şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkçeye "ürün gereksinin dokumanı" olarak çevrilebilen agile software development kavramı/çıktısı.

  * yapılacak projenin bütün gereksinimlerini içeren dokumandır.
  * proje sonunda elde edilecek yazılımdan beklenen özellik ve fonksiyonları tanımlar.
  * product owner bu backlog'un içeriğini müşteri ve (varsa) sponsor beklentilerini de göz önüne alarak belirler.
  * ihtiyaç ve istekler öncelik sırasına göre bu backlog'da listelenir.
  * proje devam ederken ürün sahibi bu listeyi sürekli güncelleyebilir. yeni özellikler ekleyip, listedeki fonksiyonların önceliklerini değiştirebilir.
  * product backlog'a özelliklerin ne kadar sürede yapılabileceği tahmini olarak yazılır. bu tahminler yapılırken geliştirme takımının öngörüsüne başvurulur. x günde/adam-ay'da biter diye backlog'a yazılır. bu öngörüler öncelik belirlemeye besleme yapar.
  * kısaca bu backlog'u oluşturan maddelerin önceliğini ve içeriğini product owner belirler, süreleri geliştirme takımı belirler.
  * product owner süre tahmini'nden memnun olmazsa, maddenin içeriğini veya önem sırasını değiştirebilir. buna bağlı olarak da takım yeni bir süre tahmininde bulunur.

  * product backlog'ın öncelikli özellikleri sprint backlog'da yer alır. önceliği düşük olanlar sonraki sprint'lere bırakılır. proje takımı sprint'e başladıktan sonra bir daha product backlog'a bakmaz. sprint backlog'a odaklanır.
  * sprint bittikten sonra product backlog'a dönülür, gerekli güncelleme yapılır, sprint boyunca bir kenara yazılan maddeler eklenir.

  http://mitchlacey.com/…rum/the-product-backlog.html adresinden aldığım bir foto
  http://img844.imageshack.us/…504/productbacklog.png

  http://www.agilejournal.com/…ng-the-product-backlog
  http://blogs.atlassian.com/…ra/product-backlog.html
 • geleneksel metodolojideki iş listesi - fonksiyonel tasarım dokümanı arası bir şeydir. projede yapılacak işler mümkün olduğunca basit ifadelerle listelenir. içeriği her sprintten sonra güncellenir.