şükela:  tümü | bugün
  • bu operasyona karar verme gerekçesi brca1 ve brca2 genleri ile olan ilişkiyse eğer, aşırı teşhis ve aşırı tedaviye kurban gidilmemesi için çok dikkatli düşünülmelidir. zira bu genler sadece bir risk faktörü olup, % 100 bu kansere yakalanılacağı anlamına gelmezler. dahası bu genlerin penetransına ilişkin tahminler %30 ile % 70 arasında değişmekte.* yani bu genlere sahip bir kadının 70 yaşına kadar hastalığa yakalanma (dikkat ölme değil) yüzdesi 30 ile 70'dir; % 100 değil! üstelik ailede brca1 ve brca2'si olan ve meme kanserine yakalananlar yoksa yüzdeler daha da düşmektedir. ve son olarak pek çok meme kanserinin (% 95'nin) brca genleriyle bir ilgisi de yoktur!
    aşırı teşhise ve aşırı tedaviye kurban gitmeyin. (bkz: aşırı teşhis)

* bkz. s. chen & g. parmigiani, "meta-analysis of brca1 and brca2 penetrance", journal of clinical ontology, 25 (2007):1329-1333
    okuma kaynağı: h. gilbert welch, aşırı teşhis, çev. akif akalın, insev yayınları, 2013, s. 118-119.
  • teyzemde meme kanseri olduğundan, kendi göğüslerim 15 yaşından beri fibrokistik olduğu için hayatım boyunca ağrı çektiğimden ve otuzlu yaşlardan itibaren ön belirtiler yaşadığımdan, kemoterapi-radyoterapi gibi genel sağlık açısından ağır tedavilere katlanmayı ve hayatımdan altı ay çalınmasını istemediğimden hayırlısıyla iki sene içinde olacağım ameliyattır.

kısmet olur da iğneden bile korkan ben bu ameliyatı olmayı başarırsam burayı editleyeceğim.

edit: o arada yine anne tarafımdan iki akrabada daha meme kanseri çıktı ve biri kısa sürede hastalığa yenik düştü. çember daralıyor diyerek tahtaya vuruyorum.