şükela:  tümü | bugün
  • üniversitelerin mimarlık veya inşaat mühendisliği bölümlerinden mezun, yönetici pozisyonunda tecrübe sahibi, en az 5 yıl şantiye deneyimi bulunan, iyi düzeyde malzeme ve detay bilgisine sahip, şantiyedeki işlerin programa göre yürüyüp yürümediğinin denetlenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasından sorumlu, şantiyeye teknik, mali ve idari konularda destek verebilen, aylık raporların analizi ve değerlendirilmesini yapabilen, teknik denetim ve koordinasyonu sağlayabilen kişidir. bu kişiler şantiyede; 23 duvar ustası, 17 demir ustası, 14 sıva ustası, 26 düz işçi, 9 kepçe operatörü, 11 vinç operatörü gücündedir.
  • yazilan e-maillerde cc boslugunu doldurmak icin kullanilan kisilerdir.
  • mesaisini elektronik postalar, atılan imzalar ve toplantılar arasında harcayan,
    inşaat sahasını, beton kokusunu, ayağına bulaşan çamuru özleyen insandır.

eskiden odasına şeeefffiiim diye girenlerin yerini,
    tak tak tak çalınan kapıdan gelen
    "afedersiniz müsait misiniz?" cilere bırakmış, nereden nereye insanı.

hesabı, kitabı, matematiği bırakıp, stratejik ve politik bilimlere yönelmek durumunda olan koltuk insanı.
  • ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda hem otorite olduğunu hatırlatmak, hem de iş yapmış gözükmek için oto boka karışan; tecrübesine, otoritesine ve desteğine gerçekten ihtiyaç duyulduğu zamanlarda ise ekibini yanlız bırakıp "ben siz işi öğrenin diye karışmak istemedim" diyenlerin pozisyonu.
  • yer yarilip icine giren insanlardir bu donemde.
    yok, yok, yok.
  • sakin sakin karı kız sohbeti yaparken aniden garip hesaplar arasına dalıp; "söyle bakalım kaç mpa etti?" diye dumura uğratan adamlar.
  • her iibf mezununun kariyer.nette görünce atladığı genelde mühendis arayan bölüm. üretim, maliyet muhasebesi, kritik yol analizi, insan kaynakları yönetimi gibi dersleri iibf mezunları hiç almıyormuş gibi o siktiğimin listesine hiç iibf mezunu yazmazlar.
  • şantiyelerde baba gibi olanları pek sevilir.
    baba gibi olanlarına, baba gibi saygı göstermek ve ona göre davranmak gerekir. yanında bir yabancı varken "kızım nereye gidiyorsun" diye sorarsa öğlen arası, "sevgilimle buluşmaya" dememek lazım. hem kızabilir, hem de o yabancıdan laf işitebilir.
  • şantiyelerde adana'da yaşayan nişanlısını düğün öncesi hazırlıklarını organize edebilsin, görmeye gidebilsin diye - ekibin diğerlerinin de rızasıyla- planlamacısına 5 hafta üst üste cuma öğleden sonra izin verenleri pek makbulmüş.

nikah şahidi bile olma potansiyelleri olan insanlarmış bunlar.

(bkz: idare et abi)

o proje müdürünü geçmişte idare eden olmadıysa bile bu kıstas değil tabii.