şükela:  tümü | bugün
 • evrimsel biyoloji profesörü stephen jay gould’un anısına gerçekleştirilen bu hicivli projeyle "evrimi kabul eden sadece steve isimli bilimadamları, evrimi kabul etmeyen tüm bilim insanlarından daha fazladır" sonucuna varılmıştır.
 • hatta steve ve benzeri adı taşıyan bilim adamlarının listesi şuradan görülebilir :

  http://ncseweb.org/taking-action/list-steves

  t-shirt bastırmış adamlar yahu.
 • bu proje abd'de "akıllı tasarım diye bir şey var, evrim dogmadır" diyen, işte "şu şu bilim adamları da akıllı tasarımı desktekliyor" şeklinde yayınlanmış gazete ilanlarına ayar amaçlı başlatılmıştı diye hatırlıyorum.
 • makara filan ama çok değerli bir girişim bence.

  bakıyorsun; termodinamiğin birinci kanunu, kendi argümanı ile çelişen bir adam, tutup "ikinci kanununu yazsam yeniden, evrim teorisi çürüyüp gider" diye beste yapıyor. her argümana verecek cevap olmayan bir cevapları var ama bu proje, hayal dünyalarında çürütebildikleri verilerden çok daha somut.

  - zaten kimse artık evrimi ciddiye almıyor yeæa...
  + project steve.
  - hıkık... mıkık...
  + crom! ölüleri say.
 • "yaratılışçıların, "evrim konusunda bilimsel konsensüs olmadığı" yönündeki iddialarını çürütmek için, abd ulusal bilimler akademisi, steve projesi'ni başlatmıştır. bu projenin amacı, isminde sadece steve geçen bilim insanlarının kaç tanesinin evrim kuramı'nı desteklediğini ortaya koymaktır. ortaya çıkan liste (steve-o-metre) çoğunluğu biyoloji dallarında çalışan, isimlerinde steve sözcüğü ya da bu ismin değişik telaffuzları geçen bilim insanlarını sıralamakta ve yaratılışçılar ile yeni yaratılışcıların yayınlamış oldukları listelerden daha kalabalık olduğunu göstermektedir.
  evrimi kabul eden sadece steve isimli bilimadamları, evrimi kabul etmeyen tüm bilim insanlarından daha fazladır. bu projede james gibi çok daha yaygın (1. sırada) bir isim yerine steve gibi çok daha az kullanılan (74. sırada) bir ismin seçilmesi de araştırmanın sonuçlarının güvenilirliğini desteklemektedir.
  bilimsel konular, elbette kimin listesinin daha uzun olduğu temelinde tartışılmamalıdır fakat dünyada bilim dünyasında bir çelişkinin olmadığını, tam tersine çok güçlü bir konsensüsün olduğunu göstermesi açısından steve projesi eğlendirici bir örnektir."

  http://tr.wikipedia.org/wiki/evrim#steve_projesi
 • projeyi yürüten ncse'nin de vurguladığı üzere, amaç yaratılışçılarla (ve onların zorlama listeleriyle) biraz eğlenmektir. yüzbinlerce bilim adamının imzasını toplamak zor olduğu için değil, insanlarda "bilimsel teorilerin doğruluğunun kafa sayısıyla belirlenebileceği" gibi bir yanılgı oluşturmamak için tercih edilmemiştir.
 • adnan projesi ile tokat gibi yanıt verilecek projedir.
  (bkz: project adnan)

  yalnız adnan hoca bilimadamı mı değil mi? ne mesleği icra etmektedir tam bilmemekteyim. bağımsız araştırmacı türü bir kimliği olabilir.