şükela:  tümü | bugün
 • fransizca profession (i$) kelimesinden turemi$, "cali$an" anlamina gelen kelime. terim olarak anlami, yaptigi i$i hakkini vererek ama kendi cikarlarini da guncel tutarak ozel hayati ile i$ hayati arasinda dengeyi kurabilen insan modelidir.

  profesyonellik, cali$an icin bir sigorta, i$yeri icinse bir mola gibidir.. tersi, amatorluktur ki bu durumda i$yeri gokyuzune yelken acarken, cali$an giderek daha da cok kendini yer..
 • bazı insanlar profesyonelleştikçe amatör ruhu kaybederler. bu durumda;

  örneğin amatör bir fotoğrafçı, kız arkadaşının bir anlık gülümsemesini yakalayıp fotoğrafını çekebilirse ve ışık da tesadüfen güzel olmuşsa çok mutlu olur.

  profesyonel bir fotoğrafçı ise kızdan sol tarafındaki gölgeyi aydınlatması için beyaz atkısını biraz kaldırmasını ister.*
  bu durumda da kızın o bir anlık tatlı gülümsemesi, atkının açısını ayarlamaya çalışmanın verdiği gerginlikten yamuldukça yamulur. sonra bir de bu arkadaş kızı suçlar fotoğraf iyi çıkmayınca; ayrılınca arkasından, hiç fotojenik değildi der.
 • profesyonellik, emperyalizm dininin gereklerinden biridir. bu dinin mensupları herkesin bir konuda uzman olmasını beklerler, diğer herhangi bir konuda hiç bir fikri olmasın, profesyoneldir. örneğin otobüsü çok iyi kullanan bir otobüs şoförü lastik değiştirmesini bilmeyebilir, bunun bir sakıncası yoktur. bununla birlikte profesyonel davranmak adı altında paraya tapınılır. profesyonel bir avukat, katil olduğunu bile bile müvekkilini temize çıkarmaya çalışır; profesyonel reklam sektörü çalışanları solcu olmalarına rağmen zengin amerikan şirketlerinin ürünlerini yağlayıp ballayıp sattırmaya çalışır. kısacası profesyonel bir insan için para verdikten sonra her müşteri haklıdır. bu durumda yetenekli, zeki ama karaktersiz insanlar "ben profesyonelim" diye kendini avutarak hiç bir şekilde saygı duymadığı ama kendinden daha zengin insanların fikirlerini desteklemiş, hatta bu fikirleri başkalarına empoze etmiş olurlar. dünyayı zenginler yönetir, herkes mutlu olur.
 • - berk bey yarın için izin isteyecektim, nenemi hastaneye yatırdık refakatci kalacam
  - profesyonel düşünelim arkadaşlar, rica ederim
  - nenem ne anlar profesyonellikten berk bey
 • dezavantalı haldeyken rakip sana yaptığında "öyle" bir kulübe yakışmayan hareketken, kendin yaptığında güzel olan şey.
 • en gerçekçi örnekleri evli pornocular tarafından sergilenen mesleki hedelög
 • artık günümüzde bazı kişilerin, yaptıkları puştlukları masumlaştırmak için kullandığı kelime.
 • i$ ararken bile bagli oldugun kurum icin cali$maya devam etmektir bu..

  i$ yerinizin aslinda ki$i olarak size iyi veya kotu davranmadiginin bilincinde olmak; bir cali$ani oldugunuz bilincinde yakla$tiklarini anlama sonrasinda huzurla insana yerle$iveren bir ozelliktir..

  (bkz: it is not personal it is strictly business)
 • dış etkenlerden bağımsız olarak, veya onlara rağmen, bir işi doğru ve tam yapabilmektir.
 • türk futbolunun en büyük eksiği olan davranış şekli;

  http://manilovefootball.blogspot.com/…yonellik.html