• özel markalar da diyebiliriz, türkçe olarak*. marketler kendi markalı ürünlerini oluşturarak, lüx ve markalı ürünlere ucuz alternatifler geliştirir. migros cola, tansas gofret, viva havlu*, gibi.
 • genis urun yelpazesine sahip convenience sunan buyuk marketlerin hizli surume sahip olan urunleri sinsice kendi adi altinda, dusuk kar marjlari ile pazarlayarak marka bagimliligi yaratma araclaridir. "retailer brands" de derler bunlara.

  lakin, zannetmeyiniz ki, tansas, migros ve hatta wal mart gibi magazalar, kasalarin arkasinda bir kucuk fabrika isletmektedir. ekseriyetle bu tarz urunler icin piyasadaki saglam uretim sirketleri ile anlasilir, soz konusu urunler, ilgili magaza icin ozel olarak uretilir, ambalajlanilir ve fiyatlandirilir.
 • yakında çıkması beklenen süper marketler ile ilgili yasa çerçevesinde marketler tarafından kullanımına kısıtlama getirilecek olan marka cinsi. bu tip markaların pazar paylarının yüksek olması, marka yapılandırma süreci içinde yer alan birçok kişinin (reklamcılar, marka danışmanları, reklam alt sektöründe çalışan bi sürü insan) işine gelmemektedir.
 • daha çok "market markaları" diye tanımladığımız (araştırma sektöründe) kavram. kimi tablolarda, raporlarda "pl" olarak belirtilir.
 • genellike supermarketler ve zincir magazalar tarafindan kendi markalari adı altında satisa sunduklari urunlerdir.

  dagitim agi olmadigindan migros colayi sadece migrosta, le colayı sadece bim magazalarinda bulabilirsiniz. kesinlikle uretilen marka, o firmanın isminde olacak diye bir durum soz konusu degildir.

  yeniden duzenlenen supermarket yasası ile magazada bulundurulması gereken pl urunlerin toplam urun miktarina gore %5'i gecemeyecegi yonunde bir ibare kullanılmıstır fakat bu durum hem yerli ureticilerin hem de zincir magazalarin baskisi ile ortadan kaldırılmıstır.

  kisisel fikrim ununu elemis elegini asmis, sektor lideri olmus markalarin haricinde birilerinin de guclenmesi ve fiyatta yasanan tekelin onune gecilebilmesi icin bu gibi girisimlerin desteklenmesi yonundedir.

  tabi kalite olcutleri ve lab. analizleri de goz onune alınarak bu tip markalarin olusturulması ve desteklenmesi dusunulmelidir.
 • üretici firma tarafından sadece satıcı firmanın istediği doğrultuda , istediği isim ve nitelikte sadece o firmaya ait olarak ürettiği ürünlerdir.
 • ülker 'in feci başarılı uyguladığı olaydır. gelecekte çok potansiyel içeren bir çalışma alanıdır özellikle alkollu içecekler konusunda feci bir potansiyel sozkonusudur. aldi lerde oldugu gibi içimi kaliteli private label şarap markalarını göreceğimiz günleri iple çekiyor insan.
 • mercadona avrupa'da bu konsepti en iyi uygulayanlardan biridir, oyle ki hemen hemen tum urunler private labeldir. kanimca marka olmus dayaniksiz tuketim mallari sirketlerinin karsisindaki en buyuk tehlike budur, zira artik raf alani vs icin rakip firmalarla degil perakendecinin kendi markasi ile karsi karsiyalar.
 • genellikle diğer üretici markalara ürettirilip kendi markaları altında daha uygun fiyatlara satılan ürünlerdir. ürünün paketine bakılırsa " x için y tarafından z tesislerinde üretilmiştir" yazdığı gorülebilir.
hesabın var mı? giriş yap