şükela:  tümü | bugün soru sor
  • beni bir hayli dumura uğratmış maaşlardır. hiç öyle linç falan etmeyin boşuna. türkiye'de 20 bin küsür sadece profesör var akademik kadro ise yüz binleri buluyor. peki neden üniversitelerimize celal şengör çöp diyor? neden dersler başkasının kitapları ve slaytlarını okuyarak öylesine geçiyor? ders harici okulda olmayan, araştırmayan, makale yayınlamayan, patent almayan, hocaların bile kendilerinin itiraf ettiği torpil konusuna girmeyelim. akademisyenlik eşittir yükselmek için tez yazmak mıdır? 1 tane asistanı uğraşamam diye zor alan insanlar var.

sizi bir yurtdışına alalım. orada akademisyenler 8-10 tane asistanla birlikte teknoloji firmalarına siparişle ürün geliştirirler mesela. bugün bindiğiniz o otomobillerin çeşitli noktalarında bu akademisyenlerin parmağı vardır. devlet bu maaşları bir şeyler araştırın bulun diye veriyor. akademisyenlik öğretmenlik gibi görüldüğü sürece o maaşlar fazla. 2 tez yazdım diye dünyaları isteyenler başlığa gelmesin.

link

okuyun
  • allah'tan korkun hiçbir iş yapmasa bile prof ünvanı almak için geçilmesi gereken yolları bir düşünün.
    memlekette bilimin önünü açabilmek için bu tür insanların rahat geçinebilecek seviyede olmaları gerekir ki kafalarını gelir gider hesabı yerine çalışmalar için kullanabilsinler.
  • prof kaç alacaktı 1607 tl mi diye sorduran başlık
  • ek göstergesi 3600 olmuş açıköğretim mezunu, altına araba/motor, beline silah, üstüne üniforma verdiğin güneş gözlüklülerin askerlikten muaf halleriyle ilk aldıkları maaşa bir bak istersen dümbük. sonra ötersin.

aha işte devlet üniversitesinde olsa ilber ortaylı'nın alacağı maaş. amk zırcahili seni

edit: ilber hoca galatasaray üniversitesi'nde. devlette değil yani. deli para alıyordur. katıldığı programlar da ayrı...

edit2: galatasaray vakıf üniversitesi değilmiş, bu bana kapak olsun da polisi bokladığımı nerden çıkarıyorsunuz onu anlamadım. yok bissürü mühendis polis var mış da bilmemne. al işte yol yordam öğretiyoruz bedavadan.
    eşşek gibi mühendislik kasıp müteahhit az para veriyor diye ağlama burda amk. git götünü yaya yaya açıköğretim işletme oku, polis ol. bana ne?
  • yoksulluk sınırı 5.492 tl olduğu ülkede gayet normal maaştır, ayrıca şu da var; 8384 tl alan prof 1555€ alıyor, yani almanya'da bir işçinin aldığı geliri türkiye'de profesör ancak alıyor, soran olursa almanya bizi kıskanıyor dersiniz

(bkz: almanya bizi kıskanıyor)
  • 06.07.2018 dolar kuruna göre 1819,9973 dolara tekabül etmektedir.
    06.07.2017 7916 tl aldıkları düşünülürse o zamanki kura göre 2186 dolar'mış.

tabi biz dolar kemirmediğimizden bizi ilgilendirmeyen mesele.
  • diğerlerini bilmem ama bizim bölümdekiler tek bir kuruşunu hak etmiyordu.
  • 2 üniversite okumuş ve yurt dışında eğitim almış birisi olarak pek çoğunun aldığı maaşın gösterdikleri emekten fazla oluşuna katıldığım düşünce. türkiye'nin en prestijli üniversitelerinden bazıları olarak olarak bilinen anadolu ve ege üniversitesi'ne baktığımızda görebildiğimiz durum.

fakültedeki bir çok akademisyon 10 yıllık slaytlar üzerinden ders içeriklerini aktarıyorlar. özellikle iletişim gibi sürekli olarak teknoloji ile bir bütün ilerleyen içeriklerin hiçbirinden haberleri yok.

tek yaptıkları şey kuram ezberletmek, kitap satmak ve ab etkinlikleri için avrupa şehirlerini ziyaret etmek.

fakültelerden ingilizce bilmeyen çocuklar mezun oluyor, öğrenciler hiçbir deneyim edinmeden iş dünyasında kaderlerine terk ediliyor ve tüm bunlar yaşanırken de anlamsız bir ton ego ya da kapris havalarda uçuşuyor.

kimse kusura bakmasın ama boş vakitlerinde kahve falı bakan sinema bölümü akademisyenleri, gülümseyen madenci fotoğrafı çekip bununla hala daha övünen fotoğrafçılık bölümü hocaları ve iletişim bütçesi kavramından bir haber olan medya dersi hocaları gördü bu gözler.
  • bir profesor $2000 maaş alamıyor bu ülkede, paşam da gelmiş niye tepki çekmiyor niye bu kadar çok alıyorlar, nesini haketmişler diyor.

vay efendim boş vakitlerinde fal bakıyorlarmış.

sik kadar maaş verdiğimiz için yetkin olanlar özel sektöre ya da yurt dışına kaçıyor olabilir mi?
  • ayıptır.

eskiden ar. gör. maaşları gerçekten düşüktü, ahmet davutoğlu döneminde yükseltildi ama boku çıkartıldı. 4900 lira kazanabilir bir ar. gör. bunda sorun yok ama ona 4900 veriyorsan profesöre de en azından 11.000 vermen gerekir. sonra vay efendim ar. gör. olup yatıyor diye ağlıyorlar. ulan adam 5 bin lira maaş alıyor, götünü yırtsa doçent olsa alacağı 6200, bir de idealist bir tip değilse yatıyor haliyle.

ar. gör. maaşının bu hale gelmesinin bir diğer etkisi de talebe oldu. eskiden az maaş da olsa idealist kişiler bu yola girerdi, artık sadece para için ar. gör. olmak isteyenlerin sayısı o kadar arttı ki bu ön değerlendirme puanlarına bile yansıdı. 3-4 sene önce 81 puan ile mülakata kalabildiğin bölümde bugün 88-89 gerekiyor. bu ilk anda güzel gibi görünse de aslında değil. bazen önemli olan puan değil idealist tutkulardır.

edit: araştırma görevlileri mesaj kutumun ebesini siktiler. arkadaşlar gerizekalı mısınız? benim derdim sizin maaşınızla değil, profesörlerin az maaş almasıyla. "sence kaç olsun maaş?" ne demek amk? 4900 lira kazanabilir bir sorun yok demişim zaten banane senin maaşından. ikinci paragrafta bir tespit yaptım. 4900 lira'yı, euro'ya dolar'a çevirince ne olur bilmem ama türkiye standartlarında güzel bir para olduğu gerçek benim tespitim de buna dayanıyor. yok öyle bir değişim olmadı diyorsanız ona göre örneklerle mesaj atın lütfen.

edit2: oha 4900 liraya yapılacak iş değil dedi birisi.