şükela:  tümü | bugün
  • geçtiğimiz dönemde cumhuriyet tarihinin köklü okulları birer birer proje okulu ilan edilmişti. gelinen noktada bu uygulamanın, söz konusu okullardaki çağdaş ve laik eğitim anlayışını, bu anlayışı benimsemiş idareci ve öğretmenleri tasfiye için planlandığı ortaya çıktı. öğrenci ve velilerin haklı direnişine rağmen ohal'le birlikte iktidarın faşizan tavrı bu okulları da esir almış durumda.

http://www.toplumsol.org/…yok-ediyor-orhan-bursali/

içi boşaltılan eğitim sisteminin asıl amacı ise;

(bkz: türkiye'deki eğitim sistemi/#62001146)
  • odatv'nin yaptığı habere göre, en azından bir süre rafa kaldırılmış olan ihanet. köklü okulların derneklerinin, öğrencilerinin, velilerinin ve öğretmenlerinin tepkisi işe yaramış gibi duruyor.
  • (bkz: şey alır onlar)
    (bkz: baş)
  • mezunları ve öğrencileri tarafından hiç adam yerine konmamış, asla da konmayacak olanların ülkenin en önemli eğitim kurumlarından almaya çalıştığı intikamdır.

zavallılar. hep zavallıydılar. hep zavallı kalacaklar. bunun ezikliğiyle de her fenalığı yapabilirler.
  • türkiye'nin en köklü liselerinden birinde öğretmenim. bugün öğrencilerimizin okuldan ayrılmak zorunda bırakılan öğretmenleri için hazırladıkları veda, izleyen herkesi gözyaşları içinde bırakırdı eminim. iki yıldır gündemde olan, kafamızı kurcalayan bir konuydu proje okul uygulaması. başından beri asıl niyetin ne olduğunun farkındaydık. şimdiye kadar sendikalar bazı girişimlerde bulundu, hatta bu uygulamanın hukuksuzluları mahkkemeye de taşındı ancak projenin ohal döneminde uyulamaya konulması da uygulayıcıların oldukça planlı gittiğinin bir göstergesiydi. bizler bu sebeple hükumetin asla geri adım atmayacağının da farkındayız başından beri. proje okul yapılan liseler belli bir kültürü temsil eder, vizyonu vardır, bilimsel düşüncenin yanındadır, atatürk ilke ve inkılaplarına bağlıdır, cumhuriyetin ve demokrasinin savunucusudur. öğrencileri; sorgulayan, sunulan her şeyi gözü kapalı kabul etmeyip araştıran, eleştiren zeki gençlerden oluşur. onlara öğreticilik yapmak, ders anlatmak, rehber olmak her öğretmenin de yapabileceği bir iş değildir. bu okullarda görev yapan öğretmenlerin çoğu, zamanında yapılan anadolu lisesine giriş sınavlarından geçmiş ve böylelikle bu okullarda görev yapmaya hak kazanmıştır. şimdi bu okullara alınan öğretmenler, bu tür bir sınava tabi tutulmadan el yordamıyla ahbap çavuş ilişkisiyle seçilmektedir. amaç, bu okulların daha iyi bir noktaya getirilmesi olsaydı açarlardı zorlayıcı bir sınav, kazanan öğretmenleri yerleştirirlerdi bu okullara. ama şimdi hangi sendikaya üye olduğumuz daha çok ilgilendiriyor birilerini. tabii ki öğretmen olarak her tür okulda görev yapmalıyız; derdimiz, burası bizim kimse yaklaşmasın değil. sorun olarak gördüğümüz ve bizi endişelendiren mezun verdiği öğrencilerin çok önemli mevkilere geldiği, tarihi ve kültürel alt yapısı olan bu tür okulların geleneğinden, amaçlarından, kültüründen koparılmak istenmesi ve bu planın kademe kademe uygulamaya geçirilmesi. bu tutum zaten uzun süredir ülkenin her birimine yayılmış durumda. erk sahiplerinin hayalini kurduğu gençliğe kavuşması ancak eğitim üzerinde yapılacak bu tür değişimlerle mümkün. harekete geçildi ve bizim elimizden hiçbir şey gelmiyor işimizi doğru ve iyi yapmaktan başka.