şükela:  tümü | bugün
 • amerikan ordusu, ingiliz ordusu, fransız ordusu, birde son zamanlarda israil dahil oldu bu kavrama.
  bizde sökmez ama.....
 • silah tutmayı iki ay önce öğrenmiş 20 yaşında gençlerin dağlarda bilgisizlik ve tecrübesizlikten pisi pisine ölmesini engelleyecektir.
 • 13bin kişi an itibariyle başvurmuş bu oluşuma. 17 eylül'de yazılı sınav sonuçları açıklanacakmış. emekli sandığı kapsamında olacaklarmış.
 • darbe yapmaz greve gider.
 • savaslarin cogunun oncelikle siyasi ve ekonomik bir sekilde gelistigi, uzak mesafe elektronik destekli savas silahlarinin kullanimda oldugu gunumuzde yaslari itibariyle mesleklerine henuz adim atmis insanlarin zorunlu askerlik suresince profesyonel hayatlarindan uzak kalmasini engelleyecek, vasifli birer is sahibi ancak vasifsiz asker toplulugunun olusmasini ve gereksiz harcamalari kisabilecek bir uygulama.
 • 200 yıllık bir yanlışı geri çevirmektir. tarih boyunca askerlik profesyonellerce gerçekleştirilmiştir. napolyon denen hırs küpü ezik herif hırsını prusya'dan alıp bir de anlaşma (bkz: diretme) imzalatmıştır. prusya devleti 3000 askerden fazla asker edinemeyecektir. prusya devleti bunun bir kolayını bulur: sıradan insanları askere alır, eğitir, serbest bırakır. bu şekilde sabit bir subay kadrosuyla çok sayıda harcanabilecek askeri güç elde eder.

  şehir devletlerinden beri insanlar para için askerlik yapar. en eski iki meslekten birisi orospuluk, diğeri paralı askerliktir diye bahsedilmesi bu yüzdendir. günümüzde her ikisi de evlilik ve askerlik kurumları tarafından düzenli ve parasız hale getirilmiştir.
 • bütün ordular. amatörlerine terör örgütü denir. zaten aralarındaki tek fark da budur.
 • dopdoğru fikirdir. bir insanı öldürme fikrini kabullenemeyenleri bu işi yapmaya zorlamamaktır.

  yahu sik kadar dünyayı senelerdir bölüşemediniz. sizin gibiler yüzünden hiç olmasa olacak olan zorunlu askerlik diye bir kavram çıktı. başka bir insanı (isterse savunma amaçlı olsun) öldürmek gibi bir kavramı içeren bir oluşumda neden yer almak zorunda olayım?

  hayır kardeşim elime silah verseler, karşındakini öldür yoksa biz seni öldüreceğiz deseler yine de öl-dü-re-mem. zaten merak etmeyin öldükten sonra bi vatan millet derdimiz falan da kalmayacak. öldürün amına koyayım. herkesi öldürün. tek kişi kalana kadar boğazlasın herkes birbirini. sonrada alsın şu mavi bilyeyi götüne soksun.

  yettiniz lan! içine sıçtığınız dünyaya çocuk falan da getirmek istemiyorum! vurun lan beni! vurun da kurtulayım
 • edeleli yapımdan dolayı askerliği komando olarak yapma korkumdan kurtulmamı sağlayan gecikmiş eylem.