• photorefractive keratectomy teriminin kısaltmasıdır. bir refraktif cerrahi yöntemidir. korneanın dış tabakasından excimer laserle doku çıkartılarak kırma kusurunun düzeltilmesidir. ayrıca 6 ay kadar önce benim de tecrübe ettiğim bir yöntemdir.
    ameliyattan sonra görme kusurunun tekrar etmesi gibi bir risk varmış. altı ayın sonunda böyle bir sorunla karşılaşmadım.
    korneası ince olduğu için bu ameliyat tavsiye edilenlere, ameliyattan sonraki 2-3 günün çok sancılı geçeceğini, o 2-3 gün boyunca kesinlikle günlük hayata dönmenin mümkün olmadığını, görüşün düzelmesi için minimum bir ay gerektiğini aklınızdan çıkarmayın derim. ayrıca hala arada bir göz kuruluğu oluyor. zaman zaman yapay göz yaşı kullanmaya devam ediyorum. ama tüm bunların yanısıra, gözlüksüz, lenssiz net bir görüşe kavuştum. umarım görme bozukluğum bir daha tekrar etmez.

meraklıları için ameliyat aynen şöyle yapılıyor : http://juzztv.com/…atch_video.php?v=d57d9ea198fcabb
  • yaklaşık olarak 3 ay önce geçirdiğim operasyon. faydalı olmasını umarak tecrübelerimi aktarıyorum.
    göz numaralarım sol 3.5 sağ 2.75 miyoptu. gözlük kullanmayı sevmiyordum lensler de rahatsız ediyordu, o yüzden lazer’le göz ameliyatı olmaya karar verip dünya göz hastanesine gittim muayenede kornealarımın ince olduğu olduğu ortaya çıktı, doktorum da prk wavefront yöntemini tavsiye etti. araştırmalarım sonucu bu yöntemin eski bir yöntem olduğu, ameliyat ve iyileşme sürecinin daha sıkıntılı olduğu vb gibi olumsuz bilgilerle karşılaştım, bir ara vazgeçecek gibi olsam da sonunda gözümü karartıp 09/01/2015 tarihinde ankara dünya göz hastanesi’nde lazer ameliyatı oldum.
    ameliyat
    ameliyat çok kısa sürüyor, gözünüze bir takım sıvılar sıkıyorlar, sonra bir ışık kaynağına bakmanız isteniyor. o arada bir yanık kokusu falan hissediyorsunuz, ne oluyor derken ameliyat bitiyor. o anda görüşünüz eskisine göre daha netleşiyor zaten. gözünüze korucu bir lens takıyorlar, mutlu oluyorsunuz ben bu ameliyatı daha önceden neden yaptırmadım diyerek kendinizi sorgulayıp eve yollanıyorsunuz.
    ameliyat sonrası 4 gün
    ameliyattan önce okuduğum ilk 3-4 günün kâbus gibi geçebileceğine kendimi hazırlamıştım. ama ben bu dönemi nispeten kolay geçiriyorum. özellikle ilk gün yüksek bir ışık hassasiyeti söz konusu. akşam geçmiş olsuna gelen misafirlerle karanlıkta oturmak zorunda kalıyorum. bunların dışında acı, batma, bulanıklık falan yok. 4-5 çeşit damla kullanıyorum. görüşüm ise çok net olmasa da ameliyat öncesi gözlüksüz halime göre daha iyi gibi sanki. cep telefonunu alıyorum, ancak ekrandaki yazıları okuyamıyorum, moralim bozuluyor, uyuyorum. üçüncü günde ışık hassasiyeti yavaş yavaş normalleşmeye başlıyor ve dördüncü gün cep telefonundaki yazılar netleşmeye başlıyor, kontrole gidiyorum, doktor koruyucu lensi alıyor, durum iyi, her şey yolunda gibi...

ameliyat sonrası ilk iki ay
    ameliyat sonrası 5. gün işe başlıyorum. bilgisayar karşısında çalışıyorum monitörü gözlüksüz görebiliyorum ama bir tuhaflık var sanki. evet sağ gözümle net göremiyorum. sol gözümde sıkıntı yok ancak sağ gozumle okumakta güçlük çekiyorum. hafiften telaşlanmaya başlıyorum, ama bana verdikleri ameliyat sonrası bilgilendirme kağıdını okuyorum orada netliğin 1 haftada geleceği, iyileşmenin de 3 ay boyunca süreceği belirtiliyor. 1 hafta geçiyor ancak sağ gözümde bir gelişme yok. biraz daha bekliyorum 2 hafta, 3 hafta, 1 ay. hiçbir değişiklik yok. sol gözüm iyi durumdayken sağ gözümle ne yakını ne de uzağı net görebiliyorum. hemen doktorun yanına gidiyorum, doktor muayene ediyor biraz da geçiştirir bir tavırla her şeyin yolunda olduğunu söylüyor. diyorum sag gözümle göremiyorum, o ise beklemem gerektiğini söylüyor. bir yanlışlık olduğunu eğer sol gözümün de aynı durumda olması halinde ben günlük hayatımı bu şekilde devam ettiremeyeceğimi söylüyorum, beklemek gerektiğini söylüyor beni gönderiyor, ameliyat olduğuma pişman olur gibi oluyorum. 6. ve 7. haftalarda da değişen bir şey olmuyor, arkadaşlarımın 1.5 numara astigmat gözlüklerini takıyorum, görüntüm netleşiyor, adamlar miyop gözümü astigamata çevirdiler diye kızıyorum, üzülüyorum. sekizinci haftada başka bir hastaneye başka bir doktora gidiyorum, o da telaş edecek bir durum olmadığını, beklemem gerektiğini söylüyor. biraz rahatlıyorum…

ameliyat sonrası üçüncü ay
    9. hafta bir sabah uyandığımda mucizevi bir şekilde sağ gözümün görüşünün netleşmiş olduğunu fark ediyorum. sabahları servis beklerken önceki hafta okuyamadığım yazıları okuyabiliyorum, bakıyorum her şey çok net, görüşüm mükemmel derecede. dün 3. ay kontrolüne gidiyorum, numaralarım sıfırlanmış, doktora teşekkür edip çıkıyorum, şu anda kendi kendime iyi ki ameliyat olmuşum, biraz sıkıntı çektim ama sonuçta kesinlikle hepsine değdi, keşke daha önceden ameliyat olsaydım diyorum…
    daha da ayrıntılı bilgi almak isteyen olursa yardımcı olabilirim. herkese net görüşler diliyor ve bu yöntemi tavsiye ediyorum.
  • miyopi hipermetropi ve astigmatizm düzeltmek için göze uygulanan excimer laser türlerinden bir tanesi. prk yöntemi ile lazer yaptırmak kendi deneyimlere dayanarak söylemeliyim ki kimseye tavsiye etmeyeceğim bir yöntemdir. operasyon sonrası inanılmaz bir baş ağrısının yanında, gözde yanmalar, batmalar ve gözü açamamak dezevantajlarıdır.

lasik yöntemine göre iyileşme uzun sürede gerçekleşmektedir. operasyon sonrası takılan kontak lens sayesinde ilk dört gün görme normalleşmiş gibi gelir fakat kontak lens çıkarıldıktan sonra bulanık görmeye başlarsınız bu da kendinize "gözüm ne zaman iyileşecek" sorusunu sordurur çünkü tam olarak görme bir kaç aydan daha fazla süre alabilir. bunlar bu kadar açık olmasada operasyon öncesinde doktor tarafından "biraz acı çekeceksin" "tam görmen bir kaç hafta sürer" gibi sizlere sunulabilir ve bu acılara aldırış etmeden laserinizi olabilirsiniz, buraya kadar herşey normal ama şimdi yazacaklarım benim için bir talihsizlik mi yoksa sizinde başınıza gelebilir mi bilmiyorum...

lazer olmadan önce ek lazer gerektirebilir uyarısı her zaman imzaladığınız kağıt parçasında bulunan bir maddedir ama buna doktorlar fazla ihtimal vermezler. prk laserde malesef ki bu ihtimal lasik lasere göre oldukça fazladır. doktor muyum değilim.. ama laser operasyonundan sonra yaşamış olduklarımdan dolayı bir çok araştırmalara girdim... üç beş yıl önce lasik operasyonları geçirenlerin gözlerinde hala bir sorunu yokken benim birazdan da bahsedeceğim üzere üçüncü prk operasyonum kapı önünde. (1 buçuk yıl içerisinde)

(temmuz 2006) ilk prk operasyonunu oldum, ilk bir ay bulanıklık yavaştan kaybolmaya başladı, sürekli damlalar kullanıyorum, göz kuruluğundan kaynaklanan bulanıklar damlalardan sonra hafif hafif kalkıyor ve belli bir dönemden sonra kartal gözlü gibi hissetmeye başladım kendimi.. milletle kendi gözümü kıyaslıyorum ve gözümün tamamen iyileşmiş olduğuna kanaat getiriyordum.. bu hissiyatım bir kaç ay sonra gözümün birinin yavaştan bulanıklaşmaya başladığını hissedene kadar sürdü.. yavaştan sanki gözüm bulanıklaşıyor eskisi gibi net göremiyordum, kuruluktandır deyip teselli buluyordum... bu düşüncelerim belli bir döneme kadar devam etti, gözlerimin bozulduğunu, tekrardan laser gerektirdiğini bulanıklığın sebebi için doktoruma gittikten sonra açığa kavuşturduk.

doktorun "ek laser yapacağız, gözünde haze oluşmuş ilaçla laser tedavisi uyğulayacağız, korkmana gerek yok esmerlik artıkça bu haze oluşma riskide artıyor, laserin bir riski yok" gibisinden bir açıklaması oldu. yine mi bu acılı günleri çekeceğim sorusuna "evet" cevabını aldıktan sonra hadi hayırlı olsun deyip bir kaç hafta sonra tekrardan lazer oldum....(ocak 2007)

yine ilk laserdeki gibi acılı günler damlalar derken bir kaç ay sıkıntı çektim ve gözlerim tekrardan kartal gibi oldu... oh be dedim... dünya varmış şeklinde hayata devam ediyorum, gözleriminde maşallahı var, bilgisayarın ekranını bir m uzaktan görüyorum.. yazılar ayna gibi görünüyor, her şey üç beş ay sonra bulanıklığın oluşumana kadar mükemmeldi. ilk laserdeki gibi sağ mı sol mu hatırlamıyorum, gözümün bir tanesini bulanıklaşmaya başladı ve bulanıklığın sonunun lasere kadar uzanacağını bana tekrar gösterdi.

hafif hafif bulanıklaşan gözüm görmemde zorluklar oluşturmaya başladı ve diğer gözümdede bulanıklığın artmasıyla temmuz(2007) ortalarında tekrar doktoruma gittim. yaptığı incelemeler sonucunda gözümün tekrardan laser gerektirdiğini söyledi.
    sanırım bu laser kendisinin hatası sonucunda oluştu, orasını bilmiyorum ama bana söylediği "bir önceki laser operasyonunda kullandığı ilacın legal olan seviyesinin onda biri kadarını gözüme uygulamış" kullandığı ilaç toksik olduğu için "fazlası zararlı ve senin gözüne onda birlik bir ilaç vermiştim tekrardan haze oluştu" demesi kendisinin bir hatası olduğunu gösteriyor....

şimdilerde korku içerisindeyim...ikinci laser operasyonunda kullanmadığı oranda gözüme ilaçlı laser uygulayacak... madem sorun yaratmıyacaktı neden o zaman kullanmadı gibi sorular kafamı kuracalıyor, o yüzden hala beklemedeyim.. gözümün önünde bir bulut, sis oluştuğu için gözlük ve lenste tedavi edemiyor, haliyle tekrardan laser olacağım ama şimdilik bu konuda uzman dünya göz hastenesine gitmek için gün sayıyorum.... tek umut orada çıkacak tekrardan laser olman sorun olmaz sözcüğünde yatıyor... sonuçta ortada parasal miktarlar döndüğü için kime ne kadar güveneceğimide bilmiyorum....

sonuç olarak diyeceğim şudur ki prk operasyonu risksiz olabilir ama bu gibi sonuçlarlada karşılaşabileceğinizi göz ardı etmeyiniz... hayırlı operasyonlar....
  • geçen sene aralık ayında olduğum ameliyattır. kornea'm ince olduğu için doktorum bu ameliyatı önerdi. göz numaralarım 2.75-3 civarıydı. ameliyat öncesi ister istemez bir stres oluyor ister istemez. ameliyattan önce birkaç kontrol yapılıyor. bana ertesi güne ameliyat günü verdiler. ameliyata öncesi sakinleştirici filan verdiler. zaten doktorlar o kadar rahat ki ne bu rahatlık filan diyorsun. ameliyathaneye girdim 10 15 dk bekledim daha sonra sıra bana geldi .tabi ameliyattan önce gözüne bir sürü damla damlatılıyor. ameliyat hande müzikler çalıyor aslkdaskjdkj. neyse yatırdılar masaya gözü açık tutmak için bir aparat takıyorlar onu biraz hissediyorsunuz tuhaf bir hissiyatı var. yine o sırada bir sürü damla damlatıyorlar. doktorunuzun dediği gibi yaparsanız işlem daha sağlıklı ve kısa sürüyor. işte şu tarafa bak oraya bak gibi yönlendiriyor. fırça gibi bir şeyle sürekli göz temizleniyor yine damlalar filan en son lazer ışını ile ameliyat bitiyor. benim ameliyatım toplam 8-9 dk arası sürmüştü. ben ameliyat esnasında çok heyecanlanmıştım ama hiç gerek yokmuş cidden kasmayın. gözünüze 3-4 günlükte koruyucu lens takılıyor . cidden çok ilginç ayağı kalktığımda her yer o kadar netti ki şaşırdım bu kadar çabuk nasıl gördüm diye. ameliyattan sonra hiç beklemedik hemen eve yolladılar zaten. ilaçları filanda tarif ettiler ilk bir kaç ay baya damla kullanmanız gerekiyor. ameliyat günü yanınızda mutlaka güneş gözlüğünüz olsun çünkü ışığa o kadar hassas oluyor ki gözleriniz. doktor gözlerde yanma batma sulanma olacak korkmayın filan dedi zaten biliyordum.neyse eve geldik ilk gün bende hiç bir şey yok ne ağrı ne sulanma dedim bende sıkıntı herhalde :) gece den sonra aldı bir ağrı beni :) o anda diyorsunuz ki nereden ameliyat oldum keşke olmasaydım filan diyorsunuz ağrı kesicilerle filan hafifliyor. ilk gün saat başı damla damlatıyorsunuz daha sonralar süre biraz uzuyor.2 gün sonra filan ilk netlik gitti her şeyi bulanık görmeye başladım oda normalmiş haftada filan geçti fakat hala sıfır numara değil yine bulanıklık var net olarak 6-7 ay sonra görmeye başladım. bu arada baya kontrollere filan gittim tabi ben erzurum'da yaşıyorum bursa dünya göz hastanesinde ameliyat oldum orada kontrol olma şansım olmadığı için buradaki doktorlara kontrole gittim. hepsi ameliyatın çok başarılı olduğu bir sorun olmadığını söyledi. ameliyatın üzerinden 1 sene geçti ama hala kuruluk geçmedi. ilk başlarda kuruluktan dolayı gece uyanınca gözlerinizi açamıyorsunuz sabah yine aynı problem baya sıkıntılı geçti ve 8-9 ay civarı sürdü en son biraz hafifleyince damlayı bıraktım alışmamak için fakat bu günler yine arttı kısa zamanda kuruluk problemim de geçer inşallah. sonuç olarak ben bu ameliyatı olduğum için pişman değilim tavsiye ederim. kuruluk herkeste aynı sürmeye bilir gözünüzü korkutmasın. ha bir de ilk bir kaç ay böyle renkler tam canlı değildi oda düzeldi sonradan. baya uzun oldu kusura bakmayın artık şimdiden geçmiş olsun :)
  • kornea inceliğim sebebiyle gözüme uygun tek yöntem olduğundan olmuştum bu ameliyatı. dedikleri gibi ilk 3 gün gözünüzü açmakta zorlanıyorsunuz. aşırı yanma-batma, ışığa hassasiyet. gözünüzdeki koruyucu lensler çıkarıldıktan sonra baya bi rahatlıyorsunuz. görüş kalitesi de öncekine göre oldukça iyi ancak tam iyileşmenin 1 ayı bulacağını söyledi doktor. bugün 9. günüm. ileriki günlerde tekrar editlerim. ameliyat olmak isteyenlere faydası olur belki.

neredeyse 11 ay olmuş ameliyat olalı. görüş kalitesi mükemmel. hassasiyet falan da yok. çekinenler varsa hiç korkmasın 3 gün zorlanacaksınız sonrası günlük gülistanlık. etrafı 360/480p ile görürken 1080p ye geçmek mükemmel bi duygu

edit: güncelleme
  • diğer operasyonların aksine flep kesilik kaldırılmadan kornanın üzerindeki hücre tabakasının kazınarak lazer uygulamasıyla gerçekleştirilen, iyileşme süreci uzun olan operasyon.
    haziranın başında prk wavefront teknolojisi ile ameliyat oldum. ameliyat olmakta hiç bir sıkıntı yok çünkü ameliyat işin en basit kısmı. birkaç damla, kontroller, 10 dk içerisinde lazer yapılır ve güle güle. doktorumun belirttiği gibi ilk gün tarif edilemez bir ağrı söz konusu, sonraki iki gün ise katlanılabilir düzeyde bir ağrı ve yanma oluyor. ama 4-5 gün güneşten ve ışıklı ortamlardan uzak durun. gerçi siz durmasanızda sizi gözünüz sizi böyle bir ortamdan zorla kovduracaktır. 20 günlük süre içerisinde bazen batmalar oldu. şuan batmalar bitti, ancak göz kuruluğu devam ediyor. gözlerimden biri neredeyse tamamen düzeldi ama biri hala bulanık. zaten iyileşme süreci 1-3 ay arasında olduğundan beklemedeyim. diğer yöntemlerde olduğu gibi ertesi gün işe başlamayı unutun. bence en az bir hafta ağrı ve ışık zaafiyeti nedeniyle zaten başlayamazsınız. ama sonrası size kalmış. çünkü ameliyattan sonra miyopsanız, hipermetrop oluyorsunuz. ilk hafta telefonun yazılarını bile okuyamıyorsunuz sonra yavaş yavaş açılıyor. bu nedenle bir 10-15 gün istirahat en iyisi.

ameliyat sonrası geçen 1 yıl.
    gözlerim tamamen düzeldi. şuan hiç bir sıkıntı yok. ben tavsiye ederim. ama ilk 1 ayın sancılı geçtiğini unutmayın.
  • yaklaşık dört ay önce geçirdiğim göz operasyonu. tam sonucun alınması için iki ay daha geçmesi gerekiyormuş ancak dayanamayıp ben de yaşadıklarımı paylaşmak istedim.

öncelikle temel nedeni arkadaş gazı. amelyat olan arkadaşım çok memnundu. sana da yaptıralım deyip durdu. sanırım bin defa dedikten sonra, fikrim olsun diye ve gözlerim bu amelyata uygun mu değil mi diye öğrenmek için randevu aldı benim için doktordan. alış o alış... neyse iyi ki bu kadar ısrar etmiş.

bana iki opsiyon da sunulmuştu, ancak iki farklı doktordan biri sadece prk olabilirsin dediği için ben de ötekisi yerine prk'yi tercih ettim.

operasyon beş veya 10 dakika sürdü. operasyon sırasında çok basit işlemler var. lazer kısmı en kolayı. operasyon çok rahat ve acı çekme diye bir şey yok. ben o kadar kasmama rağmen gereksiz olduğunu gördüm.

operasyon sonrası görme kalitem kötüydü. miyop olmama rağmen nedense operasyon sonrası hipermetrop oluverdim. yakını okuyamama 15 gün, bulanıklık da bir ay kadar sürdü.

operasyon sonrasında dört gün yanımda soğan doğruyorlarmış gibi gözlerim hem sulandı ve ağrıdı. acısı öyle abartıldığı kadar fazla değil. en azından ben ağrıdan çok şikayet etmedim. belki de acı eşiğim yüksek bilmiyorum. tabi kışın yaptırdığım için günler kısaydı. dolayısıyla gözümü güneş ışınlarından daha kolay korudum. rapor alıp yattım dört gün boyunca. televizyona bile arkamı dönerek televizyonu "dinledim".

sol gözüm ilk aydan sonra net görmeye başladı. ancak sağ gözümdeki çok az bulanıklık tam olarak hala geçmiş değil. ilk üç ay sonunda rahatlıkla uzak ve yakını görebilmeye başladım. ancak sağ gözümde hala az derecede de olsa bozukluk devam ediyor. 2 ay sonra göz kontrolüm var. normalde üç ay önce doktor ikisi birbirini eşitleyecek demişti ancak hala bekliyorum.

sonuç olarak eğer tercih hakkınız varsa prk olmayın. ancak gözlük mü prk mı derseniz benim tercihim prk olur. kendimi bildim bileli gözlük takardım. tamam çok gözlük kırmadım ama yok camı çizildi, yok pislendi, yok değiştir, her gece çıkar, gece kalkarken iki saat ara, sabah gözlük tak ... yıllarca bunlar hiç sorun gibi durmuyor, ancak gözlük takmayı bıraktıktan sonra açıkçası ne çok boş iş yapıyormuşum dedim. hele yatarken kitap okumak ve kitap okurken uykuya dalmak artık daha zevkli. gözlüğü nereye koyayım, gözlük kırılır mı derdi yok. otobüs yolculuklarında da bu sorunu çok yaşamıştım. kafanızı yastığa dayayarak kitap okumak istersiniz gözlük size engel olur, gözlüğü çıkarsanız gözlük koyacak yer bulamazsınız:)

kısacası, ben herşeye rağmen iyi ki göz operasyonu yaptırmışım diyorum.
  • sol frame de görünce tüylerimi diken diken eden lazer operasyonu. göz kuruluğu yapar.
  • hakkında birşeyler yazmak istediğim tekniktir..

efendim 18 mart 2014 günü prk laser yöntemiyle göz ameliyatı oldum. ameliyatın 2 hafta kadar öncesinde beyoğlu kuledibi göz hastanesine giderek uygunluk testi yaptırdım ve gözümün lazere müsait olduğu belirtildi. bunun üzerine aynı hastanede 2 hafta sonrasına randevu verdiler.. uygunluk testi için ortalama yarım gününüz heba oluyor ve her şey sgk kapsamında ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. hiç para vermiyorsunuz..

testin sonunda " intralase laser " olarak 1.750 tl ücret çıkardılar.. bu fiyatı çıkarmadan önce doktor tipimi dikkatlice süzüp, mesleğimi falan sordu. sanıyorum kendilerince mini bir gelir testi yaparak ona göre fiyat çıkarıyorlar...

neyse ben fiyatı kabul edip bekleme salonuna geçmiştim, ancak sırada beklediğim esnada muhabbeti ilerlettiğim kadın' da yanıma geldi ve ameliyat için 400 tl ücret çıkardıklarını, çok sevinçli olduğunu ve gün aldığını söyledi.. ( bu bayanla göz numaralarımız birbirine çok yakındı. )

bunun üzerine hastaneden ayrılmadan doktora geri dönerek aradaki fiyat farkının sebebini sordum. doktor' da yapılacak tekniğin farklı olduğunu, fiyat farkının bu sebeple oluştuğunu ve istersem bana' da 400 tl' ye yapacaklarını söyledi. ( ben sormasam söylemeyecekti.. )

özet olarak " intralase laser " istersem 1.750 tl, " prk laser " olursam 400 tl bütçe çıkıyor.

peki aradaki korkunç fiyat farkı ne anlama geliyor derseniz şu;

- intralase laser : ağrı-sızı ameliyattan sonra çok az, ertesi gün araba kullanabilme ve günler içinde keskin görüş...

- prk laser: ağrı-sızı ameliyattan sonra korkunç boyutta, resmen intahar düşündürüyor, ertesi gün ve sonraki 2-3 gün neredeyse görme yeteneğinin sıfıra inmesi, 1 ay içinde keskin görüş...

açıkçası cimriliğime geldi, nasılsa dayanırım dedim ve prk laser yöntemiyle ameliyat oldum..

ameliyat esnasında hemen hemen hiç ağrı sızı yok, gergin' de değildim ve 10 dakikada güle oynaya çıktım..

fakaaaat, ağrı kesici etkisini 1 saat sonra yitirdi ve eve nasıl gittiğimi allah biliyor...

görme yetimi tamamen kaybettim 3 gün boyunca... gözünüzü ağrıdan ve sulanmadan açamıyorsunuz... ilk gece acıdan 36 saat falan uyuyamadım ama gözümü' de açamadım.. öyle bir kabus..... salı günü ameliyat olmuştum, cuma akşamüzeri gözümü az' da olsa açmaya başladım..yine cuma akşamı gözümdeki koruyucu lensi kural gereği çıkarttırdım..

açıkçası ortalama 4 günümü yedi bu ameliyat.. bugün üzerinden 1 hafta geçti ve iş başı yaptım...

görme keskinliğim henüz tam net değil, 1 ay içinde netliğe kavuşacağı söyleniyor... ama eskisi kadar kötü' de değil...

özet olarak rambo gibiyseniz, acı eşiğiniz yüksek ve zamanınız yatmaya müsait ise 2000 lira yerine 400 lira verin prk olun...

ama canınız kıymetli ve vaktiniz darsa prk olayına hiç girmeyin...

şimdilik pişman olmadığımı söyleyebilirim. ayrıca prk yönteminin daha sağlam ve kalıcı olduğundan bahsediliyor.....

şimdiden geçmiş olsun..
  • ilk 24 saatte intihara meylettiğim, 55'nci saatte eskisinden iyi görmeye başlamamı sağlayan operasyon. ama asıl numara operasyonda değil doktordaydı tabii. kamil bilgihan olmasaydı şu anda bu entry'yi yazmak yerine ben de hala yatağımda ağlıyor olabilirdim.
hesabın var mı? giriş yap