şükela:  tümü | bugün
 • amerikan ordusu, ingiliz ordusu, fransız ordusu, birde son zamanlarda israil dahil oldu bu kavrama.
  bizde sökmez ama.....
 • silah tutmayı iki ay önce öğrenmiş 20 yaşında gençlerin dağlarda bilgisizlik ve tecrübesizlikten pisi pisine ölmesini engelleyecektir.
 • 13bin kişi an itibariyle başvurmuş bu oluşuma. 17 eylül'de yazılı sınav sonuçları açıklanacakmış. emekli sandığı kapsamında olacaklarmış.
 • darbe yapmaz greve gider.
 • savaslarin cogunun oncelikle siyasi ve ekonomik bir sekilde gelistigi, uzak mesafe elektronik destekli savas silahlarinin kullanimda oldugu gunumuzde yaslari itibariyle mesleklerine henuz adim atmis insanlarin zorunlu askerlik suresince profesyonel hayatlarindan uzak kalmasini engelleyecek, vasifli birer is sahibi ancak vasifsiz asker toplulugunun olusmasini ve gereksiz harcamalari kisabilecek bir uygulama.
 • 200 yıllık bir yanlışı geri çevirmektir. tarih boyunca askerlik profesyonellerce gerçekleştirilmiştir. napolyon denen hırs küpü ezik herif hırsını prusya'dan alıp bir de anlaşma (bkz: diretme) imzalatmıştır. prusya devleti 3000 askerden fazla asker edinemeyecektir. prusya devleti bunun bir kolayını bulur: sıradan insanları askere alır, eğitir, serbest bırakır. bu şekilde sabit bir subay kadrosuyla çok sayıda harcanabilecek askeri güç elde eder.

  şehir devletlerinden beri insanlar para için askerlik yapar. en eski iki meslekten birisi orospuluk, diğeri paralı askerliktir diye bahsedilmesi bu yüzdendir. günümüzde her ikisi de evlilik ve askerlik kurumları tarafından düzenli ve parasız hale getirilmiştir.
 • bütün ordular. amatörlerine terör örgütü denir. zaten aralarındaki tek fark da budur.
 • dopdoğru fikirdir. bir insanı öldürme fikrini kabullenemeyenleri bu işi yapmaya zorlamamaktır.

  yahu sik kadar dünyayı senelerdir bölüşemediniz. sizin gibiler yüzünden hiç olmasa olacak olan zorunlu askerlik diye bir kavram çıktı. başka bir insanı (isterse savunma amaçlı olsun) öldürmek gibi bir kavramı içeren bir oluşumda neden yer almak zorunda olayım?

  hayır kardeşim elime silah verseler, karşındakini öldür yoksa biz seni öldüreceğiz deseler yine de öl-dü-re-mem. zaten merak etmeyin öldükten sonra bi vatan millet derdimiz falan da kalmayacak. öldürün amına koyayım. herkesi öldürün. tek kişi kalana kadar boğazlasın herkes birbirini. sonrada alsın şu mavi bilyeyi götüne soksun.

  yettiniz lan! içine sıçtığınız dünyaya çocuk falan da getirmek istemiyorum! vurun lan beni! vurun da kurtulayım
 • geç kalınmış uygulama.tsk nin profesyonel ordu kurmasi kesinlikle gerekir. (bkz: #11185773) ama göstermelik değil gerçekten "profesyonel","donanımlı","mesleki" ve "tecrübeli" anlamında.

  "neden" sorusuna cevap vermeden önce su soruyu sormak gerekir: bugün yaşar büyükanıt 'ın "profesyonel ordu" ile ilgili görüşlerini biliyor musunuz? ya da örneğin gül'ün türbanlı eşini görüp protokolden çıkan askeri yetkilinin "profesyonel ordu" ile ilgili ne düşündüğünü biliyor musunuz? yani "türban" ile ilgili ne düşündüklerini biliyoruz, ama "pkk ile nasıl savaşılır" bağlamındaki bu görüşlerini biliyor muyuz? neden? bana saçma geliyor. askerin türbanla ilgili ve hatta siyasi pek çok düşüncelerini,tavırlarını biliyoruz,protokol adabını biliyoruz vs. ama profesyonel ordu ile ilgili görüşlerini bilmiyoruz. ne kadar da bilinçsisiz. (bkz: yasar büyükanıt/@ ebucan)

  "neden profesyonel ordu?" sorusuna nacizane cevap arayalım şimdi de.

  bir kere olaya haliyle öncelikle pkk ile mücadele açısından bakılmalı. ve soralım. bir kaç aylık eğitimden sonra, tecrübesiz,hazırlıksız bir askerin (erin) pkk ile savaştırılması ne kadar verimli ol(muşt)ur? bunun yerine "ben bu mesleği tercih ediyorum" diyen ve gönülle çalışan,artık mesleği bu olan -uzun yıllarca haliyle tecrübeli olacak- kişilerin yüksek ücretle (ve elbette askeri disiplinle) bu işte çalışmaları daha mantıklı olmaz mı(idi)?

  normal askerlik açısından bakalım. örneğin üniversite mezunu bir erkeğin, işini gücünü ailesini bırakıp 8 ay (veya 15 ay) askerlik yapması durumunda "askerlik" adına öğrenecekleri nelerdir? savaş anında "savaşabilcek konumda" olacak mıdır mesela? yoksa orada birilerinin egosunu giderme görevi mi vardır? hem burada iş hayatına girecek iken, iş gücünden ekonomik bir kayıp da söz konusudur.(+ psikolojik yıpranma) ve devletin üstüne üstlük bu adama harcadığı ekonomik maliyeti de ekleyelim. gerekirse maaştır,yemektir vs.

  hem olayın vicdani yönü de var şüphesiz. kimse, "yapmak istemediği bir iş"i yapmayacaktır. "vatani görev" derseniz ben bunun bir inandırıcılığı olmadığını bir "teselli" olabileceğini de sorgulamanızı isterim. kimse "lütfennn bir ay daha kalayım" demiyor, herkes "hım izin kullanmasam,tamam,bir ay erken gelirim" derdinde..

  not: bu entry'i yakında askere gidecek dostum gamli baykus'a adıyorum.. orada bir "sevdicek" bulması ümidiyle.. *
hesabın var mı? giriş yap