şükela:  tümü | bugün
  • esasında tek adımda da halledilebilecek sorundur.
    (bkz: kasayı yan yatır)
  • bendeki tezahürü "%34 kullanılabilir (prize takılı, dolmuyor)" cümlesiyle olan durum.

biraz burayı biraz da forumları karıştırdım. pc ile ilgili hemen her sorunda olduğu gibi kafa sayısı kadar fikirle hatta fazlasıyla karşılaştım. yapabileceğim şeyler listesi kabarıktı. ancak ben önce bilgisayarımı kapatıp açtım. hiçbir değişiklik olmadı. sonra bilgisayarı kapattım, ardından pili çıkarttım ve biraz bekledim. pili geri takıp bilgisayarı açtım ve sorun düzeldi.

kısacası "teknoloji şans işidir".
  • fişte uzun süreli kullanılan bilgisayarlar için yazılımsal batarya koruma programının uyarısıdır. amaç bataryanın bir kısmını hiç kullanmamak ve daha uzun ömürlü kullanmaktır, yazılım üzerinden devredışı bırakılabilir.
  • laptop adaptörünün bilgisayara takılan ucunda olan sıkıntıdan kaynaklandığını düşündüğüm durum. en azından benimkinde öyle gibi. daha önce orjinal adaptörü birkaç kere yere düşürmemden sonra fişe taktığımda adaptörden cazırt cozurt bir ses gelmiş ve adaptör bozulmuştu. bir tanıdığımız "ben yaparım bunu yea" diyip kurcalayıp yapamadıktan sonra garantiye götürme şansım da ortadan kalkmış oldu. ve bir ton para bayılıp (dolar bazında satılıyorlar, yamulmuyorsam 60$ falandı) çok girişli laptop adaptörlerinden aldım. onun sorunu da uç kısmının sürekli çıkıyor olmasıydı. bilgisayarı çekip bir yere götürmek imkansız yani. her hareket edişinizde gevşiyor ya da komple çıkıyor. sorunu çözebilmek umuduyla bantladım falan ama yine de temassızlık yaptığı oluyordu. şimdilerde ise "prize takılı, dolmuyor" uyarısı ile baş başayım. ve bu bilgisayara giriş kısmıyla oynadığımda bazen düzeliyor şarj oluyor, bazen hiç şarj olmuyor, bazen de bu uyarıyı veriyor. şarj olmadığı durumlar haricinde de cızırtılı bir ses oluyor devamlı. ben kendimce çözümün orjinal adaptör almak olduğunu düşünüyorum.
    ayrıca bir forumda da bu sıkıntının adaptörün bilgisayara takılan uç kısmından olabileceğini okumuştum. yani adaptörü başka bilgisayarlarda deneyip sorun olup olmadığına bakmak da çözüme ulaşmak adına faydalı olabilir.
  • genelde "99% prize takılı, dolmuyor" şeklinde görülen sorundur.

bu sorunu çözmek için uyguladığım yöntem şöyle:

- adaptörü çıkartın.
    - şarjı 5%'lere getirin (kapanacak uyarısı gelene kadar işte).
    - laptopu kapatın.
    - laptop kapalıyken şarj edin.
    - laptopu açın.

sorun çözülmüş olacaktır.
  • bataryanın şarj durumuna göre doluya koysam almıyor boşa koysam dolmuyor ayağı yapan uyarı.
  • belki onlarca sebebi ve her biri için ayrı çözüm yöntemi vardır ama kendime ait dell 5110'dakini şu şekilde çözdüm.

1. laptopu kapat.

2. adaptörü laptoptan çıkar ve birkaç defa adaptörün ucuna var gücünle üfle.

3. aynı şekilde laptopun şarj deliğine de birkaç sefer üfle.

an itibariyle iki gündür şarj olmayan batarya cayır cayır doluyor.
  • adaptörü söküp akabinde kapalı laptopın pilini söküp 1-2dakika sonra takın.akabinde laptopu açıp adaptörü geri takın.
  • adaptörün yuvasının ortasındaki pinin kırılması sonucu oluşan durum.
    bilgisayar şarj olamazken nasıl çalıştırıyor sorusunun cevabı bende de yok fakat sebebi budur.
  • bugün gta v oynarken asus k555l serisi bilgisayarımda karşılaştım. 7 yıldır bilgisayarcılık yapyorum yani teknisyen bir akrabamın yanında vakit geçsin diye takılıyorum. daha önce hiç karşılaşmadığım bir sorundu çünkü dükkana gelen bilgisayarlarda böyle bir sorun görmedim hiç. ilk defa kendi laptopum oldu ve bunda gördüm. biraz sözlükten biraz dışarıdaki forumlardan araştırdım. bu yeni nesil bilgisayarların batarya ömrünü uzatmak için geliştirilmiş bir çözümmüş. şarja takılıyken 95-100 arasında kullanımda sabitliyormuş. umarım bu böyledir. alalı iki hafta olmadı çiçeği burnunda asus...