şükela:  tümü | bugün
  • son birkaç senenin trendidir. sahibi olmak için ortalama seviyenin epeyce üzerinde eğitim, zeka, çalışma ve disiplin gerektiren (aslında zaten öyle de olması gereken) meslek gruplarının sürekli olarak aşağılanması, hakarete uğraması, değerinin küçümsenmesi ve nihayet meslek sahiplerinin fiziken taciz ve saldırılara uğraması ile ortaya çıkan durum.

sözünü ettiğim meslek gruplarının en başında öğretmenlik geliyor. öğretmenler aleyhinde açılan başlık sayısını direkt söyleyemem ama öğretmenlik mesleğinin boş, anlamsız, gereksiz olduğu; yapanların yaygın olarak öğretmenlik mesleğinin gereklerini yerine getirmediği, aldıkları parayı hak etmedikleri; eğitim sistemindeki sorunların en temel bileşenini teşkil ettikleri temaları defaatle işleniyor.

hemen ardından doktor linci 2. sırayı işgal etmekte. doktorların yanlış veya olumsuz olabilecek (hassasça ifade ediyorum çünkü bu bir uzmanlık alanı. bu alandaki bir uygulamayı değerlendirebilecek bilgi ve kapasiteye sahip değiliz çoğumuz.) uygulamaların abartılarak ifade edilmesi; bir doktor ve sağlık personeli nefreti yaratılması, doktorlara yönelik şiddetin normalleştirilmesi çabaları ve nihayet saldırılar, cana kasıtlar vs. doktorlar dışındaki sağlık çalışanlarının da bu manzaradan nasiplerini aldıklarını gözden kaçırmamalıyız elbette.

bunun dışında gene devletin politikası olarak profesyonel mesleklerin çalışabilme lisanslarının; birkaç aylık kurs ile verilmesi gibi durumlar çok yaygın: geçen senelerde öğretmenlikle, eğitim bilimleri ile alakası olmayan meslek grupları (tarım mühendisleri, 2 yıllık üniversite hatta lise mezunları vs) birkaç kalem oynatılışı ile öğretmen kadrolarına yerleştiler; geçen zaman içinde zaten ardlarına almış oldukları iktidar rüzgarı ile yönetici kadrolara kadar yükselip oraları işgal eder oldular.

her sene açılan (açılmaya çalışılan) 3 aylık psikolojik danışmanlık-rehber öğretmenlik kursları sosyoloji, felsefe ve sosyal hizmetler gibi alakasız alan mezunlarına; 4 yıllık üniversite eğitimi gerektiren becerileri 3 ayda öğrettiğini iddia ederek alanda çalışabilmelerinin önünü açıyor.

şu an aklıma gelmeyen çok sayıda akla ve sağ duyuya aykırı uygulamanın hemen her gün gözümüz önünde gerçekleştiği; ancak bu sorunları dile getirmek isteyenlerin de iktidarın propoganda makinesi tarafından hızla sindirildiği çok aşikar.

bu konuda yardım için en sağlam kaynağın yine aklını fikrini kaybetmemiş vatandaşın sağduyusu ve akl-ı selimi olacağını düşünüyorum.