şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: gizli reklam)
 • dj shadow ile cut chemist'in new york'da irving plaza'da gerceklestirdikleri 2001 tarihli dj performansinin adi ve ayni performansin albumunun adi.
  henuz bulup dinleme sansimiz olmadi, ama dinleyince ilk isimiz album hakkinda bir iki kelam etmek olsun burada.
 • ürünün ahlaksız plasmanı. konumlandırmak sonrası ürünün televizyon, sinema vs. vasıtasıyla burnunuza burnunuza aklınızın bir köşesine doğru sürümü.
 • truman show'da bolca kullanılan şey.
 • özellikle işletme bölümünde, pazarlama ağırlıklı okuyanların sıkça duyduğu, filmlere, dizilere, kliplere türlü yoldan reklam verme işlemi. bunun en iyi örneklerinden birini carlsberg yapmışıtır. öyleki televizyon reklamlarında alkollü içecek reklamı vermek yasaktır ancak stadlarda verdiği billboard reklamları sayesinde istediği kadar televizyonda reklam yapmaktadır. ayrıca matrixte kullanılan nokia, asmalı konaktada kullanılan siemens telefonlarının hepsi birer ürün konumlandırması örnek sayılabilir.
 • urun yerlestirme. markalı urunlerin belirli bir bedel karsılıgında iletisim ortamlarina yerleştirilmesi.
 • cast away adlı filmde alâsı yapılmış uygulama.
  çaktırmadan ürünü kullanmayı, hatırlatmayı, kullanmaya özendirmeyi ve prestijini arttırmayı hedefler.

  türk filmlerinde de kullanılmaktadır. (bkz: asmalı konak) (bkz: neredesin firuze)
  dizilerde ise ancak tv kanalına da bir cukka verirseniz izin vardır. arabalar, telefonlar vs. hep ürün yerleştirme anlaşmasıyla kullanılır, parası veya hizmeti alınır. aksi takdirde pikselizasyon* yapıp görüntüyü piç ederler.
 • pazarlamada urunleri tv programlarina, filmlere setin, dekorun ya da kullanilan aksesuarlarin bir parcasiymis gibi yerlestirmeye verilen isim.

  tuketicinin reklam karsiti olmaya basladigi, reklam buldugu yerden kosarak uzaklasmaya basladigi son birkac yilda alip basini yuruyen bir pazarlama teknigi.

  su aralar deli gibi motorola razr almak istiyorum mesela. sonradan farkettim ki ikinci sezonunu deli gibi takip ettigim entourage'da herkesin elinde bu aletten bir tane var.

  eh adam almis altina maseratti'yi, yaninda ilik gibi hatun. zirt telefon caliyor; baba aciyor telefonu: elde bir moto razr. alir misin almaz misin simdi? cingular ve t-mobile'de de yeni kontratla 150 dolara birakiyorlar ilik gibi aleti. bak yine alasim geldi. tuketesim geldi.
 • product placement veya embedded marketing izlediğimiz her türlü dizi, film ve hatta oyun vs içinde kullanılan bir pazarlama yöntemidir. bence ahlaksız bir tarafı falan da yoktur. doğru seçimler yapıldığında gayet başarılı olabilen bu yöntem lisans veya yüksek lisans marketing eğitiminde de sıkça adı geçen, üzerine bol bol araştırma ve çalışma yapılan, reklam kalabalığı içinden sıyrılmayı sağlayan, özellikle 80 lerden bu yana sıkça kullanılan bir yöntemdir.
 • türkiye'de 1 nisan 2011 itibariyle yasal ama başlamadan önce de yerli dizi izleyicisi karakterlerin kullanığı ürünleri öğrenmeye ve piyasada bulmaya son derece meraklıydı. öyk getirmediği sürece, ürün yerleştirme yerli dizilerde başarıya ulaşacağa benziyor.

  http://yaraticimedya.blogspot.com/…dizi-clgnlg.html
hesabın var mı? giriş yap