şükela:  tümü | bugün
 • halk arasında pl olarak bilinir
 • örnekleri için:

  pl/1 (bkz: plone), (bkz: ada), (bkz: forth), (bkz: lisp), (bkz: basic), (bkz: algol), (bkz: cobol)
 • web programlama dilleri:asp,jsp,php...
 • ilk bilgisayarların çıktığı dönemde bilgisayar kullanımı için öğrenilmesi gereken komutlar topluluğu.
 • bilgisayara tonla emir buyur edip arkanıza yaslanıp sonuçlarını görmek gibi bir hayale kapıldığınızda, emirleri onun anlıycağı şekilde sıralamanız için bilmeniz gereken dillerin (bkz: cpp) (bkz: visual basic) (bkz: delphi) geneline verilen isim. bu diller farklı firmalar tarafından farklı gramerlere sahip şekilde hazırlanmasına rağmen amaç hep aynıdır; bilgisayara emirler verip türlü taklalar atmasını seyretmek ve sizin vereceğiniz emirleri sorgusuz sualsiz yerine getirmeyi kendine amaç edinmiş olan bilgisayar isimli zavallının emirleri yerine getirmesi sırasında vereceği türlü hataları düzeltmek için sinir harbine girişmek. sonuca bakıldığında emirleri verip taklaları seyreden kişi siz olmanız gerekirken, sizin emirlere hata emirleriyle karşılık verip sizi takla atmak zorunda bırakan yine bilgisayar olur fakat bu durum bilgisayarın zeka kübü olduğu değil sizin kullandığınız programlama diline yeterince hakim olmadığınızdan kaynaklanması çok doğaldır, sinir yapmamak aksine araştırma yapmak, sorup öğrenmek gereklidir ne de olsa emir veren biziz ve nasıl emir vereceğimizi bilmezsek bilgisayar denen zavallı dizginleri ele almak için elinden geleni yapacaktır.
 • yava$ı var, hızlısı var, görselliği iyi olanı var, api'lerde süründüreni var, matematiksel olarak güçlü olan var, yerlerde sürüneni var.

  lakin ben programcıyım diyen adam en azından orta düzeyde c/c++ bilmelidir. hayatı boyunca java kullanacak, asp ile uğra$acak olsa bile.
 • bir programlama dilinin ne kadar iyi oldugu su sekilde belirlenir:

  - dili hic bilmiyorken bilir hale gelme suresi (ogrenme kolayligi)
  - problemden cozume ulasma suresi (kodlama/uygulama kolayligi)
  - uretilen cozumu sekillendirme suresi (guncelleme kolayligi)

  bu ucunden hangisine agirlik verdiginize gore ya gelistirici, ya patron ya da musteri mutlu olur.

  bunun haricinde performans aslen programlama dillerinin kiyaslanabilecegi bir olcut degildir. bir dilin gerceklendigi platform ve model performansi yakindan etkiler. yani boktan bir c derleyicisi iyi bir visual basic derleyicisinden daha yavas kod uretebilir. o acidan performans konusuna platform secerken bakmak gerekir, dil degil.

  buradan anlasilmasi gereken de bir projeye baslarken "hangi dille yazalim?" diye tek bir soruyla degil, "hangi platformla yazalim?" gibi birden fazla ve proje ihtiyaclarina htap eden kriterlerle tercihlerin sekillendirilmesi gerektigidir.

  o yuzden bana "programciliga hangi programlama diliyle baslayayim?" diye soranlara "hangisi kolay geliyorsa onunla" diyorum. o konuda hiçbir fikriniz yoksa da hem modern hem basit dillere örnek: python, go, swift.
 • bir dilin ne kadar iyi olup olmadigi strongly typed olup olmadigidir. dili ogrenme suresiyle programlama dilinin iyiliginin alakasi yoktur, bu sure kisiden kisiye degisir. programlamaya baslayacaksaniz sectiginiz dil mutlaka strongly typed olmalidir. misal ilk ogrendiginiz dil kesinlikle php olmamalidir. bu demek degildir ki php ogrenmeyin, ilk ogrendiginiz dil olmasin.

  java/c++ gibi class abstraction'lari destekleyen, lisp/ml gibi functional abstractionlari destekleyen, lisp gibi syntatic abstraction'lari destekleyen, prolog/ c++ templates gibi declarative tanimlamalari destekleyen, sisal gibi parallelism'i destekleyen programlama dilleri ogrenin.

  bir de, "bad programming is easy. idiots can learn it in 21 days, even if they are dummies." (how to design programs'tan quote. http://www.htdp.org/)
 • kullanilacak programlama dili secilirken problem alani da dikkate alinir. cunku bunun cozume ulasma suresine etkisi vardir. (bkz: domain specific language)
  bin turlu programlama dili olmasinin sebebi bu dillerin degisik tip problemler icin degisik paradigmalarla tasarlanmis olmalaridir. nihayi performans sadece platformla ilgili degil ayni zamanda kullanilan paradigmayla da alakalidir. mesela yuksek seviyelerdeki es zamanli calisabilirligi anlamak derleyiciler icin cok kolay degildir. yuksek basarimli, eszamanli calisabilir bir program yazmak istiyorsaniz kullandiginiz programlama dilini de ona gore secmek icabeder.
  bunu gerceklestirmek icin kullanilan mekanizmadan bagimsiz olarak bir programlama dilinin mumkun oldugu kadar gerceklesebilecek hatalari derleme zamaninda sikayet etmesi gerekir.