şükela:  tümü | bugün
 • kısaltılmışı pfdk olan kurul
 • 27 nisan 2003 galatasaray adanaspor macinda ucuncu ve dorduncu anonslara ragmen, hakemin raporuna istinat etmeden, korkak,yanli ve tirsik gozlemcilerin tartismali ve celiskili raporlarini goze alan, ve akabinde galatasaray'in sahasini kapamayarak ve ustune ustluk 2,5 milyar t.l. gibi cuzi bir miktar para cezasiyla tribun terorunu destekleyen hareketleri korukleyeci karar veren, her kulup icin ayri standartlari olan organizasyon.
 • spor haberlerinde cumle icinde kullanimi: "profesyonel futbol disiplin kurulu ceza yagdirdi" seklindedir.
 • objektivitesi her zaman tarti$ma konusu olmu$ kurul.
 • (bkz: pofuduk)
 • bize bugün* tribünde silah atmanın, meşale yakmaktan daha az ceza aldığını göstermiş kuruldur.
 • bir de amatör disiplin kurulu vardır buna ek olarak.. üyeleri amatörler arasından seçildiği için şü tip kararlar alırlar :

  hareket : hakeme küfredip taraftarlara sol taşağını göstermek
  ceza : 50 ytl para cezası ve uyarı

  hareket : yerde sakatlanmış yatan rakibin suratına kramponla basıp gözünü kırmak
  ceza : yarım maç ceza (1 devre oynayabilir)

  hareket : topu taca atmak
  ceza : 6 maç ceza, uluslararası maçlardan men, 50 kırbaç

  bunlar para mara da almadıkları için içine ederler müsabakaların
 • " çıkarlar konuşmuyor burada efendim ; ayrıca diğer futbol kurumlarıyla da hiçbir alakamız yok ve de futbol kulüplerinin taraftarları değil bilakis tarafsız taraftarlarız " şeklinde verdikleri beyanatların aksine aşağıda görüldüğü üzere , rezalet bir yapılandırma ile var olan kurul .

  " disiplin kurulu'nun beşiktaş'a verdiği 1 maçlık saha kapatma cezasında, raconu kurul başkanı adnan türkkan kesti. dosya görüşülürken, türkkan üyelere fikirlerini sordu. iki üye (mehmet çetin ve zeki çalışkan) 50 milyardan az olmamak üzere para, diğer üyeler (selim önen, reşat bostan, tolga aytöre) seyircisiz oynama cezası istedi. türkkan bunun üzerine, "kimsenin dediği olmayacak. bu maç için 1 maç saha kapatma cezası vereceğiz. buna kimse itiraz etmesin. eden de istifa etsin" diye çıkıştı. fikret palaska da kapama yönünde oy kullanınca, selim önen, reşat bostan ve tolga aytöre seyircisiz oynama talebi yerine saha kapama yönündeoy verdiler. fikir ayrılığında ceza ağırlığı olarak ortayı bulan türkkan'a karşı, zeki çalışkan ve reşat bostan itiraz etti. çalışkan, bir başkanın böyle bir tavır sergileyemeyeceğini, bostan ise cezanın hafif olduğu konusunda ısrarcı olarak istifa ettiler.

  ortaklar savaşi

  bu tartışma aynı zamanda bir "ortaklar" mücadelesi olarak da değerlendirildi. beşiktaş asbaşkanı murat aksu'nun ortağı ve aynı zamanda f.bahçe kongre üyeliği için başvuruda bulunan zeki çalışkan ile federasyon 2. başkanı şekip mosturoğlu'nun ortağı tolga aytöre ceza kararında karşı karşıya gelirken, başkan türkkan'ın ortağı fikret palaska önce para cezası istedi, sonra saha kapatmadan yana oy kullandı "

  kaynak : sabah gazetesi

  (bkz: 18 eylül 2005 beşiktaş fenerbahçe maçı)
 • " republic of scandals " olarak adlandırabilceğimiz kurum.
 • profesyonel futbol disiplin kurulu gecenlerde oynanan diyarbakirspor-konyaspor macindaki olaylar nedeniyle, 86.dakikada hakem tarafindan tatil edilen mac dolayisiyla diyarbakirspor kulübüne üc mac seyircisiz mac oynama cezasi verdi.

  simdi bir cok komplo teorici yazar ücüncü macin fenerbahce macina, dördüncü macinda galatasaray macina denk geldigini görerek baslayacaklar yaygaraya! ki baslandi bile**. beni o kismi hic mi hic ilgilendirmiyor.
  türkiye milli takiminin isvicre ile macindaki olaylar nedeniyle alti mac tarafsiz saha ve seyircisiz olarak ceza verirken diyarbakirspor'a üc mac ceza vermek hangi mantikla izah ediliyor acaba!? diyarbakirspor ve konyaspor macinda yasanan olaylar türkiye ile isvicre arasindaki macta yasansa ne ceza alirdik diye düsünüyorumda, en az iki yil uluslararasi müsabakalardan men cezasi alirdik.

  cezalar adam akilli ve korkmadan, hatta spor yazarlarin deyimiyle eyyam yapmadan verilmedigi sürece akillanmayiz gibime geliyor!