• tanım:
    oyun dinamikleri şahane olan eğlence simülasyonu.

yeterince dene, youtube'dan öğretici videolar izle, biraz antreman yap, iyilerle oyna, sonra gene o boktan yorumlarını yap.
    adam deneme amaçlı oyun almış, 2 maç yapmış, 40 yıllık oyun tecrübesi varmış gibi ahkâm kesiyor.

böyle adamlar oynamasın zaten, gerek yok.
    yallah fıfa'ya.
  • saniyede 350 pas hatası yapabileceğiniz oyun. tam doğru pası atabilmek için koordinat falan girmeniz gerekiyor sanırım. bir de oyunda penaltı ve frikikten gol atmak, gerçek sahada atmaktan daha zor. kolay olan bir şey yok mu derseniz var: atağa çıkarken topu kaptırıp kolayca gol yiyebiliyorsunuz.

yine de güzel oyun... oyuna dair en güzel şey ise leroy sane.
  • fps, rpg, action adventure vs denebilir. ama futbol oyunu, hatta simulasyonu hiç değildir. siz futbol denen sporu nasıl biliyorsunuz bilmiyorum ama bu şey futbol oyunu değildir.
  • özellikle son iki senedir hem fifa'nın hem pes'in gerçekten rezil ötesi oyunlar çıkarması beni depresyona sokuyor iyice. fakat fifa'nın şuanki hali bile pes'ten fersah fersah ötededir.
  • dün 22:00 ‘ dan itibaren sunucuları patlamış olan ,” sunucuyla bağlantı kesildi “ veya “ hesap doğrulama başarısız oldu “ şeklinde hatalarla giriş yapılamayan oyun.

sorun türk kullanıcıları kapsıyor olabilir, bazıları uğraşıp girebilmiş ama çoğu kişi giremiyor ve bu sorumsuz firma duruma açıklık getirmiyor yine gp coins ile geçiştiricekler anlaşılan.

seneye oyuna 200-300 tl gibi bi rakam vermeden lite sürümünü beklerim bedava oynarım madem öyle hizmet bizde böyle destekleriz seni :)) (bkz: konami)
  • bugüne kadar yapılmış en gerçekçi futbol oyunu.
  • pes 2018 sonrası oynandığında, gerçekten sinir bozucu olan oyun.

2018'de aynı ayarları yapmanıza rağmen atılan pasların bir kısmı, atacağınız yere göre 100 derecelik farklı bir açıya gidebiliyor.

tamam kolay olmasın, gerçekçi olsun; anladık. ama gerçekçilik bu değil yani.

pas hatası olsun ama en azından set hücumundayken en gerideki adamınızın attığı pas alakasız bir yere yönelip rakibinizin ayağına gitmesin.

bir de, 2018'de de var olan karambol- oyuncuların birbiriyle çarpışması konusu var. oyun hızı sıfır olmasına rağmen sürekli bir kaos ortamı oluşuyor. tam anlatamadım bu durumu ama oynayanların bunu anlayacağını düşünüyorum.

bu oyunda bu duruma gerilip dönüyorsun fifa 19'a. ama oradaki yavanlık direkt kendini hissettiriyor.

pes 2019'da bir de sonraki oyuncu imleç konusu var. defans yaparken, istediğim oyuncuyu seçemiyorum. mesela defansın en gerisindeki adamı seçemiyorum. bunun için imleç ayarı "yardımsız" olarak mı ayarlanmalı. bilen varsa yeşillendirirse sevinirim.

edit for imleç; r3 ile yön vererek istediğimiz oyuncuyu seçilebiliyormuşuz.

edit : şu kanalda oynayanları izleyince entry'mi silmeyi düşündüm... https://www.youtube.com/user/jaimojasiekiera
  • muhtemelen satın aldığım son pes oyunu. alıştırdılar insanları fifaya, yani oynanış güzel fakat insan yine de fifa dinamiklerini arıyor. ayrıca oyun ayarlarından çözemediğim bir durum var. oyuncu isimlerini gösteremiyor muyuz kafalarının üzerinde? bu ayar rakip oyuncular için var fakat, kendi oyuncularımız için bulamadım.

edit:kol ayarlarından yapılabiliyormuş.
  • online maçlarda rakip bulurken yeni kriterlere ihtiyaç duyan oyun.

akşam işten dönmüşüm, açıyorum ps4 ü. alt tarafı 3-4 maç yapacağım... neyse buluyoruz bir rakip. herif bir türlü maça başlamıyor. 120 saniye mal gibi adamın maça başlamasını bekliyoruz. neyse tam maç başlıcak, hopp herif tekrar pause a basıyor. haydeee yine adamın oyuna dönmesini bekliyoruz. son olarak oyun başlıyor, ama herifin oynamak gibi bir derdi yok ki. başlıyor aptalca paslar yapmaya. dakikalarca kendi ceza sahası çevrelerinde top dolaştırıyor. tam hücuma çıkacakken kalecisine geri dönüyor. böyle aptalca şeyler. bide üstüne bu heriften gol yerseniz.... sonuna kadar gol sevinci izletmeler, golün tekrarını 50 kere izletmeler...neyse devre oluyor. yok abi herif başlamıyor 2. yarıya. yine bekle bekle... bir şekilde 2. yarıya başladık ve bu adama gol attık/öne geçtik vs. abi busefer herif ya kendi kalesine gol atmaya başlıyor, yada bağlantıyı koparıyor. neyse diyoruz heralde ergenin tekine denk geldik.
    abi bir rakip daha ve yine aynı şeyler. ben tv nin karşısında 1 saat geçirmişim, iki tane spastiğin salak salak hareketleriyle sinir stres olmuşum. ya kardeşim zormu insan gibi maç yapmak yenmek veya yenilmek.

ben vaktimi bu gerizekalı heriflerle harcamaktan bıktım artık. bu heriflerle eşleşmek istemiyorum. hadi bağlantıyı koparan adamlara karşı nezaket derecesi sayesinde önlem alıyoruz. ama bu herifler denk geldimi insanın tüm sinirini bozuyor.

konaminin bu herifleri uzak tutmak, veya adam gibi oynamaya teşvik etmek için birşeyler yapması lazım. oyuncular arası bir puanlama veya buna benzer bi durum getirmesi şart.
  • herhalde oynadığım en kötü oyun.arcade beş para etmez bir oyun olmuş fifadan geçmekle büyük hata etmişiz.
hesabın var mı? giriş yap