*

şükela:  tümü | bugün
 • tek bir kehanetle 16 yıllık iş garantisine sahip olmuş olan harry potter karakteri.
 • hogwarts'taki en işe yaramaz öğretmen, hermione bile dayanamamıştır kendisine
 • (bkz: emma thompson)
 • j.k. rowling tarafından yazılmış harry potter serisinin karakterlerindendir.1969 yılında domuz kafası’nda kaldığı bir dönemde prof. dumbledore kendisini handaki odasında ziyaret ederek sorguya çekmiştir,o andaki konuşmalar sırasında dumbledore'un kehanete karşı olduğu hissine kapılmıştır. odada konuştukları sırad akapı arkasından gelen tuhaf gürültüler karşısında kapı açılıp da snape kapının arkasında belirince trelawney haliyle snape'in konuşmaları dinlediğini düşünmüştür. hemen arkasından dumbledore onu hogwards'da öğretmenlik yapması üzerine işe almıştır. o zamandan beri de hogwarts'da kehanet öğretmeni olarak görev yapmaktadır. çok zayıf, kocaman gözlüğü gözlerini normalin birkaç katı büyüklükte gösterir. üstüne tüllerle bezeli bir şal dolar. cılız boyunun etrafından sayısız zincir ve boncuk sarkar ve elleri kolları bileziklerle yüzüklerle doludur. şanlı görücü cassandra trelawney'in torunun torunudur. cassandra'dan bu yana ikinci görücüdür.
 • birisi "bu karakterin genç halleri nasıl olurdu" temalı şöyle bir blog yapmış, juno temple'ın çeşitli filmlerden sahnelerinin trelawney'e uyarlandığı resimler var: http://sybillseeing.tumblr.com/
 • --- spoiler ---

  üçüncü kitapta 13 kişinin beraber oturduğu masadan ilk kalkanın ilk ölen olacağını söylemiştir. ron ve harry ilk kalkanlar olunca da hangisinin ilk kalktığını sormuş, karşılığında mcgonagalldan "salonun dışında baltalı bir deli ilk çıkanı öldürmek için beklemiyorsa önemli olduğunu sanmıyorum" ayarını almıştır. ancak unutulan bir şey vardır, scabbers namı diğer peter pettigrew da masadadır. ama fare şeklinde olduğu için hesaba katılmamıştır. bu yüzden trelawney gelmeden önce zaten on üç kişilerdir ve gerçekten de aralarından trelawneyi karşılamak için ayağa kalkan dumbledore en önce* ölmüştür.

  --- spoiler ---
 • underrated kalmış bir harry potter karakteridir. daha kilit roller bekliyordum kitap serisinde ama rowling ön plana çıkarmadı.
 • vasfiye teyze gibi bir karakter. sadece olumsuz kehanetlerde bulunan ama ozunde iyi bir insan. filmde emma thompson canlandiriyor kendisini. imdb de yazilanlara gore, sadece cocuklarinin hatrina bu rolu kabul etmis, yoksa reddedicekmis.