şükela:  tümü | bugün
 • burunumsu çıkıntı( o da nedir??) misal fillerin hortumu sivrisineğin iğnesi. cümle içinde de kullanalım; an' there we spied a nigger, with a trigger that was bigger than a elephant's proboscis or the whanger of a whale.
 • kelebeklerin çoğunda bulunan, çiçeklerdeki nektar gibi sıvı besinleri emmeleri yada su içmeleri için kulandıkları uzun bir dildir. kelebekler bu uzun dillerini kullanmadıklarında içeriye doğru sararlar. aynı zamanda bu dil kelebeğin boyunun 3 katı kadar uzayabilmektedir.
 • uzun burunlu maymun olarak da geçen laz uşağı görünümlü bir maymun türü. erkeklerinin burunları, dişilerininkine oranla daha büyüktür. herhangi bir tehlike anında, karşısındakini korkutmak için burnunun içini kanla doldurup şişirir ve yüksek sesle düşmanını taciz eder.

  http://images.mudfooted.com/…e-proboscis-monkey.jpg
  http://wild-facts.com/…2009/11/proboscis-monkey.jpg

  (bkz: laz tipini senin)
 • lat. nasalis larvatus
 • yeryüzündeki en komik hayvanlardan biri. kusura bakmıyorlarsa ben arada resimlerini açıp açıp gülüyorum valla. biriyle bir gün karşılaşsam utançtan yerin dibine geçerim o derece çok gülmüşlüğüm var.

  şimdi daha çok gülüyorum, çünkü şu an öğrendiğime göre düşmanını korkutmak için burnunu kanla doldurup şişirip yüksek sesle bağırıyormuş? oha bu kadar saçma bir savunma duymadım hayatta aslkjsdlkjf.

  olm başka yerde başka şekilde vermen gereken tepkiydi o salak yemin ediyorum gerizekalı ya burnunu şişrmek nedir ya? savunma mekanizması anlayışını gözlerinden öperim senin sersem şey.
 • proboscis maymunu veya latince adıyla nasalis larvatus, ağaçta yaşayan, güney-doğu asya’daki borneo adasında bulunan endemik bir türdür.

  bu tür, eski dünya maymunları'ndan colobinae familyasına mensuptur. en karakteristik fiziksel özellikleri ise hiç kuşkusuz uzun burunlarıdır.

  uzun burunlarını dişileri ve diğer maymunları etkilemek için kullanırlar.

  edit: national geographic instagram sayfasının paylaştığı video