şükela:  tümü | bugün
 • mide bulandirici bi adi var
  biyotik lafi siciyo batiriyo
  cok kotu igrenc bi isim probiyotik
  insan yedigine der mi bunu ya
  bastan kabul ediyorsun orada canlilar falan oldugunu
  oyle mi demek ki acaba biri beni aydinlatabilir mi?
 • kotu bı pazarlama adı, yogurt tadında, doktorların rechetelerıne gırmısh mushıl ılacı ıkamesı
 • (bkz: kefir)
 • içinde canlı kültür bulunduran besinlere denir. probiyotik besinler normal mikroorganizmalara ek olarak içlerine koyulmuş terapötik etki sağlayacağı umulan diğer mikroorganizmalarla fermente edildikten sonra tekrar pastörize edilmezler. (normal yoğurt fermentasyondan önce ve sonra pastörize edilir, probiyotik sadece önce) böylece besinle birlikte canlı mikroorganizmalar da alınır, bunlar barsak florasına yerleşerek non-spesifik bağışıklık sistemini stimüle etme, vitamin b sentezleme, laktoz intoleransını ve osteoporoz gelişimini durdurma, antioksidan maddeler üreterek kanser oluşumunu engelleme gibi "mucizevi" ancak bilimselliği bir miktar muallakta olan faydalar sağlarlar.

  yiyeceğin içinde bakteri bulunduğunu bilmek ise o kadar da kötü değil, sağlıklı, normal bir insan vücudunda çoğu barsaklarda olmak üzere zaten birkac kilo bakteri bulunduğunu hesaba katarsak.
 • bir canlinin saglikli olmasina yardimci olan ve zararli (bkz: patojen)lere karsi canliyi dogrudan veya dolayli olarak koruyan zararsiz mikroorganizmalara verilen isim.
  bir probiyotigin karakteristik özelligi canlinin sindirim kanalina diger zararli bakterilerden once yerleserek onlarin zararli etkilerini engellemesidir (bu tanim antagonistik etki olarak bilinir.).
 • nedense yoğurt üreticilerinin aniden ortama pompalamaya başladığı bilimsel kavram. bu sayede yıllardır bokunu sorun etmemiş insanlar, nedense aniden tüm türkiye'yi saran kronik bir hazımsızlk ve ciddi bir kabızlık sorununun paylarına düşen kısmı ile karşı karşıya olduklarını bu kurtarıcı yoğurtlar sayesinde farkedip sağlıklı ve ağır kokulu yarınlara yelken açtılar.
 • yeterli sayıda alındığında, bağırsak mikroflorasının dengesini geliştirerek katkıda bulunan canlı bakteriler içeren gıdalar.

  (bkz: inulin)
 • http://www.food-info.net/tr/ff/probiotics.htm adresinden alıntıdır:
  (yunanca “pro biyo” köklerinden “yaşam için” anlamında) sindirim sisteminde belli sayılarda bulunan, kullananın bağırsak mikrobiyal dengesini düzelterek yararlı bir şekilde etkileyen ve temel beslenmenin yanında sağlık açısından yararlı olan canlı organizmalardır. bu organizmaların sistemdeki eksikliğinin giderilmesi amacıyla bakteriyel gıda katkısı içeren ürünler için de aynı terim kullanılır.
  bu tanımın dayandığı üç temel ilke;

  * mikro organizmalar (bakteriler) canlıdır.
  * bakteriler ağız yoluyla alınır.
  * mikrobiyal dengeyi etkileyebilmesi için bakterilerin bağırsağa kadar canlı olarak ulaşması gerekir.

  buna göre probiyotik bakteri, asite (mide asiti), safraya karşı dirençli, zehirsiz, ve en önemlisi oksijensiz ortamda yaşayabilen bir suş olmalıdır. bu kriterler çerçevesinde bakteri türlerinin sayıları kısıtlanmıştır ve sadece bazı bakteri gruplarının suşları bu koşulları sağlayabilmiştir. bunlar; lactobacillus, streptococcus ve bifidobacterium türleri olmasına rağmen bazen diğer maya ve bakteri türleri de kullanılabilir (bacillus gibi). bu üç cins de birer laktik asit bakterisidir. bağırsaklarda ve birçok fermente süt ürününde doğal olarak bulunur.

  adlandırma

  probiyotik bakteriler türe değil suşa bağımlıdır. bir suş, bakteriyel bir türün üyesi olabilir. aşağıdaki örnekteki gibi;

  bakteri grubu = laktik asit bakterisi (alman arabası)
  bakteri cinsi = lactobacillus (volkswagen)
  bakteri türü = lactobacillus acidophilus (vw golf)
  bakteri suşu = lb. acidophilus lc1 (vw golf 1,4 d)

  herkes volkswagen golf 1,4 d'nin bir volkswagen golf 2.0i turbo'dan farklı karakteristik özelliği olduğunu bilir, ancak dış görünüşünden bunu anlamak için daha fazla detaya ait bilgi gerekir. aynı benzetme bakteriler için de geçerlidir. dışarıdan hepsi aynı görünür; fakat biyolojik karakteristikler (arabadaki motor) farklıdır. kısaca bir probiyotik bakterinin sağlık üzerine yararlı etkisi sadece o suşa aittir, türe değil.

  yöresel probiyotik ürünler asit fermentli günlük ürünlerdir, yoğurt gibi. yöresel yoğurt bakterileri (lactobacillus delbrueckii ssp bulgaricus ve streptococus salivarius ssp thermophilus) probiyotik bakteriler değildirler ve probiyotik bakteriler katılmadıkça yoğurt bir probiyotik gıda değildir.

  insan ve hayvan sağlığında probiyotiklerin yararlı etkisi biliniyor. aşağıdakiler de lactobacilli ve bifidobacterium cinslerine aittir:

  * e.coli ve clostridium perfinges gibi potansiyel patojenlerin engellenmesi
  * virus ve salmonella'dan kaynaklanan ishal problemlerini engellemek
  * candida enfeksiyonunun etkilerinin azaltılması
  * kolesterol seviyelerinde pozitif etkilerin görülmesi
  * kolon kanserinin durdurulması veya engellenmesi
  * bağışıklık sistemi uyarımı
  * vitaminlerin üretimi
  * minerallerin özellikle kalsiyumun alımını arttırmak
  * laktoza alerjisi olan insanlara laktoz sindirimini sağlamak

  yukarıdaki etkilerin çoğu kesin bilimsel kanıtlara dayanmamaktadır. kullanılan birkaç suşda bu etkilerin bazıları görülmüş ve onaylanmıştır. ancak yetişkin denekler üzerinde uygulanmış çok az sayıda akademik çalışma bulunmaktadır. ishal (sindirim sistemi rahatsızlığı) azalımı, laktoz sindiriminin düzeltilmesi, idrar atımının düzenlenmesi ve candida üzerindeki yararlı etkiler ancak birkaç suş için bilimsel olarak kanıtlanmıştır. diğer etkiler sadece gözlemle belirlenmiştir ve hiçbir bilimsel kanıta dayanmamaktadır. bu sebeple bu etkiler ayrı ayrı her suş (veya ürün) için düzgün bir şekilde araştırılmalıdır. fakat maalesef çoğu zaman, özellikle dondurulmuş tozlar, haplar ve kapsüller gibi gıda tamamlayıcılarında bu yapılmamaktadır. bir suşun probiyotik etkisi bilimsel olarak kanıtlansa bile, bu her insan için etkili olacağı anlamına da gelmez. çünkü her insan kendine has (özgü) bir bağırsak (sindirim sistemi) florasına sahiptir ve bu probiyotik ürünün verimliliğini kısıtlayan (limitleyen) bir faktördür.
  bu yüzden probiyotik ürünlerin etkili olup olmadıklarını önceden tahmin etmek çok zordur. piyasada, gerçekte etkisi olmayan birçok ürün bulunmaktadır. ingiltere ve hollanda'da yapılan son iki çalışmada, piyasadaki çoğu probiyotik gıda ürününde bakteri sayısı “çok az veya hiç” olarak belirtilmiştir. almanyada'ki bir çalışmada ürünlerin %80'inde etiket bilgilerinin yanlış olduğu görülmüştür. wageningen üniversitesi'nin yaptığı bir çalışmada alman kökenli olmayan ürünlerde etiket bilgileri için benzer bir veriye ulaşılmıştır.

  ab (eu) gıda yasaları, “gıdanın tüm içeriği etikette belirtilmelidir.” der. fakat bir çok probiyotik gıdada gerçek böyle değildir. yukarıda da bahsedildiği gibi, probiyotik etkiler suşa bağlıdır ve hangi bakteri suşu kullanıldığının belirtilmesi gerekir. bakteriyel adlandırmalar sık sık değişebildiğinden, suşların numaralı gösterimi de gereklidir, çünkü numaralar asla değişmez. sadece suş numarasını kullanarak bir tüketici, diyetisyen veya doktor ürünün ve içerdiği bakterinin probiyotik etkilerinin doğruluğunu anlayabilir.

  eğer etiket yanlışsa veya tarihi geçmiş (eski) isimler gösteriyorsa, üretici firma ya son yıllardaki bilimsel literatürdeki değişimlerden haberdar değildir, ya da tüketiiciyi bir şekilde yanıltma çabası içindedir. tüketicinin ürün hakkında herhangi bir şüphesi varsa, üretici firmaya suş numaralarını ve bilimsel referanslarını her zaman sorabilmesi gerekir. reklam ve kandırmacalara rağbet etmemek, içerik bilgilerini her zaman kolayca paylaşabilen güvenilir firmaları tercih etmek önemlidir. bilgi alınamadığı takdirde ise en iyisi, ürün hakkında şüpheci davranmaktır.

  kandırmacalar

  kandırmaca (aldatmaca), bir üreticinin kullandığı probiyotik bakteri ve etkileri hakkındaki bilgi ve materyalinin tamamıyla başka bir bakteriye ait olması veya hiç olmaması demektir.

  bir üreticinin gerekli bilgileri on-line olarak vermesi çok sık görülür. lactobacillus casei içeren bir ürünü örnek verebiliriz. çoğu zaman suş numaraları verilmeyecektir (verilmez). on-line bilgi veren site lb.casei ve diğer laktik asit bakterileri hakkında genel bilgi içeren bir link (bağlantı) verir ve göze gerçekten çok güzel görünür. bütün bunlar mantıklı ve sıradan gelebilir, fakat bu olayı arabalara tercüme ettiğimizde durum değişir.

  bir galerinin volkswagen golf 2.0 d (lb.casei ) teklif ettiğini düşünelim. detaya indiğimizde ise başka volkswagen golflere (diğer lb.casei suşları), diğer volkswagen arabalara (diğer lactobacillus türleri), ve hatta bir bmw'ye (bifidobacteriler) ait olan motor ve detayla ilgili bilgileri size gösterebilir. ve karşımıza “bmw çok iyi arabalar üretir. bu yüzden volkswagen golf 2.0 d güzel bir arabadır” sonucu çıkar. hiç kimse böyle bir otomobil bayiini ciddiye almaz, ama probiyotik ürünlerde kullanılan genel uygulama budur. buradaki eksikliğin asıl nedeni, çoğu şirketin bir probiyotik bakteri cinsi ve insan sağlığı üzerine etkileri üzerine yapılması zorunlu fakat çok pahalı olan klinik (teknik) testleri yaptırmamasından kaynaklanmaktadır. kendi bakteri suşlarını satmak isteyen birçok şirket, diğer şirketlerin bilgilerini kullanmaktadır. bu yüzden bu ürünlerin verimliliği tartışılır bir durumdadır.

  bir tüketici olarak, aşağıdaki faktörler bir ürünün güvenliği hakkında bize bilgi verebilir:

  • isimler doğru mu? (çünkü hayali veya yanlış isimler (toyota golf gibi) kullanılabilir.) eğer şüpheniz varsa lütfen bu link'e bir göz atın. tıkla http://www.bacterio.cict.fr/ eğer isimden bu linkte bahsedilmiyorsa, etiket veya üretici yanlış bilgi vermektedir.

  • suş numaraları verilmiş mi? (çoğu zaman vermezler)

  • tüketici bilgi servisleri var mı? (telefon, posta veya elektronik posta)

  eğer ürünün etiketinde aşağıda verilen tür isimlerden herhangi biri varsa, üretici güncel bilimsel dataya sahip değildir demektir.

  lactobacillus bifidus : bu isim şimdiki 22 tür içeren bifidobacterium cinsinin tamamı için kullanılıyordu. 1969'da kullanımdan kalktı ve o zamandan beri kullanılmamaktadır ve bugünkü değeri “ süt bir günlük üründür” cümlesi kadardır. yine otomobillerden örneklersek, satıcının arabayı alman arabası olarak tanıtması ve başka bilgi vermemesi diyebiliriz. böyle bir suşu kullandığını iddia eden üreticiler datalarını güncellemelidir.

  streptococcus faecium : bu isim 1980'lerin başlarında kullanımdan kalktı. doğru (ve yeni) şekli enterococcus faecium 'dur. bu türün patojen suşları da bulunduğundan, üreticinin suş numarasını da düzgün olarak vermesi gerekir.

  probiyotik ürünler için aslında bulunmayan ve yasal olmayan bir şekilde kullanılan hayali isimler de üretilmiştir.

  lactobacillus sporogenes : bu isim bir hayali isimdir, böyle bir tür bulunmamaktadır. bu bakterinin spor yaptığı anlaşılmaktadır. ancak lactobacillus'lar spor yapmaz. burada hangi suş kullanıldığı bilinmemektedir. ayrıca üretici tarafından bacillus coagulans suşundan da bahsedilmektedir. bu bir toprak bakterisidir, insan bağırsağında bulunmazlar ve insanlar üzerinde denenmemiş bir türdür. bu, insanlar için zararlı, patojen bir spor-yapan organizma olan clostridium sporogenes de olabilir.

  lactobacillus caucasicus : başka bir hayali isim daha. tamamen bilinmeyenlerle dolu bir isim. bu suşun kullanıldığı ürünler hakkında da hiçbir bilgi yoktur.

  bu iki türün kullanıldığı ürünlerin sağlık açısından yararları hakkında hiçbir beklenti olmamalıdır. bu bakteriye ait hiçbir literatür güvenilir olarak düşünülemez. çünkü hiçbir mikrobiyolojik veya medikal yayın var olmayan türler hakkındaki datayı kabul etmez.

  lactobacillus acidophilus casei : bu bakteri hem lb.acidophilus hem de lb.casei olabilir. hangisi olduğu belli değil. aynı volkswagen golf passat satmak gibi.
  doğruluğu onaylanmış suşlar

  * lactobacillus casei shirota (veya lcs) ; yakult'dan aynı ismi taşıyan üründe kullanılır.
  * lactobacillus rhamnosus lgg, 25 den fazla ülkede kullanılır. tür sahibi finlandiyadan valio'dur.
  * lactobacillus acidophilus la7, çoğu günlük üründe kullanılır.
  * lactobacillus acidophilus la5, günlük ürünlerde ve gıda tamamlayıcılarında
  * lactobacillus acidophilus dds, temel olarak gıda tamamlayıcılarında
  * lactobacillus johnsonii la1 (lc1), nestlé ürünlerinde
  * bifidobacterium lactis bb12, günlük ürünlerde
  * bifidobacterium longum bb536, günlük ürünlerde ve gıda tamamlayıcılarında
  * bifidobacterium animalis dn-173 010 (bifidus essentis ), danone ürünlerinde kullanılır.

  probiyotik olmadığı kanıtlanmış suşlar

  aşağıdaki organizmalar safrada ve midede canlı kalamadıklarından bağırsakta da yaşayamazlar.

  yoğurt bakterileri lb.delbrueckii ssp bulgaricus ve streptococcus salivarius ssp thermophilus,

  lactobacillus helveticus
 • bağışıklık sistemi ve beslenme ile ilişkisi üzerine.
  http://gapsdiet.com/uploads/probiotics.pdf