şükela:  tümü | bugün
 • battlefield 2 oyunu için yapılmış ve oyunu electronic arts'in sunduğu formattan çok daha ötelere taşıyan en baba mod'dur. adından da anlaşılacağı üzere bf2'nin oyun mantığına dayalı birçok ögesi gerçekliğe daha uygun hale getirilmiş, ayrıca bir sürü yeni map, silah, taşıt vb oyuna eklenmiştir. bu değişiklikler arasında oyun sırasında görülebilen düşman asker isimleri, hit indikatör gibi kolaylaştırıcı faktörlerin kaldırılması, squad oluşturma zorunluluğu, kit sınırlaması gibi gerçek savaş deneyimine daha yakın unsurların eklenmesi ve daha bir çok özellik sayılabilir. http://www.realitymod.com/ adresinden serbestçe indirilerek kurulduğunda mevcut bf2 kurulumuna bir extension pack olarak eklenmekte, standart oyun formatını bozmadan bir alternatif olarak sisteminizde yerini almaktadır. ea'nin artık bf2'ye desteğini çektiği düşünülür ise bu oyunun yaşaması için parlak bir ümit gibi görünmektedir aynı zamanda.
 • 0.86 sayılı yeni sürümü çıkan bf2 modu.

  tanımımızı yaptık, şimdi de hikayemizi anlatalım.

  uzun süredir uzak kaldığım project reality modunu, yeni sürümünün çıkması yüzü suyu hürmetine indirip kurduktan ve oyuna girdikten sonra gördümki, o ilk versiyonları zorlukta ve karmaşıklıkta bu yenisinin yanında solda sıfır kalıyor neredeyse. hangi kit ne iş yapar, misyon nedir diye anlamak mümkün değil. zaten ilk girdiğim serverdekiler benim acemi olduğumu anlayıca "git manuali oku" diyip kick ettiler kibarca. gerçekten de manualini okumak gerekiyor. ayrıca bilgisayarda mutlaka çalışır bir mikrofon olmasında yarar var, zira voip ile konuşarak haberleşme bu oyunda neredeyse şart gibi.

  detayları meraklısı olanlar nasıl olsa öğrenir diyerek geçerek dün akşam yaşadığım ve hoş bir anı olarak kayıtlarıma geçen bir olay ile bağlayayım konuyu.

  dün gece ırak maplerinden birinde oynuyoruz. ben direnişçiler (bkz: insurgent) takımına düştüm. pr'de bunların default silahları çok ilkel. gez göz arpacıklı demode kaleşler filan kullanıyorlar. karşı taraf ise us takımı ve hepsi modern silahlı. oyun ise "insurgency" denen bir misyonda oynanıyor. bu misyonda şehirde (bkz: felluce) direnişçilerin toplam 10 tane gizli silah deposu var. us tarafı bunları bulup imha etmekle görevli. bizler ise bunları yoketmelerini engelliyoruz.. map neredeyse gerçek felluce boyutlarında herhalde.. bu yüzden us squadları şehri karış karış arıyor, her eve girip bakmak durumundalar, kapıları kırıyorlar, arama yapıyorlar filan. biz ise onlara pusu filan kuruyoruz. (pr da el bombaları ile bubi tuzakları kurulabiliyor mesela). direnişçi takımında olan kitlerden biri de "civilian" denen kit. ben nedir diye biraz da meraktan bunu seçtim. civilian olduğunuzda silahınız olmuyor. düşmana saldırmak için tek imkanınız "taş atmak". bir cep telefonunuz oluyor, bununla gerektiğinde komutana direkt mesaj gönderip gözlemdiğiniz düşmanın yerini filan bildiriyorsunuz, havan topu ile bombardıman yaptırabiliyorsunuz. bir de sıhhiye göreviniz oluyor, yaralı direnişçi askerlerini tedavi edebiliyorsunuz. oyunda civilian vurmak çok yüklü bir eksi puan yazıyor vurana. bu nedenle düşmanla karşılaştığınızda ellerinizi yukarı kaldırarak silahsız olduğunuzu belirtmek faydalı, yoksa yanlışlıkla milis sanıp vurabilirler. ancak us askerlerinde kelepçe de var ve sizi vurmak yerine yakalayabilirlerse önemli intelligence puanı kazanıyorlar ve gizli depoların yerini daha kolay öğreniyorlar. bu nedenle yakalanmamak için kaçmak zorundasınız.

  şimdi ben civilian kiti ile oyuna dahil oldum, bir de squada girdim. bunların yanında spawn ettim. bir binanın içindeyiz. odada squad leader var. dürbünle camdan dışarısını kesiyor. binanın önünden geniş bir yol geçiyor, karşıda etrafı duvarlarla çevrili bir bina var. o binada us askerleri varmış meğer. bizim direnişçi tayfası ise etrafta sote yerlerde gizlenmişler, bunların dışarı çıkmasını bekliyorlar. arada karşılıklı ateş açılıyor, ama her iki taraf da siperde olduğundan zayiat yok. bizim squad leaderi beni civilian olarak görünce, "hey you civilian guy, can you lure the enemy out of the building" dedi.. ben de "nasıl yapacağım bunu" dedim. komutan, "ellerini yukarı kaldırarak o binaya doğru yürü" dedi. "seni öyle görünce yakalamak için dışarı çıkarlarsa biz de onları temizleriz" deyince diğer squad elemanları gülmeye başladılar espri yapıyor zannedip. ama benim aklım yattı olaya, çok akılllıca bir numara gibi geldi. "tamam" dedim.

  şimdi herkes beni izliyor. ben binadan çıktım, mermiler yağmaya başladı, ama ellerimi yukarı kaldırıp yürümeye başladım. bunu görünce us tarafı ateşi kesti.. yolu geçtim, karşı binanın bahçe kapısına yaklaştım. artık içerideki us askerlerini görebiliyordum. bana bakıyorlar. sonra tam bizim komutanın söylediği gibi bir tanesi kelepçeyi çekip bana doğru koşmaya başladı. aramızda 20-30 metre var, herkes nefesini tutmuş, ben tabi gerisin geriye topukladım anında.. ve binadan çıkan o ilk asker 10 metre sonra bizim pusucular tarafından indirildi. sonra ben tekrar ellerimi kaldırıp binaya yöneldim. aynı zokayı iki tanesi daha yuttu ve bizim müfrezenin kahkahalar eşliğinde o binaya girip kalanları temizlemesi çok kolay oldu.

  bu ve buna benzer, reality ismini hakeden çok olay yaşıyorsunuz bu oyunda, inanılmaz..
  (bkz: highly recommended)
 • böyle şükela bir oyundur işte.

  http://www.youtube.com/watch?v=a-yyzllzaw8
 • british vs insurgent olan ormanlık bir haritada ingilizleri köprünün diğer tarafında tutmaya çalışan squad(tim)'ımızdan yardım çağrısı aldık. iki kişi mühimmat taşıyan kamyonla yolda giderken kuşatmayı delen bir tankla karşı karşı geldik. ben sürücüydüm, aracı yol kenarındaki hendeğe sürdüm ve indim. hendekten yukarı doğru elimdeki m60 model ağır makinalı tüfekle arkama bakmadan bayır yukarı yardırmaya başladım. patlayıcıları olan arkadaşım hendekte kaldı... tank kamyonun yanına geldi. ben tepe, dürbünüm ile ağarçların dallarından parça parça gördüğüm tankı izlemeye başladım. arkadaşım telsizden "nerede?, nereye bakıyor?" diye sormaya başladı. tankın içindekiler acemi olsa gerek, bizleri görmüyorlardı. zira termal kamera önümüze duvar çeken ormanı bir anda çırılçıplak hale getirip beni ve arkadaşımı açık hedef yapacaktı... arkadaşımın çağrısı üzerine takım lideri olarak planımı yaptım. ben tanka ateş edip dikkatini dağıtacaktım! o da dikkati dağılan tanka patlayıcı yerleştirip imha edecekti... tanka ateş etmeye başladım. çaylak tank crew(mürettebat)'ı tankın topunu 360 derece çevirerek ateşin geldiği yeri aramaya başladı. bu sırada telizden arkadaşıma acele etmesi için baskı yapıyordum. çünkü her an tank beni bulabilirdi. birkaç saniye sonra tankın namlusu ile karşı karşıya kaldık... veeee bommm!!! insafsız tank beni topluyla vurmuştu. ama ne ola? aradan saniye geçmeden yerde yatan ağır yaralı bedenim bir patlama daha duyar. bu sefer telsizden bir sevinç çığlı ve ardından gelen mesaj "kanka tankın yanındaki ağaca c4'ü taktım. içindekiler göğe fırlattım".

  adama spontane olarak film tadında anılarını yazdırandır project reality.
 • mod db de 2007 nin en iyi oyun modu olarak ödül almış ve 2010 da en beklenilen oyun modu (arma 2 pr 0.1) ödülüne layık görülmüş, black sand strüdyoları tarafından yapılan bir oyun modudur. 2010'a kadar sürekli battlefield 2 üzerinde çalışan stüdyo artık bir üst seviyeye çıkmış ve arma 2 oyununa giriş yapmıştır. bir süre daha battlefield 2 üzerine çalışmalarını sürdürecek olan stüdyo bundan böyle arma 2 ye yoğunlaşacak ve pr ile oluşan gerçekçi-fps tarzını bir üst seviyeye çıkaracaktır.
 • oha süper lan nidalarıyla baktığım mod. bu modu nasıl yüklerim neler lazım bir yardım et be sözlük.
 • (bkz: squad)
 • battlefield 2 sunucularının kapanmasıyla oyun standalone olmuştur ve ücretsiz indirilebilir. popüler olan 5-6 sunucu akşam saatlerinde tamamen dolar, sunucular 100 kişiliktir. sunucularda mikrofon kullanmak genelde zorunludur.

  oyun içinde maximum 8 kişilik squadlar bulunur. bunlar oyun içindeki görevlere düzelenir, kurulur;

  apc squad = hafif zırhlı araçları kullanacaklar (crewman )
  trans = ulaşım helikopteri kullanacaklar (pilot)
  ınf = piyade birliği (pilot ve crewman kitlerinin dışında kalanlar)
  tank = tank (crewman)
  cas = uçak ve saldırı helikopterleri (pilot)

  diyelim ki tank kullanıcaksınız önce tank squadına girmeli sonra supply crate denilen mühimmat kutusundan crewman kitini almalısınız bunun için kutuya gidip t tuşuna basılı tutarak istediğiniz kiti seçmelisiniz, g tuşuylada önünüze gelen kiti almalısınız. eğer apc squad a girmeden apc kullanmaya çalışırsanız atılırsınız. hangi görevi istiyorsanız onun squadına girmelisiniz.
 • battlefield ve arma adlı oyunlara ait, yaşanan oyun içi gerçekliğinin artması için daha gerçekçi bir savaş deneyimi sunan bir oyun modu.
 • benim için cumartesi akşamlarının vazgeçilmezidir. ertesi günüm tatil olduğu için biramı, fıstığımı alır karşısına geçerim. diğer ülkelerden de düzenli olarak denk geldiğimiz arkadaşlarla hem içer hem sohbet eder hem de takım olarak taktik yaparız. tabii saatler ilerledikçe kandaki alkol seviyesi artar, sohbetlerin ve taktiklerin rengi değişir. işte asıl eğlence bundan sonra başlar. mumble dan müzik açıp savaşın ortasında ücra bir köşede dans figürleri yapmaya çalışanlar mı dersiniz, birbirlerini çatıdan iteklemeye çalışanlar mı dersiniz, bir arabaya beş kişi binip intihar saldırısı yapmaya çalışan mı dersiniz( 1 kişi yeterli bu eylem için) anlat anlat bitmez. ingilizceniz varsa, takım oyunu seviyorsanız, alkol almak hoşuna gidiyorsa şiddetle tavsiye ederim.

  oyun içi nickim: [ana]humungus (ana büyük harflerle) bulun beni.