şükela:  tümü | bugün soru sor
  • programlama dersini kağıt üzerinden öğrenmek eylemini yapan bir sistemden de anca bu beklenirdi denecek sınav sistemi. zaten kağıtta yazdığımız kodları yine kağıt üzerinde çalıştırıp hatanın nerede olduğunu anlayabiliyoruz biz, merak etmeyin sözde eğitimciler.
  • (bkz: matlab)
  • olağan işler. adamı isyeeaanın eşiğine getirir. getirmiştir.
    bana 10 aldırmıştr. halbuki ver sen bana pc yi bak ben sana neler yapıcam.
  • algoritma için pseudo code isteniyorsa çokta abes değildir. lakin gidip dile özel aşırı ayrıntı sorular soruluyorsa orada art niyet vardır ya da hoca sınıfa gıcıktır, geri kafalıdır, kısaca bir sorun vardır o işte. ide'lerin code assisting* ile kod yazmayı kolaylaştırdığı bir dönemde kalem kağıt ile programlama sınavı mantıksızdır.
  • gayet mümkündür. akış şeması çizdirilerek sınav da yapılabilir.
  • söz konusu programlama dersi bilgisayar müh. öğrencilerinin aldığı ise gayet mantıklıdır. zira bu derste amaç; seçilen bir dil üzerinden programlama mantığını öğretmektir. sınavında da ufak tefek hatalara değil probleme nasıl yaklaşıldığına bakılır. derleyicide çalışmayacak kodun; çalışandan daha yüksek not aldığı görülmüştür.

diğer bölümlere* verilen programlama dersinin sınavı uygulamalı olabilir. hatta daha güzel olur.

örnek olarak herhangi bir sıralama problemini alırsak...
    programlama sınavında; bilg. müh. öğrencisinin seçtiği algoritma, sıralama olayından daha önemlidir. ancak diğer öğrencilerin sadece sıralama yapması beklenir.
  • mühendislik bölümleri için anlarım da, fizik bölümünde de bunu kağıt üzerinde olmak tamamen mantıksızlık. hocanın problemin çözüm yoluna değil de, derleyiciye yazıldığında çalışan koda puan veriyor olması da mantıksızlığın aşmış boyutu.
    gerçi adam gibi akış şeması okuyan, soruya yaklaşım ve algoritma seçimine önem veren hoca için, bilgisayarda yazmaktan daha rahat bile olabilir.
  • lise ve üniversitede sıkça başıma gelen şey. özellikle üniversitede hemen hemen her programlama dersinin en az vizesi kağıt üzerinde olurdu. c, assembler (intel 8086,mc 6802), delphi gibi ortam ve dillerde bu durumu yaşamış birisi olarak söyleyebilirmki faydası vardır. tıpkı bir derleyici gibi çalışan hocanızın; "ben bu kodu çalıştırdığımda derleme zamanı hatası alırsam kafadan sıfır alırsınız, çalışma zamanınında oluşacak hatalar, 100 üzerinden geri saymama neden olur." demesi sizi o dili benimsemeye, öğrenmeye iter.

tabi bu demek değil ki uygulama yapmadan, bilgisayar başında kod yazmadan mezun olmuş mühendis/programcı kardeşlerimiz olsun. proje ve lab dersleri bunun için var. hadi iyice öğrenin girin piyasaya, yorulduk artık.