gönlümde bahar temizliği var gibi. açıyorum bütün pencereleri. derin bir nefes alıyorum. mayıs gelmiş. akşam üstü cıvıltıları eşliğinde, hafif bir esintinin üzerine bırakıyorum kendimi. arınmış bir halde.
  • bu şarkının mark knopfler tarafından , eşinin kendisini aldatması üzerine yazılmış olduğunu öğrenip pek üzülmüştüm bi zamanlar.
  • sözlerinin çevirisi şöyle olan şarkı

benim için bir giz-oyun başlıyor
    her zamanki ücret-artı masraflar
    gizli bilgiler-bir günlükte gizli
    bu benim araştırmam-kamu soruşturması değil

raporları didikliyorum-pisliği eşeliyorum
    bu tür bir işte herşeyle karşılaşabilirsiniz
    vefasızlık ve vatana ihanet-her zaman bir mazeret bulunur
    ve nedenini bulsam dahi alışamıyorum

günün sonunda elinde ne kalıyor
    beraberinde götürecek neyin var
    bir şişe viski ve bir dizi yalan
    pencerede körler ve gözlerin ardında acı

hayattan arta kalan yara izi-üstelik tazminat da yok
    özel araştırmalar.
  • sultans of swing albümünü dinlerken, şarkının girişiyle birlikte tüylerimi diken diken eden efsane. aldatılmayı geçtim hayatı özetleyen o cümle "and what have you got at the end of the day?".

sözlerin belli bir çizgide gitmesinin sebebi ise sanırım müziğin muhteşemliğinin önüne geçmemek.
  • sessiz bi parça. mark knopfler'in sessiz çığlıkları. söz müzik aşmış yalayıp yutmuştur. yoğun kullanımı bünyede hafif sersemlik ve mellik yapar. prospektüslü bi parçadır bir de. okuyup anlamadan kullanılmamalıdır.
  • çok açık, baya açık ara en iyi dire straits şarkısıdır.
hesabın var mı? giriş yap