*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingiltere'de 1950'li yıllarda iktidarda olan muhafazakar parti'nin üyesi olan profumo adındaki milletvekilinin skandal aşk ilişkisi yüzünden iktidardan düşmesine neden olan olay.
 • ingiliz savunma bakanı* profumo nun 1963 de aynı zamanda rus askeri ateşesi ile de birlikte olan christine keeler adlı 18, 19 yaşlarındaki bir callgirl le olan ilişkisi ve bu konuda parlementoya yalan söylemesi ile olan skandal.
 • (bkz: scandal)
 • olayin bir diger kahramani da, mandy rice davies adli telekizdir.
  christine keeler bu hadiseden sonra munzevi sayilabilecekve zorluklarla dolu bir omur surmusse de, mandy, zengin kocalar bulup fikir fikir yasamaya devam etmistir.
  konu hakkinda engin ardic'in "tegel tegel huzun" adli kitabinda "kimisinin sonu dedelik, kimisinin sonu ebelik" adli cok guzel bir yazisi vardir.
 • olayin kahramani profumo, bugun 91 yasinda vefat etmiştir. ingiliz halkinin basi sağolsun.
 • şöyle de bir şarkısı varmış: (bkz: christine/#22233644)
 • birleşik krallık tarihinin en önemli siyasal skandallarından olan ve 1963 yılında muhafazakar harold macmillan hükümetinin savunma ve savaş bakanı john profumo'nun 19 yaşındaki bir telekızla (christine keeler) yasak ilişkisi temelinde ortaya çıkan olay. sırasıyla önce profumo, sonra da macmillan'ın istifasına neden olmuş ve 1964 seçimlerinde ingiliz işçi partisi'nin seçim zaferine imkan vermiştir. skandalın bu derece büyümesinin bir sebebi de, telekız keeler'in o dönemde aynı zamanda sovyet askeri ataşesinin de metresi olmasıdır.

  http://en.wikipedia.org/wiki/profumo_affair
 • kilit ismi, sansasyonlar kraliçesi, devlet ajanı christine keeler'i kaybetmiştir...
  hikayesini okudum da müthiş zeki, kurnaz ve çok güzel bir hatunmuş gençliğinde, ortalığı toz duman etmiş bir vakitler, hem de daha 19 yaşındayken britanya tarihinin en büyük skandallarından birisi olarak, savunma bakanı john profumo'yu koltuğundan etmiş. bu skandal tarihin gördüğü en müthiş seksli siyasal skandallardan birisi olarak dünyaya ilan ediliyor, uğruna filmler çekiliyor.

  eee dünya kimseye kalmıyor ne sovyete ne ingilize ne de başkasına ! christine keeler' ın ölümü ile profumo' yu hatırladık. umarım siyasetçiler de hatırlarlar...
 • ingilizlerin toplum anlayışına göre bu olayda rezalet ve skandal addedilen şey bu ikisi arasındaki gayrimeşru ilişkinin -kendisi- değil, christine keeler'ın aynı zamanda bir rus askeri ataşesinin de dostu (metresi) oluşudur. zira bu durumda kurulan ilişki, devreye bir bakanın girmesiyle devlet sırlarını tehlikeye düşürecek bir mahiyete bürünmektedir. bir de çirkin olan ikinci bir husus bakanın ingiliz parlementosunda yaptığı açıklamaların yalan olduğunun ortaya çıkmasıdır. amerikan senatosunda kopan skandallar, rusya'ya sığınan ingiliz ve amerikan casuslarıyla bu ülkenin yüksek kademelerinde görevli memurlar arasındaki iğrenç ve sapık ilişkiler*, ahlaki açıdan yani gayrimeşru olduğundan değil (!) yalnızca devlet sırlarını ilgilendirdiği ve tehlikeye attığı için skandal olarak nitelendirilmektedir.
  *
  işte ''medeni(!) toplulukların'' zihniyetleri, olaya bakış açıları...

  skandala sebep olan kişilerin doğum tarihleri;
  john profumo, 30 ocak 1915
  christine keeler, 22 şubat 1942
  skandalın(!) olduğu sene 1963; amca 48 yaşındayken teyze 21 yaşındaymış.

  kaynak tabii ki wikipedia
  kitap tabii ki yoldaki işaretler
 • the crown dizisinin 2. sezon 10. bölümünde de işlenmiş olan elim hadise.