şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün rte tarafından tanıtımı yapılan, ithalat mecburi ürünlerin türkiyede üretilmesi için devlet tarafından verilecek olan teşviktir.
  proje bazlı teşvik sistemi kapsamında yatırımcılar; gümrük vergisi muafiyeti, kdv istisnası, bina inşaat harcamaları için kdv iadesi, yatırım tutarının 2 katına kadar kurumlar vergisi i·ndirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi i·stisnası, 10 yıla kadar sigorta primi i·şveren hissesi desteği, 49 yıl süreyle bedelsiz yatırım yeri tahsisi, yatırımın tamamlanmasını müteakip öngörülen istihdamın 5 yıl sağlanması şartıyla söz konusu taşınmazın bedelsiz olarak yatırımcıya devredilmesi, yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kar payı desteği ya da hibe desteği, 10 yıl süreyle gelir vergisi stopajı desteği, enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'sine kadar en fazla 10 yıla kadar enerji desteği, 5 yılı geçmemek üzere aylık brüt asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği, yatırım tutarının yüzde 49'unu geçmemek üzere ve edinilen payların 10 yıl içinde halka arz veya yatırımcıya satışı şartıyla sermaye katkısı, kamu alım garantisi ve altyapı desteğiyle izin, ruhsat, tahsis, lisans ve tescillerde istisna getirilmesi şeklindeki desteklerin bir veya birden fazlasından yararlanabilecekler.

  desteklenecek yatırım konuları;

  yenilenebilir enerji teknolojileri (ıngot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi)
  metalürji yatırımları (alüminyum yassı mamul, entegre madencilik, külçe çinko, külçe kurşun, izabe ve katot bakır üretimi vb.)
  ham petrol işleme rafinerisi
  petrokimya ürünleri (polietilen, polipropilen, polimer-çips, pta-meg vb.)
  karbon elyaf ve kompozit malzeme
  tıbbi cihazlar ve sağlık teknolojileri (kateter, stent, kalp kapakçığı üretimi)
  raylı sistem araçları (hızlı tren, metro vb.)
  savunma sanayi teknolojileri (muhtelif zırhlı araçlar, muharebe uçağı)
  motorlu taşıtlar-elektronik (hibrit motor, dizel motor ve batarya üretimi)
  tarım teknolojileri yatırımları (entegre teknik hayvancılık)

  sadece yandaşlara verilecek bir destek olsa da, ithalat yükünü hafifletme yolunda son derece olumlu bir gelişmedir.

  kaynak
 • dolar ucuz ve kredi maliyetleri dusukken, piyasada para bol iken parayi betona insaata gomen ulkenin son icraati. dolar comolokko, maliyetler tavan, ekonomi dibe dogru gidiyor, isin ozeti yumurta kapiya dayandi. beyefendiler cari acigi kapatmak, ulkede uretimi artirmak, ekonomiyi kurtarmak derdinde. kardesim para bedavayken niye yapmadik yahu bunu. niye ekonominin esas problemlerini cozmeye yonelik projeler uretmedik. niye hersey boka sarip ekonomi yerlerdeyken aklimiz basimiza geliyor. bu projeninde hakkiyla yurutulecegi mechul ya. bu memleket adam olmaz, hicbir turlu olmaz. batsakta acta kalsak olmayacak kafa calismiyor cunku. ayrica hala belli bir alanda uzmanlasmaya yonelik proje yok. yine her telden tesvikler. ulkenin potansiyelinin oldugu alanlarda uzmanligi, verimliligi dolayisiyla kari artirma cabasi yine sifir. onada tesvik bunada tesvik. ınsallah tren kacmamistir da uc bes kurus faydasini gorur herkes bu islerin. umutta yok gibi.
 • o kadar kötü durumdayız ki, 100 kişiye istihdam sağlayacak, bir mercedes s400d parası kadar yatırım yapacak adama cumhurbaşkanı, başbakan ve ekonomi bakanı aynı anda hazırda bulunup marşlarla, vtr'lerle plaket veriyor.

  gerçekten itibardan tasarruf olmuyormuş.