şükela:  tümü | bugün
 • bir tanıdığımın ricası üzerine, meb'in bir kararıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla açtığım başlıktır. öğrenci tarafından bana iletilen mesajı aynen yapıştırıyorum:

  --- spoiler ---

  merhabalar, ben, ülkemizde eğitimde öncü olmuş, 130 yılık eğitim öğretim hayatında ülkemize çok şey katmış öğrenciler yetiştiren,uygarlık meşalesini ön saflarda taşıyan, bu başarılarından dolayı proje okullardan biri seçilen ankara atatürk lisesi'nin bir öğrencisiyim.

  elinize geçtiğinde bu mesaj, bu çağrıyı en azından okumanızı ve sizin de bir yazarınız ekşi sözlük gibi yüz binlerce insana hitap şansının olduğu bir mecrada paylaşmanızı rica ediyorum.

  bildiğiniz gibi geçtiğimiz 2016-2017 eğitim öğretim yılı içinde bulunduğumuz haftanın pazartesi günü başladı ve bunun beraberinde meb'in ülkenin başarılı okulları arasında seçtiği proje okullarda bir karışıklık kendini gösterdi.

  karışıklığın sebebi, biz öğrencilere söylenildiği şekilde aktarıyorum, meb'in bu okullarda, kimisi onlarca yıldır kimisi ise birkaç yıldır ülkeye son derece parlak gençler kazandırmış öğretmenlerimize, en son 23 eylül 2016'ya kadar olmak kaydıyla internet üzerinden tercih yapmaları gerektiğini ve bu tercihlerine göre şehirdeki farklı okullara yerleştirileceklerini, yerlerine ise meb tarafından seçilmiş öğretmenlerin atanacağını bildirmesidir.

  okulların açıldığı hafta öğretmenlere yaz tatili içerisindeki haftalarca sürede daha öncesinden en ufak bir bilgilendirmede bile bulunmadan meb'in tüm öğretmenlerimizi birdenbire bu şekilde okullarından uzaklaştırması, öğretmenlerimizin yerini dolduracak yeni öğretmenlerin neye göre seçildiğinin muallakta olması, bunun gibi son derece fazla insanın, belki ülkenin geleceğinde söz sahibi olacak öğrencilerin ve öğretmenlerinin hayatına etki edebilecek bu kararın hangi gerekçeler ile alındığının bilinmemesi bu olayı önemli bir olay haline getirmektedir.

  meb'in bu kararına dur demek ve proje okullarda okuyan binlerce öğretmen ve öğrencinin mağdur olmasına karşı sesimizi yükseltmek ve atatürk'ün öğrencileri olarak bu dayatmalara karşı dimdik ayakta olacağımızı belirtmek için twitter'da #ogretmenimedokunma hashtagi ile farkındalık yaratmaya çalışacağız.

  işte oldukça önemli sayıda insana hitap edebilecek ve kamuoyu oluşturabilecek potansiyele sahip bir mecrada yazar olan sizlerden de yardımınızı rica ediyoruz.

  sizden isteyebileceğimiz ve karşılığında minnettar olacağımız yegane şey, bu mesajı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak ve twitter'da #ogretmenimedokunma hashtagine tweetler atarak farkındalık yaratmanız olacaktır.

  teşekkürler.
  --- spoiler ---

  change.org kampanyası: https://www.change.org/…n-değişikliğini-istemiyoruz
 • bu projede asıl dikkat çekilmesi gereken giden öğretmenler değil, ne yazık ki gelen öğretmenlerdir.
  bu okullarımızdaki her biri birbirinden değerli, eli öpülesi hocalarımız eminim vatanın her karışında görev yapabilecek niteliktedir. bundan şüphem yok.

  peki yerlerine gelen öğretmenlerle bu eğitim kurumları, ki kilit önemde yerler buralar geleceğimiz açısından, eski kalitelerini devam ettirebilecekler mi? on sene sonra şu anki haliyle arasında ne gibi farklar olacak?

  tekrar soralım, siz de cevaplayın: on sene sonra şu anki haliyle arasında ne gibi farklar olacak?
 • (bkz: #63078310)
 • - müsteşarım bunlar türkiye'nin en başarılı okulları.
  * hımm. bu okulların anasını sikmek lazım. napalım?
  - bu okulların öğretmenlerini başka yerlere sürelim.
  * evet haklısın. bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz. zuhahaha :) bu ülkenin amına koyacaz. zuhahaha :)
 • ilk defa proje deyince aklıma kötü şeyleri getiren uygulama. ne projesi bu neyin projesi? ne yapmaya çalışıyorlar sessiz sedasız belli değil.
 • ülkedeki kaliteli okulların bütün öğretmenleri (ki fen ve sosyal bilimler lisesi öğretmenleri ayrı sınavlarla o okullara girmiş, puanları yüksek öğretmenlerdir.) sanki göreve yeni başlamış gibi en uzak ilçelere sürülüyorlar. bakanlık yerlerine kendi istedigi kişileri atıyor.

  ülkedeki şu an en önemli sorunlardan biri budur ve sözlük nasıl bu konuya sessiz kalıyor inanılır gibi değil.

  bildiğiniz bütün fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, kabataş anadolu, kadıköy anadolu, cağaloğlu anadolu gibi ünlü anadolu liseleri ülkedeki "proje okul" ilan edilmiş bütün okullardaki öğretmenler okullarından alındı. ve gittikleri okullar da o okula yakın olan başka okul filan değil en uzak ilçelere gönderiliyorlar.

  devlet resmen diyor ki ben devlet memurusun diye seni işten atamıyorum ama bak seni ilçelere atıyorum hayatından bıktıracağım.

  öğretmenler azıcık maaşla geçiniyor, kiralarda oturuyorlar. okullarına yakın bir eve kiraya çıkıyorlar. sonra başka bir ilçeye atanınca tekrar taşınma parası, tekrar çocuğunu başka okula al, tekrar kiraya çık. nerde bu para?? tanıdığım bütün öğretmenler bu durumda. ülkedeki sorunlara duyarsız kalmayın!! okullar ölüyor. sıra başka mesleklere de gelecek, bizleri bu ülkeden gönderene kadar uğraşacaklar uyumayın!!!

  haa artık o okulların kalitesi ne olur, öğrenciler ne olur onu da düşünebilirsiniz eminim.
 • amacının ne olduğunu anlamadığım, araştırmadığım, tartışılır bir uygulama. (araştırma sonrası bu yorum olumlu/olumsuz değişebilir)

  (ancak) herkes kalitenin düşeceğinden dem vuruyor. adı geçen okulların kalitesini hiç bir zaman öğretmenler belirlememiş, bilakis o okullara sınavlarla gelen zeki öğrenciler ve bilinçli veliler belirlemiştir. hatta eğiticilerin kalitesiz ve yetersiz oluşundan sebep, söz konusu okullardan mezun olan öğrenciler kendi başlarına okuyarak, araştırarak, mücadele ederek öğrenmeyi, mecbur kaldıkları için, öğrenmişlerdir. çevrenizdeki bu okullardan mezun olan öğrencileri gözlemleyerek, çoğunluğunun, kendi başlarına bir şeyleri "doğru" öğrenmeye ve araştırmaya ne kadar yatkın olduklarını tespit edebilirsiniz. velhasıl kalite düşmeyecektir, korkmayın.
 • hükümetin, 2002 öncesi yerleşik ve akp eli değmemiş sağlıklı çalışan kurumları yıkma ve içine etme hamlelerinden biri. bu okulları dağıtmaya çalışıyorlar çünkü oralarda, nefret ettikleri eski(!)türkiye'nin, atatürk'ün, laik cumhuriyetin, liyakatın her şeye rağmen hüküm sürdüğünü biliyorlar. akılları çıkıyor. deliriyorlar. tahammül edemiyorlar.
  arkalarında yüzde elli, koltuklarında bahçeli olduğu sürece de bizim isyanımızı kimse siklemeyecek maalesef.