şükela:  tümü | bugün soru sor
 • piyasadaki startupları tek satırlık tanıtımlarıyla görebileceğiniz güzel bir site.

  http://www.producthunt.com/

  varsa aklınızda bir fikir, sizden önce kim yapmış nasıl yapmış feyz alabilirsiniz.
 • a16z'den 6 milyon dolares yatırım almış site.

  bir de, sağda solda okuduğunuz şeylerde "techcrunch'ın rakibi" falan diye yazmışlar, mevzuyu bilmeyip işi sadece tercüme yapıp biraz da cila yapmak olan arkadaşlar kulaktan dolma bilgisiyle yanlış yazmış bunu. ph ve tc, elma ile armut; bu şekil bir kıyas manasızdır.

  neyse, bu yatırım konusuyla ilgili öğrendiklerimi ve yorumlarımı yazayım :

  1- "usa'den çıkar böyle şeyler" demeyin, hn'de ph co-founder erik cevabı yapıştırmış : "siteye gelenlerin %45 non-us" diye.

  2- "bi numara yok la bu sitede, elemanlar product'ı tek cümleyle yazıyor ve link veriyor, hatta kendileri bile yazmıyorlar, komünitesi gelip yazıyor" : evet abi o şekilde, hatta çoğu da app store'a link veriyor. olay zaten bu, bunda problem yok.

  3- "product'ı yazınca ne işe yarıyor ki, link farm gibi bişey mi?" : bi ürün geliştirdiğinizde bunu yaymanız lazım, techcrunch gibi yerlerde haber olduğunuzda ya da scoble (scobleizer effect) sizden bahsettiğinizde millet gelip sitenizi öğrenir, sign up yapar, kullanıcı kazanmış (growth-hacking) olursunuz. freemium premium hede hödö modelleriniz vardır, yani para kazanırsınız ve büyürsünüz özetle.

  4- "ben çok iyi sosyal medya bilirim, google'da ve fb'da reklam veririm kullanıcı toplarım" : yok abi, buraya ürününü koydugun zaman iyi birşeyler oluyor, en azından birçok ürün sahibi bloglarında producthunt-techcrunch karşılaştırması yaptığında ph'tan epey bi kullanıcı kaptıklarını yazıyorlar (mesela hn ve ph'de front page oldum, 2 günde 5000 signup gördüm, oh yeah diz iz faking ovsım!)

  5- "böyle birşeyle nasıl yatırım aldılar" : en gzüeli de bu. ryan işten ayrılıyor, sağda solda boş boş takılırken bi hafta sonu 2 saatlik mvp yapıyor, erik'i de yanına çekiyor (ryan baby face olan, o hep ön planda), stef gibi tiplerin de takıldığı bi kominiteleri var, oraya bi mail atıyor anında yüz kişi siteye üye olup ürün koymaya başlıyorlar, sağda solda paylaşıyorlar ve bu tarz işlere meraklı kominiteyi çekiyorlar. bu kominitenin içinde yatırımcılar da var, zaten bu adamların derdi birşeyleri en başta yakalamak ve ayıklamak. o yüzden bu yatırımcılara kendilerini anlatmak zorunda kalmıyorlar, yatırımcılar zaten aylardır siteyi kullanan insanlar.

  6- "ben bunun türk versiyonunu yapayım" : valla bunu ben de düşündüm de bilemedim, "en iyi wallpaper", "dizi-izle-101" vb.. gibi ürünler doluşacak, millet gelip "kardeş tost makinasında mı yazdınız kodu" falan diye commentler yazacak, amaaan ne bileyim işte, benim içimden gelmedi, oturup yaparsanız bana da haber edin gelip takılayım.

  7- "olm hakkaten işe yarıyor mu, bizim de side-project var, oraya koysak ne olur" : valla şu anda bildigim kadarıyla parayla degil sırayla, ryan'la da panpa değilsen hemen orada yayınlanmaz zaten. öte yandan, yayınlanması için kaç gün geçer bilemem. fakat şöyle bişey söyleyeyim, tecrübeyle sabit : ürünü geliştirmeden önce tek sayfalık tanıtım yapıp, beta haldeyken, email topla, talebi gör derim. betalist.com'u deneyebilirsin, bu sitede yayınlanma şartı "beta" halde olmak. ben çok basit bişey yaptım, ortada ürün mürün bi bok yok, betalist'e koydum ertesi gün yayınlandı, para mara da vermedim, 1 günde 150 mail adresi kaydı yapıldı, bir ayda da 300 mail adresi toplayabildim (yaklaşık 10 tanesi eş-dost-arkadaş falan). betalist, ki ortada birşey yok yayınlıyor, bana 300 kişi getirdiyse elimde hiçbirşey yokken, producthunt epey bişey verir diye tahmin ediyorum...

  açıldığı zamandan beri de takip ederim, güzel şeyler keşfetmişliğim var. haftada bir uğrayıp göz gezdirilebilecek bir yer.
 • girişimimizin tüm gün 1. sırada yer aldığı ve günü 4. olarak bitirdiği çok güçlü bir topluluğa sahip site. hazırlıksız yakalandığımız o günü medium yazımızda anlattık.
 • mevcut haliyle yeni girişimleri ve güzel uygulamaları takip edebildiğimiz bir yer iken, yeni vizyonuyla buradan amacından biraz sapıp daha ticari bir hale -normal olarak- gelecek web alanı.

  şuradan görülebilecek yeni arayüzü ile şimdilik teknoloji, oyun, uygulama, podcast ve kitap olarak ayrılmış gibi görünüyor. artık olayı sadece teknoloji değil, yeni çıkan ve beğenilen tüm ürünleri görüp, inceleyebileceğimiz bir yer olacak. kişisel görüşüm kategorilerin bununla sınırlı kalmayacağı ve daha ticari kanallara yönelecekleri tarafında. umarım bok etmezler.

  kaynak
 • kardaşyan bacıları telefonunuzdan engelleyen şu uygulamayla yarmıştır.

  ahuauaeu ne güzel lan :d
 • golden kitty awards* adı altında 2015'in en iyi ürünlerini seçmeye hazırlanan site.

  oylamaya katılmak için --> https://rrhoover.typeform.com/to/j6evvu
 • daha bir sene önce basit bir arayüz ve işleyişe sahipken, şimdi neredeyse ner hafta yeni bir şey eklemekten uzay gemisine evrildi.
 • her gün girilesi site. baya ilginç siteler app'ler ürünler yakalayabiliyorsunuz. bir de invitation alabilsem. atabilecek olan yeşillendirirse çok şukela olur.
 • v.3 ile tasarım değişikliğine gitmiş site.

  https://www.producthunt.com/tech/product-hunt-3-0
 • angel list tarafindan $20m karsiliginda satin alinmis web sitesi.