şükela:  tümü | bugün
  • bir tanıdığımın ricası üzerine, meb'in bir kararıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla açtığım başlıktır. öğrenci tarafından bana iletilen mesajı aynen yapıştırıyorum:

--- spoiler ---

merhabalar, ben, ülkemizde eğitimde öncü olmuş, 130 yılık eğitim öğretim hayatında ülkemize çok şey katmış öğrenciler yetiştiren,uygarlık meşalesini ön saflarda taşıyan, bu başarılarından dolayı proje okullardan biri seçilen ankara atatürk lisesi'nin bir öğrencisiyim.

elinize geçtiğinde bu mesaj, bu çağrıyı en azından okumanızı ve sizin de bir yazarınız ekşi sözlük gibi yüz binlerce insana hitap şansının olduğu bir mecrada paylaşmanızı rica ediyorum.

bildiğiniz gibi geçtiğimiz 2016-2017 eğitim öğretim yılı içinde bulunduğumuz haftanın pazartesi günü başladı ve bunun beraberinde meb'in ülkenin başarılı okulları arasında seçtiği proje okullarda bir karışıklık kendini gösterdi.

karışıklığın sebebi, biz öğrencilere söylenildiği şekilde aktarıyorum, meb'in bu okullarda, kimisi onlarca yıldır kimisi ise birkaç yıldır ülkeye son derece parlak gençler kazandırmış öğretmenlerimize, en son 23 eylül 2016'ya kadar olmak kaydıyla internet üzerinden tercih yapmaları gerektiğini ve bu tercihlerine göre şehirdeki farklı okullara yerleştirileceklerini, yerlerine ise meb tarafından seçilmiş öğretmenlerin atanacağını bildirmesidir.

okulların açıldığı hafta öğretmenlere yaz tatili içerisindeki haftalarca sürede daha öncesinden en ufak bir bilgilendirmede bile bulunmadan meb'in tüm öğretmenlerimizi birdenbire bu şekilde okullarından uzaklaştırması, öğretmenlerimizin yerini dolduracak yeni öğretmenlerin neye göre seçildiğinin muallakta olması, bunun gibi son derece fazla insanın, belki ülkenin geleceğinde söz sahibi olacak öğrencilerin ve öğretmenlerinin hayatına etki edebilecek bu kararın hangi gerekçeler ile alındığının bilinmemesi bu olayı önemli bir olay haline getirmektedir.

meb'in bu kararına dur demek ve proje okullarda okuyan binlerce öğretmen ve öğrencinin mağdur olmasına karşı sesimizi yükseltmek ve atatürk'ün öğrencileri olarak bu dayatmalara karşı dimdik ayakta olacağımızı belirtmek için twitter'da #ogretmenimedokunma hashtagi ile farkındalık yaratmaya çalışacağız.

işte oldukça önemli sayıda insana hitap edebilecek ve kamuoyu oluşturabilecek potansiyele sahip bir mecrada yazar olan sizlerden de yardımınızı rica ediyoruz.

sizden isteyebileceğimiz ve karşılığında minnettar olacağımız yegane şey, bu mesajı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak ve twitter'da #ogretmenimedokunma hashtagine tweetler atarak farkındalık yaratmanız olacaktır.

teşekkürler.
    --- spoiler ---

change.org kampanyası: https://www.change.org/…n-değişikliğini-istemiyoruz
  • chp milletvekili engin altay'ın konuyla ilgili tweet'i: https://twitter.com/…ychp/status/778616943372795904
  • bu projede asıl dikkat çekilmesi gereken giden öğretmenler değil, ne yazık ki gelen öğretmenlerdir.
    bu okullarımızdaki her biri birbirinden değerli, eli öpülesi hocalarımız eminim vatanın her karışında görev yapabilecek niteliktedir. bundan şüphem yok.

peki yerlerine gelen öğretmenlerle bu eğitim kurumları, ki kilit önemde yerler buralar geleceğimiz açısından, eski kalitelerini devam ettirebilecekler mi? on sene sonra şu anki haliyle arasında ne gibi farklar olacak?

tekrar soralım, siz de cevaplayın: on sene sonra şu anki haliyle arasında ne gibi farklar olacak?
  • (bkz: #63078310)