şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kuzey kore'nin uluslararası plaka işareti.
 • flep kesilik kaldırılmaksızın kornanın üzerindeki hücre tabakası kaldırılarak lazer uygulamasıyla gerçekleştirilen operasyon.
  korneası yeterince kalın olmayan kişiler için lasik uygun görülmediğinden lazerle göz kusuru düzeltme amacıyla bu yöntem uygulanıyor. ancak lasik'e göre hem ameliyat sonrası acısı daha yüksek, hem de iyileşme süresi ve bakımı daha zahmetli.
  kişisel deneyimim:
  31 ekim sabahı prk operasyonu geçirdim ve o gün hayatımın en kötü günlerinden biriydi. ameliyat esnasnnda tabii ki bir acı yoktu, ama sonrasında gözlerimdeki yanma, batma ve ağrıyı tarif edemem. ağrı kesicinin dahi derman olamadığı acılar içinde kıvranarak bir gün geçirdim. ertei gün acılar azalmış, katlanılır boyuta gelmişti. şu an operasyon sonrasındaki 4. günü tamamlıyorum, ağrı-sızı yok ancak görüntünn netleşmesini bekliyorum (bunları anlatmak için sabırsızlanıyordum, kocaman metin boyutları ile kullanıyorum browserı).
  her şey iyi gitse bile, 6 ay boyunca damla kullanımı gerekiyor ki, bu bile sinir bozucu.
  son sözüm,
  kesinlikle prk operasyonunu onaylamayın. lasik uygun değilse, oturun gözlüklerinizle.
 • miyopi hipermetropi ve astigmatizm düzeltmek için göze uygulanan excimer laser türlerinden bir tanesi. prk yöntemi ile lazer yaptırmak kendi deneyimlere dayanarak söylemeliyim ki kimseye tavsiye etmeyeceğim bir yöntemdir. operasyon sonrası inanılmaz bir baş ağrısının yanında, gözde yanmalar, batmalar ve gözü açamamak dezevantajlarıdır.

  lasik yöntemine göre iyileşme uzun sürede gerçekleşmektedir. operasyon sonrası takılan kontak lens sayesinde ilk dört gün görme normalleşmiş gibi gelir fakat kontak lens çıkarıldıktan sonra bulanık görmeye başlarsınız bu da kendinize "gözüm ne zaman iyileşecek" sorusunu sordurur çünkü tam olarak görme bir kaç aydan daha fazla süre alabilir. bunlar bu kadar açık olmasada operasyon öncesinde doktor tarafından "biraz acı çekeceksin" "tam görmen bir kaç hafta sürer" gibi sizlere sunulabilir ve bu acılara aldırış etmeden laserinizi olabilirsiniz, buraya kadar herşey normal ama şimdi yazacaklarım benim için bir talihsizlik mi yoksa sizinde başınıza gelebilir mi bilmiyorum...

  lazer olmadan önce ek lazer gerektirebilir uyarısı her zaman imzaladığınız kağıt parçasında bulunan bir maddedir ama buna doktorlar fazla ihtimal vermezler. prk laserde malesef ki bu ihtimal lasik lasere göre oldukça fazladır. doktor muyum değilim.. ama laser operasyonundan sonra yaşamış olduklarımdan dolayı bir çok araştırmalara girdim... üç beş yıl önce lasik operasyonları geçirenlerin gözlerinde hala bir sorunu yokken benim birazdan da bahsedeceğim üzere üçüncü prk operasyonum kapı önünde. (1 buçuk yıl içerisinde)

  (temmuz 2006) ilk prk operasyonunu oldum, ilk bir ay bulanıklık yavaştan kaybolmaya başladı, sürekli damlalar kullanıyorum, göz kuruluğundan kaynaklanan bulanıklar damlalardan sonra hafif hafif kalkıyor ve belli bir dönemden sonra kartal gözlü gibi hissetmeye başladım kendimi.. milletle kendi gözümü kıyaslıyorum ve gözümün tamamen iyileşmiş olduğuna kanaat getiriyordum.. bu hissiyatım bir kaç ay sonra gözümün birinin yavaştan bulanıklaşmaya başladığını hissedene kadar sürdü.. yavaştan sanki gözüm bulanıklaşıyor eskisi gibi net göremiyordum, kuruluktandır deyip teselli buluyordum... bu düşüncelerim belli bir döneme kadar devam etti, gözlerimin bozulduğunu, tekrardan laser gerektirdiğini bulanıklığın sebebi için doktoruma gittikten sonra açığa kavuşturduk.

  doktorun "ek laser yapacağız, gözünde haze oluşmuş ilaçla laser tedavisi uyğulayacağız, korkmana gerek yok esmerlik artıkça bu haze oluşma riskide artıyor, laserin bir riski yok" gibisinden bir açıklaması oldu. yine mi bu acılı günleri çekeceğim sorusuna "evet" cevabını aldıktan sonra hadi hayırlı olsun deyip bir kaç hafta sonra tekrardan lazer oldum....(ocak 2007)

  yine ilk laserdeki gibi acılı günler damlalar derken bir kaç ay sıkıntı çektim ve gözlerim tekrardan kartal gibi oldu... oh be dedim... dünya varmış şeklinde hayata devam ediyorum, gözleriminde maşallahı var, bilgisayarın ekranını bir m uzaktan görüyorum.. yazılar ayna gibi görünüyor, her şey üç beş ay sonra bulanıklığın oluşumana kadar mükemmeldi. ilk laserdeki gibi sağ mı sol mu hatırlamıyorum, gözümün bir tanesini bulanıklaşmaya başladı ve bulanıklığın sonunun lasere kadar uzanacağını bana tekrar gösterdi.

  hafif hafif bulanıklaşan gözüm görmemde zorluklar oluşturmaya başladı ve diğer gözümdede bulanıklığın artmasıyla temmuz(2007) ortalarında tekrar doktoruma gittim. yaptığı incelemeler sonucunda gözümün tekrardan laser gerektirdiğini söyledi.
  sanırım bu laser kendisinin hatası sonucunda oluştu, orasını bilmiyorum ama bana söylediği "bir önceki laser operasyonunda kullandığı ilacın legal olan seviyesinin onda biri kadarını gözüme uygulamış" kullandığı ilaç toksik olduğu için "fazlası zararlı ve senin gözüne onda birlik bir ilaç vermiştim tekrardan haze oluştu" demesi kendisinin bir hatası olduğunu gösteriyor....

  şimdilerde korku içerisindeyim...ikinci laser operasyonunda kullanmadığı oranda gözüme ilaçlı laser uygulayacak... madem sorun yaratmıyacaktı neden o zaman kullanmadı gibi sorular kafamı kuracalıyor, o yüzden hala beklemedeyim.. gözümün önünde bir bulut, sis oluştuğu için gözlük ve lenste tedavi edemiyor, haliyle tekrardan laser olacağım ama şimdilik bu konuda uzman dünya göz hastenesine gitmek için gün sayıyorum.... tek umut orada çıkacak tekrardan laser olman sorun olmaz sözcüğünde yatıyor... sonuçta ortada parasal miktarlar döndüğü için kime ne kadar güveneceğimide bilmiyorum....

  sonuç olarak diyeceğim şudur ki prk operasyonu risksiz olabilir ama bu gibi sonuçlarlada karşılaşabileceğinizi göz ardı etmeyiniz... hayırlı operasyonlar....
 • photorefractive keratectomy teriminin kısaltmasıdır. bir refraktif cerrahi yöntemidir. korneanın dış tabakasından excimer laserle doku çıkartılarak kırma kusurunun düzeltilmesidir. ayrıca 6 ay kadar önce benim de tecrübe ettiğim bir yöntemdir.
  ameliyattan sonra görme kusurunun tekrar etmesi gibi bir risk varmış. altı ayın sonunda böyle bir sorunla karşılaşmadım.
  korneası ince olduğu için bu ameliyat tavsiye edilenlere, ameliyattan sonraki 2-3 günün çok sancılı geçeceğini, o 2-3 gün boyunca kesinlikle günlük hayata dönmenin mümkün olmadığını, görüşün düzelmesi için minimum bir ay gerektiğini aklınızdan çıkarmayın derim. ayrıca hala arada bir göz kuruluğu oluyor. zaman zaman yapay göz yaşı kullanmaya devam ediyorum. ama tüm bunların yanısıra, gözlüksüz, lenssiz net bir görüşe kavuştum. umarım görme bozukluğum bir daha tekrar etmez.

  meraklıları için ameliyat aynen şöyle yapılıyor : http://juzztv.com/…atch_video.php?v=d57d9ea198fcabb
 • yaklaşık dört ay önce geçirdiğim göz operasyonu. tam sonucun alınması için iki ay daha geçmesi gerekiyormuş ancak dayanamayıp ben de yaşadıklarımı paylaşmak istedim.

  öncelikle temel nedeni arkadaş gazı. amelyat olan arkadaşım çok memnundu. sana da yaptıralım deyip durdu. sanırım bin defa dedikten sonra, fikrim olsun diye ve gözlerim bu amelyata uygun mu değil mi diye öğrenmek için randevu aldı benim için doktordan. alış o alış... neyse iyi ki bu kadar ısrar etmiş.

  bana iki opsiyon da sunulmuştu, ancak iki farklı doktordan biri sadece prk olabilirsin dediği için ben de ötekisi yerine prk'yi tercih ettim.

  operasyon beş veya 10 dakika sürdü. operasyon sırasında çok basit işlemler var. lazer kısmı en kolayı. operasyon çok rahat ve acı çekme diye bir şey yok. ben o kadar kasmama rağmen gereksiz olduğunu gördüm.

  operasyon sonrası görme kalitem kötüydü. miyop olmama rağmen nedense operasyon sonrası hipermetrop oluverdim. yakını okuyamama 15 gün, bulanıklık da bir ay kadar sürdü.

  operasyon sonrasında dört gün yanımda soğan doğruyorlarmış gibi gözlerim hem sulandı ve ağrıdı. acısı öyle abartıldığı kadar fazla değil. en azından ben ağrıdan çok şikayet etmedim. belki de acı eşiğim yüksek bilmiyorum. tabi kışın yaptırdığım için günler kısaydı. dolayısıyla gözümü güneş ışınlarından daha kolay korudum. rapor alıp yattım dört gün boyunca. televizyona bile arkamı dönerek televizyonu "dinledim".

  sol gözüm ilk aydan sonra net görmeye başladı. ancak sağ gözümdeki çok az bulanıklık tam olarak hala geçmiş değil. ilk üç ay sonunda rahatlıkla uzak ve yakını görebilmeye başladım. ancak sağ gözümde hala az derecede de olsa bozukluk devam ediyor. 2 ay sonra göz kontrolüm var. normalde üç ay önce doktor ikisi birbirini eşitleyecek demişti ancak hala bekliyorum.

  sonuç olarak eğer tercih hakkınız varsa prk olmayın. ancak gözlük mü prk mı derseniz benim tercihim prk olur. kendimi bildim bileli gözlük takardım. tamam çok gözlük kırmadım ama yok camı çizildi, yok pislendi, yok değiştir, her gece çıkar, gece kalkarken iki saat ara, sabah gözlük tak ... yıllarca bunlar hiç sorun gibi durmuyor, ancak gözlük takmayı bıraktıktan sonra açıkçası ne çok boş iş yapıyormuşum dedim. hele yatarken kitap okumak ve kitap okurken uykuya dalmak artık daha zevkli. gözlüğü nereye koyayım, gözlük kırılır mı derdi yok. otobüs yolculuklarında da bu sorunu çok yaşamıştım. kafanızı yastığa dayayarak kitap okumak istersiniz gözlük size engel olur, gözlüğü çıkarsanız gözlük koyacak yer bulamazsınız:)

  kısacası, ben herşeye rağmen iyi ki göz operasyonu yaptırmışım diyorum.
 • ilk 24 saatte intihara meylettiğim, 55'nci saatte eskisinden iyi görmeye başlamamı sağlayan operasyon. ama asıl numara operasyonda değil doktordaydı tabii. kamil bilgihan olmasaydı şu anda bu entry'yi yazmak yerine ben de hala yatağımda ağlıyor olabilirdim.
 • sol frame de görünce tüylerimi diken diken eden lazer operasyonu. göz kuruluğu yapar.
 • kornea tabakası lasik için yeterli kalınlıkta olmayan gözlere,
  korneada şüpheli düzensizlik olan gözlere,
  spor yapan (karate, boks) profesyonellere uygulananan operasyon.