şükela:  tümü | bugün
  • naturklich'ten alıntı:

iki elinle bir patch çıkaramadın
    kazımı gs’ye koydun konami
    bir güncellemeyi beceremedin
    milleti apaçık soydun konami

“oyun güncel değil” diyorsun hâla
    ulan patch mi verdin, bağladın mala
    bak sen pesçilerin düştüğü hala
    galiba paraya doydun konami

london fc dedin, dedik “eyvallah”
    lisanslar, ambians hiçbir şey yok vallah
    ikibinotuzda olur inşallah
    acaba kimlere uydun konami

sendeki aklı biz nereye sürsek
    koyacam kafana şimdi bir dirsek
    çıksa da şu patchin artık indirsek
    bizi ne hallere koydun konami
  • juventus'un her halükarda anti-madrid, anti-barcelona ve anti-city olduğu oyun. sürekli bu tarz takımları alıp "çok iyi oynuyorum" havasına giren tipleri juventus ile alaşağı etmek pek mümkün. o kadar iyi oyuncular var, o kadar iyi kadrolar var ama ben juventus'un orta sahası kadar sağlam ve chiellini kadar iyi bir defans oyuncusu görmedim bu oyunda.

mesela ronaldo, messi ve aguero ile oyunu oynamayı bilen tiplerin korkulu rüyasıdır chiellini.

vidal, marchisio ve pirlo üçlüsünden bahsetmeye bile gerek yok ama asamoah da çok sağlam gömüyor. giovinco ve lichtsteiner ile çok hareketli ve uyumlu bir sağ kanat hattı oluşurabilirsiniz. lichtsteiner biraz gerizekalı ama olsun.

asamoah'ın arkasına da de ceglie ya da ters ayak olarak pepe'yi koyabilirsiniz. ben daha çok de ceglie'yi tercih ediyorum.

barzagli de chiellini'nin yanında oynayabilecek tek isim, bunu tartışmam bile.

ama asıl önemli olan şey, juventus'un forvet sıkıntısı. sakin olun ve oraya quagliarella'yı koyun. fiziksel anlamda istediğinizi veremeyebilir ama gerek vuruş kalitesi gerekse de top dağıtımı anlamında değil juventus'un, oyunun en kaliteli oyuncularından biri.

yardımcı olur umarım yazdıklarım.
  • pes 2014 faciasından sonra eksiğiyle, gediğiyle, sinir krizleriyle kabullendiğim, mecburen oynayacağız bu yüzden bari didik didik edeyim en ince ayrıntısına kadar öğreneyim dediğim oyundur.
    fifa'nın son serilerinin daha iyi olduğunu kabul eden yılların pes fanıyım. ancak olay multiplayer denen kısma gelince malesef bana fifa, pes'in verdiği çekişmeyi veremiyor. o joystick'i sıkmalar, baş parmağı ağrıtmalar falan yok, olmuyor. bu nedendir ki futbol konusunda pes benim nazarımda oynanacak tek oyun olarak gözüküyor.
    ama real madrid ve machester city denen iki takımın, bütün futbol evrenini domine etmesi konusu diye bir şey var hepimizin biliyoruz. cristiano ronaldo oyunda hakikaten bir hayvan, evet. üzerine konuşmak gereksiz. bir de aguero var tabi. ronaldo'nun daha güçlü ama hızlı dönemeyen versiyonu. atıyosun bunlara topu tüm cihanın anasını sikip yazıyorlar golü. yapacak bir şey yok. düzgün defans yaparsan önüne geçebiliyorsun anca. öbür türlü erotik film dönmeye başlıyor.
    bu orospu çocuğu iki takımı ve rocco siffredi, johnny sins tarzı oyuncuları geçiyorum.
    zaten geriye sıklıkla oynanan diğer büyük takımlar kalıyor. chelsea, barcelona, manchester utd, psg vs.
    arkadaşlar arasında maçlar hep bu takımlar arasında döner. daha kötü bir takım alan ezilmeye mahkum olur oyun bilgisi ortalamaysa.
    ama şu oyunda bazı takımlar vardır ki sıklıkla alınmaz, ama içinde hayvani potansiyel buludurur. dışarıdan bakıldığında çok mütevazi gözükür. ama oynamaya başladığında hiç de öyle olmadıkları tokat gibi çarpar surata. bir bakmışsınız bu büyük takımları diz çöktürüp malafatı gülcemala vurmaya başlamışsınızdır. ortam bir anda klasik, büyük takım alan raikibin donuk bakışlarıyla, of puflarıyla, "noluyor amınısikiim" nidalarıyla dolup taşar.
    bu takımlardır ki, pes denen oyunun zevkini asıl zevkini bünyeye zerk eder. küçük şeylerle büyük işler başarmış hissi yaratır. maça başlarken ibreler machester city almış rakibinizi gösterirken, maç sonunda o sünepe hasmınızı da, o ibreleri de delik deşik eder. maxim tsigalko gibi bir şeydir bu takımlar. keşfedilmeyi beklerler, bağımlı ederler.
    ülke bazında bakarsak ilki;

uruguay:
    en sevdiğim takım. muslera ve forlan sempatimden de olabilir bilemiyorum. ama gerçekten müthiş bir takım sevgili okur. defans desen; var. orta saha desen; forlan amc pozisyonunda tek başına yetiyor. forvet desen; sen ne diyon amk derim.(bkz: cavani) (bkz: suarez). 4-2-1-3 pozisyonunda oynatılması kimyasına direk uyar. defansı lugano ve cacares'e emanet ediyorsun. orta sahayı gargano topluyor. ileriye sol forvete rodriguez'i, sağ forvete suarez'i, ortaya da cavani aleyhisselamı koyuyorsun. beyin olarakta forlan'ı kullanıyorsun forvet arkasında. ve seyreyliyorsun cümbüşü. herkes kıvrak, herkes yılan. from dusk till dawn'daki salma hayek bütün hücum hattı. forlan,cavani,suarez üçlüsüyle fatihin topları gibi dövüyorsun kaleyi.

kolombiya:
    hepinizin aklına falcao geldi biliyorum. ama atın o amın oğlunu çöpe. en derin kuyulara gömün. kıvrak olmasına rağmen bu kadar sündük olabilir bir oyuncu şu oyunda. konuşmayacağım sinirim bozuldu. yedeklerimizde bir güneş gibi parlayan jackson martinez duruyor. onu koyuyoruz forvete. vuruyor da vuruyor. vuruyor da vuruyor. arkamızda james rodriguez denen bir balistik füze var. otomatik nişan, hedefe kilitlenme, yanıltıcı fişekten etkilenmeme gibi özellikleri var. rakip kalede bir örümcek ekosistemi yaşabilmiş değil henüz. defansa bakıyoruz, aman allahım. o bekler ne? armero denen zenci görünümlü sovyet tankı ve zuniga denen serengeti çitası göze çarpıyor. adamlar beklerde peygamberliklerini ilan etmişler. anlatıma açık değil.

fas
    bakın bütün takımı siktir edin. defansta benatia yeterince sağlam. defans yapmayı bilen kişi için her türlü iş görür, onu da geçiyorum. iki adet amc bulunuyor fas pasaportu taşıyan. bu iki varlığın adı belhanda ve taarabt. pes denen oyunun atom bombaları. tsar bombaları hatta. sırf bu iki adam için çift amc ile çıkıyorum. bu iki tane çelimsiz gözüken afrika kaplanı topa öyle bir vuruyor ki bombaley bombaleyyo. forvette chamakh var. amına koyim ben onun boşverin onu. bu iki adam koca bir takım. o bilekler, o paslar, o fireballlar. taarabt ile pes dakikasıyla 15 dakika boyunca top çevirdiğimi biliyorum. dedemin tarlasında gezer gibi, mapus damında volta atar gibi geziyorum bütün sahayı. iniesta bileği var adamda. bir ara sahada rakip ceza sahası önünde takılırken tesadüfen bir şut açısı denk geldi. kafama esti işte, vurayım dedim. vay babanın amına koyayım. topu göremedim sevgili okur. bu organizma öyle bir yapıştırdı ki topa, top dile geldi feryat etti. her zaman sertte vurmuyor kahpe. canı isteyince vuruyor ama yavaş dahi vursa tekniği ile sokuyor o topu kaleye. bu arada bu dediklerim belhanda için de birerbir geçerli. x2 düşünün olayı.

belçika
    bütün takım endüstri meslek lisesinde okuyor. hepsi o kadar genç. mübala sanatına gerek yok. kompany var defansta. stad gişelerine ayak uzatıyor falan. karaborsacıları düşürüyor orda. ortada fellaini var, sauron'un kulesi gibi bir şey. hazard ileride gol falan atıyor sürekli. lukaku, mertens gibi şeyler var. bukkake konusunda uzman hepsi. alın oynayın işte.

senegal:
    buna da kısa bir yorum yapacağım. defans ve orta saha hattını bir kenara atıp sadece hücum beşlisini yazıyorum. demba ba, papi cisse, sow, niang, dia. güç, şut, dribbling, çalım. her şey var burda. çift santrafora demba ba ve papi cisse, geri forvete sow, sol kanada takımdaki yılan görevini üstlenmiş dia, sağ kanada aygır niang. (bkz: gangbang)

kulüp bazında ise;

as roma:
    hacı tamam. roma büyük takım eyvallah. ama biriniz de çıkıp ortada büyük bir iddia varken almaz bu takımı. efendi gibi itiraf edin. sık alınmaz bu takım. ("plesentadan çıktığım andan itibaren roma alırım" diyen cool yazarlar elbette ordasınız biliyorum.) rakip haysiyetsizce real madrid'i çekmiş, ama karşıda kimsede roma olacak göt olmaz. bir artı bir iki.
    ama olacak. artık olsun. olmalı.
    defansta yine fas'tan tanıdığımız benatia vefalısı çıkıyor. var gücüyle çalışıyor. 3 stoperle oynadığımız için güvenilir adamlar lazım haliyle. burdisso ve leanorda castan denen iki armadillo bu tanıma uyuyor. (bkz: 3-5-1-1) ve geldik romanın yedi cihana korku salan orta sahasına. 5'li orta sahanın sağ tarafına maicon efendiyi koyuyoruz. komple bir adam bu lavuk. koşar, çalımlar, şut atar, akar, çıkar, iner acayip şeyler yapar. sol tarafa gervinho diye bir şey var onu koyuyoruz. takımın malı. anca koşar bir sik yapamaz siktir edin onu.
    ortaya baktığımızda ise bir rönesans sanatı görüyoruz. sanarsın michelangelo'nun davut heykeli, sanarsın sistine şapeli'ndeki mahşer freski. öyle bir güzelllik. arkada de rossi denen dosta güven, düşmana korku salan bir kadife ayak. önlerinde pjanic denen genç ve çılgın bir milano dükü. diğer tarafda asıl mesleğini kanatta icra eden, ancak bu ikiliye en çok yakışan istikrar abidesi taddei( strootman da kullanılabilir sol ayak severler için.). ve önlerinde totti. diğer adıyla romulus. roma'yı roma yapan kişidir. yokten var eder, yeri göğü yaratır. medici etkisi görülüyor burda sevgili okur. anlatılmaz yaşanır.

fulham:
    çok mütevazidir. ingiliz salon beyefendisi gibidir. gelir sikişini icra eder, gider. narin gözükür. taarabt denen ruh hastası bu topraklarda yaşar. hükmeder buraya. defansı ortalamadır. büyük beklenti beklenmez, ama işini temiz temiz yapar. lord taarabt'ın sağ kolu, sağında oynayan dejagah'tır. önünde ise bent ortalığı temizleyecektir. bunla oynayan er kişisi, büyük takım alan hasmını ansızın itin götün sokup çıkarabilir. flash patlaması süresi kadar sürer her şey. tüy gibidir.

zenit:
    yine geldik çılgın bir hücum hattına. hulk'un şutları görünmezdir. her açıdan sokar golünü. danny denen bir rus kızı vardır. aklınızı alır. öyle kıvrak ve hızlıdır. dikkat çekmeyen ama asıl öldürücü silah ise yedekte durur. onun adı arshavin'dir. vassili zaitsev gibi birşeydir. her şey yolunda giderken, ne olduğunu anlamadan dağılırsınız. bugdır kendisi. oyundaki gerçek messi budur. barcelonadaki messi ise la masia'dan yetişen 19 yaşında bir yahudidir. asıl adı yossi lionel kohendir. bu kadar koşacak ne vardı ?

fenerbahçe:
    bir galatasaraylı olarak sık sık fenerbahçeyi almışlığım var oyunda. kadrosu pes içinde baktığımızda galatasaray kadar sağlam olmasa da, yine de öldürücü bir takımdır. yavşak rakibiniz "madrid'i aldım olm, adam gibi bir takım alsana amk." diyebilir. aldırmayın yolunuza devam edin. defansta bruno alves ve yobo ikilisi ile, amele gibi x'e basılı tutup defans yapmazsanız adam geçirmeniz kolay değildir. orta saha da regista görevini mehmet topal layıkıyla icra eder. raul meireless bulunur cm pozisyonunda. kanımca oyundaki en iyi şut atan topçulardan biridir. açı yakalayınca affetmez. sağ kanatta kuyt yetersiz gelebilir, ancak saygıda kusur etmemek gerekir. sol açıkta sow dünya standartlarına yakındır. güçlüdür, koşar, olur olmadık çılgın goller atar. ve ortada 74 overall'ine bakmadan oynatılması gereken emenike. gerçekte olduğu gibi oyunda da bir hayvandır. zor devrilir. "bu vuramıyordur be olm." dendiği anda yapıştırır topa. bitiricidir. "ne biçim yapmışlar bu emenike'yi aq." dedirtir.

bonus olarak;
    samuel eto'o:
    kamerun ya da chelsea başlığı altında özellikle incelemenmemesi gerekir bu yaşam formunun. mutlaka keşfedilmiştir ama benim etrafımda chelsea ile oynayan her dallama, torres ile demba ba'yı bu adama tercih ediyorlar. sırf overall 82 diye yetim muamelesi gören bir tanrıdır bu. gerçek maxim tsigalko budur. ne messi, ne ribery, ne o tutulamayan robben. bu adamın oyundaki tek dengi cristiano ronaldo'dur. onla da omuz omuza gider zaten. muhtemelen konami klasik oyuncular grubuna dahil edecekken, bir yanlışlık yapıp kullanıma sunmuştur bu organizmayı. her vurduğu gol olur. etrafını pepe ve ramos ikilisi çevirse bile elini kolunu sallaya sallaya çıkar o hengameden. keşfetmediyseniz, koyun oynayın. oyunun en iyi topçusudur.

edit: taarabt milan'a transfer oldu. fulham'ı çöpe atıyoruz.
    edit2: milan alıyoruz milan. milan allah.
    edit3: (bkz: stephane sessegnon)
  • oyunun şut özelliğini rivaldo'dan birebir kopyalamışlar.
    mesafe önemli değil; gerilip güç almadan gözün kapalı vur, el şahab füzesi gibi kaleye gidiyor top.
  • oyunda 2040 yılına gelmeme rağmen "ulan bi maç daha yapayım da öyle yatarım" dedirten oyundur.

bir de oyuncuların emekli olduktan sonra genç oyuncu olarak geri dönmesi muazzam bir hadise. cristiano ronaldo'yu 18 yaşında alıp tekrar dünya yıldızı yapabiliyorsun. şu anda 3. ronaldo'yu yetiştiriyorum*
  • "zorlaştırılmış. öyle ronaldo'yla, messi'yle eskisi gibi yardıramıyorsun."

kimse yazmadan yazayım. her serinin olmazsa olmazı.
  • mayalar'a göre oynanması nasip olacak olan oyun. zira aralık 2012'ye kadar çoktan çıkmış olur.

bilmeyenler için not: konami pes serisinin oyunlarını genelde ekim aylarında çıkartır. artık o 2 ayda master lig'e mi başlarız, become a legend mı kasarız bilemeyeceğim.
  • 2018'e 2 ay kalmışken hala zevkle oynanabilen bir oyun.

müthiş grafikleri mi var, hayır.
    gerçekçiliği dudak mı uçuklatıyor, alakası yok.
    oyun içi hata yok mu, gırla var.

lakin hepsinden öte oynanabilirlik denen bir hadise var. istediğini, aklından geçeni oyunu yansıtabilme özelliği. pes 13'ün yaptığı tam olarak bu. durum bu iken sıkılmadan bir 5 yılda daha ara pası ile aguero kaçırıp gol atabilirim.
  • bir playstation kafede 10 masadan en az 8'inin el clasico maçını yaptığını bilseler türkiye için sadece barcelona ve real madrid takımlarını koyarak büyük uğraştan kurtulabilirler. ha bir de fenerbahçe galatasaray beşiktaş olsun tamamdır.
  • şimdiden söyliyim sakatlık çıkmasın chelsea'nin london fc, arsenal'in north london olacağı oyun.