şükela:  tümü | bugün
 • maarif vekaleti'nin son marifetlerinden biri.

  bakanlık 7 ocak 2015'te türkiye genelinde 20 ilden 44 okulun proje okulun olarak belirlendiğini açıklamış.
  bu okulların bir listesi şu yazının sonunda yer alıyor.

  peki neyin nesi bu "proje okulu"?

  652 sayılı milli eğitim bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname'nin`37. maddesine 1 mart 2014 tarihinde şöyle bir fıkra eklendi:

  "yurt içi veya yurt dışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar, bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile bakan onayıyla doğrudan
  bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlara yapılacak öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmeleri bakan tarafından yapılır."

  bu maddeye dayanarak yukarıdaki okullar bir anlamda taşra teşkilatından çıkarılarak merkeze bağlandı ve bundan böyle yöneticileri ile öğretmenleri doğrudan bakan tarafından görevlendirilecek. listedeki okulların türkiye'nin önde gelen liseleri olmalarının yanı sıra dikkat çeken başka bir husus da 1955 yılında kurulan ilk 6 maarif koleji'nin tamamının bu listede yer alması:

  istanbul kadıköy anadolu lisesi
  izmir bornova anadolu lisesi
  konya meram anadolu lisesi
  eskişehir anadolu lisesi
  samsun anadolu lisesi
  diyarbakır anadolu lisesi

  buraya kadar bir sorun yok. denilebilir ki bakanlık bu kurumlara personel seçiminde sene doldurmaktan başka bir anlamı olmayan hizmet puanı yerine liyakate dayalı personel alımının önünü açmak istemiş.

  olabilir. lakin kuşkular da tam burada başlıyor. bildiğim kadarıyla bu okullara yönetici veya öğretmen atamalarıyla ilgili bir genelge ya da yönetmelik yayımlanmadı. yayımlanacağıyla ilgili bir bilgi de gelmedi. bu durumda bakan atama yaparken neyi esas alacak, hangi somut, şeffaf, adil ve herkese uygulanabilir kriteri gözetecek?

  türkiye'nin eğitim sistemindeki bütün olumsuzluklara rağmen nitelikli eğitim vermeyi sürdürmüş, kendince bir gelenekleri olan ve memleketin yüz akı olmayı başarabilmiş bu kurumlar umarım kadrolaşma kurbanı olmaz. olursa gerçekten yazık olur.
 • atama dilekçeleri yakında verilecek ama bu okullara hala nasıl atama yapılacağı belli değil. doğrudan bakana bağlı imiş, yani liste verilecek bakana, o da onaylayacak.

  ama bu liste nasıl oluşturulacak, muamma olmaya devam ediyor???

  eşim yüksek puanlı uzman öğretmen, ancak daha nereye başvuracak onu bile bulamadı. belki de bu işler doğrudan allah'a bağlandı. kim bilir?
 • (bkz: anadolu lisesi/@yorganadam)
  uğur dündar yazısı
  herkesin projesi belli, bizimkiler gelsin, sizinkiler gitsin.
  biri de demiyor ki hacı liyakat sahibi gelsin. bokunda boğulur bu ülke, yazık.
  (bkz: türkiye'nin temel sorunu/@yorganadam)
 • “bizler bal'ın kapısını penceresini beğenip çocuklarımızı bu okula yazdırmadık. buradaki eğitim sistemine, dünya görüşüne, öğretmen kadrosuna bakarak çocuğumuzugönderdik. proje okulu ilan edilince buraları bilim yuvası yapacaklar zannettik. meğer bu başka bir projeymiş deneylerini de çocuklarımız üzerinde yapıyorlarmış.”

  bornova anadolu lisesi ögrenci velisi
  http://www.cumhuriyet.com.tr/…intikam_projesi_.html
 • (bkz: kindar nesil projesi)
  kindar bir nesil yetişiyor ama kinleri size bunu bilesiniz. gelecekte çok başınız yanacak
 • --- spoiler ---

  güzel sanatlar lisesi öğretmenleri arıyor, ağlamaklı sesle:
  - okulumuzdan 36 müzik ve resim öğretmeni başka okullara gönderiliyor, diye yakınıyorlar, bizler resim, müzik gibi dallarda uzmanlaşmış öğretmenleriz, gideceğimiz okul olmadığı gibi yerimize aynı kalite ve birikimde hocalar bulmaları da mümkün değil...

  amaç da sanırız bu... yani nitelikli eğitimi bitirmek... proje okulu adı verilen uygulamanın başka makul amacı görünmüyor... ankara fen lisesi, kabataş erkek lisesi, istanbul lisesi, pertevniyal lisesi, vefa lisesi, kadıköy anadolu lisesi, izmir fen lisesi gibi türkiye’nin en başarılı 56 okulunu meb iki yıl önce proje okulu ilan etti. bu okullarda atamaları doğrudan bakan yapacaktı. önce müdürler değiştirildi. atamaların yol açtığı tepkileri geçen yıl istanbul lisesi örneğinde gördük. bu yıl da okullar açıldıktan sonra yayımlanan genelge ile 8 yıl ve üzerinde görev yapan öğretmenlerin 23 eylül’e kadar tayin istemeleri bildirildi, istemeyenlerin “resen” atanacağı açıklandı... bu uygulamayla bu seçkin okullarda öğretmenlerin en az yarısı yerinden ediliyor... kimdir bu öğretmenler? o okullara seviye kazandıran eğitimciler...
  böyle bir kararın amacı başarılı sistemi parçalamaktan başka ne olabilir? peki sebep? sebep olsa olsa bu okulların laik ilkelere bağlı eğitim vermesidir. bakanlığın çağa uygun eğitimden rahatsız olmasıdır.

  melih aşık (milliyet, 27.09.2016)

  --- spoiler ---

  diğer okulları bu okulların seviyesine çekemeyeceklerini anlayınca, bu okulların seviyesini düşürmeyi hedef almışlar. hepsini birer imam hatip lisesi seviyesine indirince rahat ederler. odtü örneğinde gördüğümüz gibi gerçek savaşları eğitimle, aydınlıkla.