şükela:  tümü | bugün
 • progresive rock ve metal hakkında geniş bilgiye ulaşılacak bir müzik sitesi
 • müzikten ziyade, sanki çeşitli programların eski versyonlarını bulunduran bir siteymiş izlenimi uyandıran bir site adı...
  yanlış beklenti, yanlış yönlendirme bir nevii. satsınlar bence domain'i cnet'e, yeni güzel bir adres alsınlar daha çok amaçlarına hizmet eden. biz de burdan bilimum programın kalbimizde yer eden versyonlarını çekebilelim o vakit.
 • (bkz: progturk)
 • olağanüstü pimpirikli ve tatlı bir sitedir kendileri.albüm oylaması ve yorumlanmasının yanı sıra sitenin forumundada süper ilerici müzik muhabbetleri dönmektedir.
 • benzerleri artsın çoğalsın istediğimdir. türlere, açıklamalara, gayet birikimli ve doyurucu sayıda yorum ve incelemelere bu kadar derli toplu ulaşılabilen site nadirdir. pro yazarlar bi kenara, normal kullanıcıların da yazılarını ciddiyetle ele almaları ise bir diğer artısı. ilgiyle izliyoruz.
 • progressif rock aleminde pink floyd'tan camel'e, yes'ten jethro tull'a avcunuzun içi gibi iyi bildiğiniz denizlerden yeni ve keşfedilmemiş sulara yelken açmak için mükemmel bir limandır bu site. adını ilk kez bu sitede duyacağınız kadri bilinmemiş klasiklerden yeni ve ümit verenlere kadar pek çok grubun ve sanatçının örnek mp3'lerinden oluşan çok da leziz bir mp3 streaming fasilitesi de vardır. ben porcupine tree'yi ilk bu sitede tanımıştım mesela. şu anda da ilk defa duyduğum promethean diye bir grup dinliyorum, keyifli sularda seyrediyorum.

  adresi aha şudur: http://www.progarchives.com/

  (bkz: progressive rock)
 • grupları ekleme kriterlerinde bazen fazla subjektif takılan site. bir yöneticisi bir gruptan nefret ediyorsa o grup siteye zor eklenir ya da bir "collaborator" gruba inat bağladıysa eklenmesi zorlaşır. hele sitede admin bir kişi progresif müzik yapmayan bir grup eklerse, grubun kel alakalığı tartışılmaz, "evin sahibi ekledi bunu, kaldıramayız." derler. misal, sitede progresif müzik yapmakla pek alakası olmayan epica ve nightwish gibi senfonik gruplar bulunurken, bu iki gruptan çok daha "prog" olan faith no more, mike patton'un mr.bungle ve fantomas gibi projeleri eklenirken kendisine yer bulamamıştır ve hala eklenmemektedir. aynı şekilde bazı türk arkadaşlar siteye cem karaca'yı ekletmek için birçok kaynakla desteklenmiş mesajlar atmışlar ama bir-iki collaborator ısrarla reddetti diye siteye ekletememişlerdir.

  müziklerine senfonik öğeler eklemek dışında şarkı yapılarında herhangi bir progresif fikir irdelemeyen grupları progresif alanında tutup, bu tarzlara gerçekten katkısı olmuş farklı tarz grupları "prog-related" kısmına bile almamaları biraz garip kaçıyor.
 • babam sayesinde varlığından haberdar olduğum, eli yüzü düzgün progressive rock sitesi.
 • siddartha ve nekropsi'den sonra üçüncü türk grubu olarak nemrud grubunun da yer aldığı sitedir.