şükela:  tümü | bugün
 • bir hikaye anlatan veya resmi betimleyen enstrümantal müzik eserlerine topyekün programlı müzik denir. senfonik şiir çok temel bir alt başlığıdır. o değil de, sözlük kurulalı 10 seneyi geçmiş nasıl yazmadınız lan bugüne kadar?

  tüm programlı müzik camiasını tek başına en şukela şekilde özetleyen eser için ;
  (bkz: symphonie fantastique) ----> bu da programı: (bkz: #16684307)
 • ana fikri, görsel imgelere dayalı bir öykünün seslerle temsil edilmesi olan müzik türü. tabii ki burada opera, bale, tiyatro veya sinema gibi sahne sanatlarına eşlik etmek üzçre bestelenmiş müzik eserlerinden söz etmiyoruz. bir yerlerde ismi kitap ismine benzeyen bir müzik eserine denk gelirseniz, o eser büyük ihtimalle programlı müziktir. örnek vermeden geçmeyeyim: mussgorsky'nin "bir sergiden tablolar"** adlı eseri, misal. şayet bir şiiri, öyküyü veya romanı, pentürü ya da peysajı kesintisiz yek muvman halinde işleyen bir programlı müzik söz konusuysa onun da adına senfonik şiir demekte sakınca yoktur; hatta öyle denmesi teşvik bile edilir.

  ingilizcesi için (bkz: program music)
  fransızcası için (bkz: musique à programme)
  almancası için (bkz: programmmusik)
  ayrıca, bu müzikal türü daha iyi kavramak için (bkz: tone-painting)

  yeri gelmişken, bu tanımın türkçesi, mevcut hali yerine betimleme müziği veya hatta tasvir müziği gibi bir şey olsaymış sanki daha mutlu olurmuşum. diyametrik zıddı için ingilizcede "absolute music" tanımı kullanılır. katışıksız, saf müziksel fikirleri temel alan bu türü de sanırım türkçeye "mutlak müzik" olarak çevrilirse pek kimse şikayet etmez.

hesabın var mı? giriş yap