• ing. gecit, gecit toreni, fener alayi, toren alayi vb manasina.. proses'le, surec'le pek alakasi yok..

hatta bir kara yurek alayi olarak* (bkz: black heart procession)
  • ısveçli dark müzik grubu desireii margines’in albümüdür. albüme ismini veren parça 5,5 dakika boyunca sizlere dark ambient’in güzelliklerini yaşatır.
  • new order'ın çıkardığı ikinci single.

(ilk defa demenin heyecanı ve mutluluğuyla) sözlerini de yazayım tam olsun:

there is no end to this
    i have seen your face
    but i don't recognize all these things
    you must have kept behind
    it's a problem, you know
    that's been there all your life
    i try to make you see the world without you
    that just turned black and white
    at night it gets cold and
    you'd dearly like to turn away
    an escape that fails
    makes the wounds that time won't heal alone
    alone, alone, alone

there is no end to this
    i can't turn away
    another picture but the scene
    it's still the same
    there is no room to move
    or try to look away
    remember, life is strange
    life keeps getting stranger every day
    a mass of harmless attitudes
    a type that won't subside
    no matter what they say
    you knew your heart beats you late at night
    your heart beats you late at night
    your heart beats you late at night
  • 1972 yılında kurulan, vokalde gianfranco gaza , bas gitar ve mandolinde angelo girardi, vurmalı çalgılarda giancarlo capello, gitarlarda ise roby munciguerra ve marcello capra' nın yer aldığı muhteşem italyan progressive rock grubu. frontiera ve fiaba isimli iki albümleri bulunmaktadır. özellikle gianfranco gaza' nın ölümcül vokalleri grubu olympos semalarında dolaştırır.

http://www.youtube.com/watch?v=jeq15c12bi8
  • vangelis'in 1990 tarihli the city albümünün müthiş finali. klasik vangelis imzasına sahip esere çellonun katkısı büyüktür.
  • nasıl çatladıkapıspor bile teneke kupa kazandığında we are the champions çalınıyorsa, herhangi nikah töreninde gelinle damat yürürken de bu çalınmalıdır.

(bkz: queen ii)
  • queen 2 albumunun enstrumental giris parcasi.
  • "boyle parca yapilir mi be vangelis?" diye adama sorarlar , nitekim vangelis yine dokturuyor. the city albumunun son parcasi olmakla beraber ayni albumdeki twilight de bir baska dehset parcadir.
  • safları sık tutalım derkenki safın latincesi.
  • nexflix'te yayınlanan bir belgesel. --- spoiler ---

katolik rahipler taraından çocukluklarında taciz edilmiş 4 erkek bir araya gelerek geçmişte başlarına gelenlerle yüzleşiyor. davalar açılmış, çoğu zaten ya zamanaşınıma uğramış ya da dava edilecek olan diyakoz mu artık neyse title'ları ölmüş gitmiş. aradan 40 küsur sene geçmiş. kimse ceza almadığı, hatta yalancılıkla da suçlandıkları için adamların yüreği tabii ki soğumamış.
    tüm ruhban camiasını suçlamamakla birlikte katolik hiyerarşinin, vatikan'ın kol kırılır yen içinde kalır tavrına öfkeliler haklı olarak.

filmi ben çok başka bir kafayla izledim.
    1) kimse ana-babasını, ailesini suçlamıyor. bi tanesi diyor ki annem başıma geleni öğrendikten sonra bile rahibe pasta yapıp beni onun evine bıraktı gitti. başkası, abi-kardeş iki çocuk taciz edilmişler, anneleri vicdan azabı çeker gibi bir iki cümle edince "üzülme, senin suçun değil" diyolar. senin de suçun var diyen yok. bu benim açımdan kabul edilmez bir şey.

2) filmi izlediğim 1.5 saat boyu şunu düşündüm: bundan 40 sene sonra, vaktiyle yatılı kuran kurslarında vs hocaları tarafından tacize uğramış olan erkekler bir araya gelip böyle bir belgesel çekebilir mi? asla. filmde adamlara değil de bu acı gerçeğe ağladım.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap