• hakkında toplama bilgiler vermek istediğim cihazlar ki - internette bir dünya bilgi arasında boğulmayasınız. (bkz: eksisözlük)

bıdı bıdıyı okumak istemeyenler en aşağıdaki bütçe kısmına geçebilir.

öncelikle projeksiyon -bugün- için bir lüxtür bunu belirtelim,
    a-bundan 5 sene önce akıllı tahtalar yoktu (okullarda sınıfta tüm öğrencilerin görmesi için şarttı evet)
    b- bu kadar büyük televizyonlara ulaşımımız yoktu şuanda mümkün.

projeksiyonu lüx olarak kabül etmemizdeki başka bir sebepler ise sıralı olarak:
    1- şuanda alabileceğiniz her türlü televizyonu gün ışığında daha iyi kullanırsınız,
    2- en sessiz denilen projeksiyon bile tvden daha sesli çalışır
    3- hangi projeksiyonu alacak olursanız olun bir tvden daha fazla bakım isteyecektir, bakım maliyeti olacaktır.
    4- projeksiyonlarda tv kartı bulunmaz smartlar bile internet bağlantısı istemektedir, yani ekstra yatırım maliyeti olarak (kaynak) istemektedir.
    5- ses konusu genellikle üstündeki hoparlör size aynı bantta bulunan tv sesini veremez.
    6- tv yi sokaktaki bir tv tamircisi bile tamir ederken projeksiyonlar o kadar çeşitlidir ki, o kadar farklı tip ve üreticisi parçası vardır ki bozulduğunda muhtemelen atacaksınız.
    7- projeksiyon için kesinlikle perde/duvar/askı aparatı/ odanın konumlandırması gibi bir sürü detay gerekmekte kısacası daha fazla maliyet ve kafa yorgunluğu demek iken tvlerin kendi ayağı ile bile işi çözersiniz.

detaylı bilgilere geçmeden önce kısa bir örnek verelim;
    siz sadece film izlemek için, parçası da bol bulunur, keskinliği iyi sesi az, türkiye de servisi olan fiyatı en ucuz hd yayın yapabilen bir projeksiyon istediniz (lamba saati yüksek tutulmuştur)
    acer x1123h

karşısına da şöyle bir tv koyarsanız her halukarda bu tv daha iyi performans sağlayacaktır.

şimdi gelelim püf noktalara bu linkten görebileceğiniz üzere zaten 127 ekran görüntü alabilmek için sizin bu projeksiyonu zaten 2.10m mesafeye koymanız lazım ki bu optimum yakınlığın göre çok yakın olduğu için fazlaca parlak olup gözlerinizi yoracaktır- hele hele siz odayı iyice kararttığınız için - mesela bu projeksiyon için sizin optimum parlaklığınız 6.40m den alınmakta ha o zaman size 390 ekran sunmakta. 390 ekranı size şöyle söyleyeyim 311x233 yani kocaman bir duvar demek.
    tabi siz koca duvara yansımasın dersiniz askı aparatı ile belli bir noktada daha fazla parlak izlemek karşılğıında daha yakından da yansıtabilirsiniz ama o zaman tekrar fazlaca parlak olduğunu unutmamak gerekiyor.

örnekten sonra amatör sorulara gelelim;
    a-perde şart mı duvar olmazsa olmaz mı? bakın perde var perde var içinde çeşitli tozlar ile yansıtıcılığı arttırılmış perdeler var, bu sizin verebileceğiniz bir karar.
    b-duvara çarşaf gersek olur mu? kumaşın ışığı yutması ve sönümlemesi var, belli renklerin geri bize yansıması gerekmekte. tabi duvarınız beyaz/siyah/gri dışında bir renk ise renk algısı açısından beyaz çarşaf daha hayırlıdır.
    c-duvara saten çektik şimdi oldu mu? bu projeksiyona göre ve renk paletlerine göre hala tartışmalı bir konu.
    d-perdenin kenarındaki siyah çizgilerin bu kadar işe yaradığını bilmiyordum, evet arkadaşlar en önemsiz detay aslında göz yorgunluğu için algı için en önemlisi bugün en dandik perdeyi de alsanız - fixed frame de para gömseniz en önemli detay bu kenar köşe bantları (sınırlayıcıları (edgeleri))

projeksiyon dünyasını batırdın - diyip para yedirilen yutuber rd:

*ha derseniz benim günlük etkinliğim zaten 1-1.5 saat dizi film o zaman derim ki göz yorgunluğunu kafanıza bu derece takmayınız zaten gtg bed
    *ben inputlag ı sallamıyorum singleplayer oyun oynuyorum (ki tvlerin ki de benzer input lag a sahiptir - burada esasen monitörler baz alınır) o zaman derim ki ya severim atım mesafesini kocaman ekran.
    *kaç para lan bir store perde derseniz yani aslında çok da bir para değil derim, karartırsınız odanızı derim.

mesela benim senaryomda odada bomboş bir duvarım vardı, 50 inch fhd tv de vardı odamda ve bu ekranımın yanına 90 derece ile asılı idi yani sandalyeden koca ekranda oyun oynuyordum (70 cm bakış mesafesi) tabi 30 yaşın getirdiği üşengeçlikle "lan bir koltuk koyayım da şuraya serileyim" dedim.

tabi o zaman bilgisayar sandalyesi iptal oluyordu- dedim ki bir oyuncu sandalyesi alayım onlarda 1500 lira - ben bu paraya bir koltuk 1 tane de projeksiyon alırım dedim her şey öyle başladı.

--- spoiler ---
    bu kadar örnekten sonra aslında tv ve projeksiyonun farklı amaçlar için alınıp kullanıldığını kavrayabilmişsinizdir.

aslında acaba hangisi derken kullanım amacınızın, bütçenizin ve ne derece kafa yorup ne hedeflediğinize göre en doğru kararı sizin verebileceğiniz aşikar.

aman bir perde değil mi asması derken o perdeyi su terazisine almak, asmak için 2 kişiye ihtiyaç olması bile bir iş.

--- spoiler ---

outro: bu arada projeksiyon alıp sıkılan - istediğini bulamayan, ortamını yaratamayan çok fazla kullanıcısı var; bu yüzden sahibinden.com, dh forum ve let go en yakın arkadaşınız olsun.
  • öncelikle arayışın ne olduğuna karar vermeli, kullanım amacına göre projeksiyonlar farklı işlere yararlar.

her projeksiyon kaynağın görüntüsünü yansıtır, görüntü oluşturur; ancak vidyo oynatma konusunda iyi bir projeksiyon belge göstermekte veya oyun konusunda iyi olmayabilir. belge göstermek için full hd, 3lcd bir projeksiyon almak saçma bir harekettir. veya film için xvga bir projeksiyon doğru bir tercih olmaz.
    yani önce ne amaçla kullanılacağına karar vereceksiniz. oyun mu? film mi? belge göstermek/sunum yapmak mı? fotoğraf göstermek mi?

ardından çözünürlük ihtiyacınıza karar vermeniz lazım. yanlış çözünürlüğe sahip bir projeksiyon alacağınıza hiç projeksiyon almayın daha iyi. kullanım amacı gibi, bu sefer de ana kaynağınızın çözünürlük çıkışı önemli. xbox one gibi, playstation 4 gibi bir üniteden projeksiyona çıkış yapıyorsanız çıkış çözünürlüklerinde bir projeksiyon almanız lazım. ana görüntü sağlayıcı için bir media center olarak bilgisayar kullanacaksanız işiniz daha kolay. ne için kullanacaksanız ona göre bir çözünürlük bakabilirsiniz.

parlaklık değeri konusu da başka bir konu. herkes parlaklık değerini iyi bir şey gibi pazarlar ancak karanlık bir odada ev sinema sistemi olarak kullanılan bir projeksiyonda yüksek lümen değeri istenen bir şey değil. ancak gündüz toplantı odasında sunum yaparken kullanılacak projeksiyonda da düşük lümen değeri tam bir işkence olur.

sonra kullanılacak oda, konumlandırma, atım uzaklığı, ekran genişliği konusu var. burda yardım alıyoruz; adresinden almayı düşündüğünüz projeksiyonu seçin, hangi uzaklıktan kaç metre görüntü alacağınıza, kaç gain perde kullanmanız gerektiğine, hatta odanın neresine ne kadar uzaklığa projeksiyonu konumlandıracağınıza kadar her bilgiyi hesaplayabiliyorsunuz.

tüm bu bilgiler ışığında, özet olarak kimseden git şu projeksiyonu al diye öneri almayın. projeksyon almak bir öyküdür, keyif için araştırma ister.

yok heves ise sadece, çeşitli özelliklere sahip 200-300 liralık full hd, 3d, usbden oynatabilen, bluetoothlu, wifilı bir model alın geçin. benim gibi 11 metrekarelik odaya 15 bin liralık bir projeksiyon alanlara salak diyebilirsiniz böylece.
  • 8 yıldır projeksiyon kullanan birisi olarak ben de duvar mı yoksa perde mi sorusuna ilişkin tecrübemi paylaşayım dediğim alet.

perde zorunlu değil. benim 2 tane evim var. ikisinde de projeksiyon kullanıyorum. bir evim komple cam olduğu için mecburen motorlu perde ile kullanıyorum, diğerinde ise mat koyu gri* renge boyattığım duvara yansıtıyorum.

her iki cihazım da yaklaşık aynı lamba saatinde (yaklaşık 2000) ve zamanında epson'ın iyi serileri (hatta amiral gemi modeli) olarak almıştım.

ben arada bir fark göremiyorum. yani eğer ki duvarınızı boyarsanız ihtiyacınızı görür.

evimde 4k hdr tv de var ama gündüz bile birşey izleyeceksem projeksiyonun olduğu odayı karartıp izliyorum. kesinlikle tv den daha kullanışlı ve motorlu perde ile beraber kullanırsanız, odanızda tv ünitesi ve tv gibi bir duvarı komple işgal eden aletlere ihtiyaç olmayacak.
  • ekonominin geldiği noktayı iyice gösteren alet

amerikalının en baba lazer projeksiyona verdiği birim ile, çin malı sikko sikko markaların ürünlerini alabiliyoruz burada.
    adam perdenin en iyisini, dolby atmos ses sistemini falan yaptığı paraya, xiaominin 1080p çükübik ürününü alıyorsun burada. bak lazer diyorum, 4k diyorum.

evet herşey ekonomi ve evet herşey siyasi

2 bin dolarlık şeye burada 50 bin tl vermek adama koyuyor, koymalıda.
  • 4k çözünürlüğe sahip türüne merak saldığım, bu fakire sağlam para harcatacak gibi gözüken cihaz.

cihaz alındıktan sonra gelen edit,
    harca harca bitmiyor, yanına 4k destekli avr tipi ses sistemi şart.

avr cihazı alındıktan sonraki edit,
    allah belasını versin, şimdide sağlam 7.1 hoparlör seti almam gerekiyor.
  • an itibariyle siparişimin gelmesi ile birlikte yatağımda keyif seviyemi tavana çıkarmış olan cihaz.

bu kadar etkili olacağını düşünmezdim fakat bayağı hoşuma gitti.

blitzwolf diye bir markanın vp5 modelini satın aldım.
    ucuz bir başlangıç yaptım çünkü öncelikle deneyip, projeksiyon bana göre mi anlamam gerekiyordu.

bu cihazın miadı dolunca tekrardan alacağım şimdiden garanti gibi.
  • pandemide (fiyatlar kafayı yemeden, 6 bine aldım şu an 20 bin…) native 1080p bir cihaz edindim. her akşam alternatif sinema, her akşam film ekimi oldu. özellikle hobinizi paylaşan arkadaşlarla birer kase mısır eşliğinde çok keyifli.

tabiki görüntü kalitesi olarak asla bir oled tv değil ama netflixi bir kurcalayıp kapatan veya arkaya bin kere seyrettiğim bir diziyi açan beni kore sineması müdavimi yaptı.

görsel

bütçeniz ve yeriniz varsa çok farklı kulvarlarda olsalar da oled tv ye kesinlikle sıkı bir rakip projeksiyon cihazı. led modellerde lamba ömrü de sorun olmaktan çıkmış, akkor lamba gibi ısınmadığından fan sesi de ciddi bir sorun değil artık. fokusunu bile otomatik kendi yapıyor * göz muayenesinde gibi hissettim demişti arkadaşım, burdan da ona selam olsun *
  • benim evde eskiden aldığım kamp tipi ufak bir projeksiyon cihazı vardı. bir heves alınıp kenara atılanlardan işte. ufak bir şey zaten, çekmecede duruyordu.

geçenlerde bir şey ararken elime geldi. aaa dedim böyle bir şey vardı doğru. aldık bunu da kullanmadık falan. aldım bunu benim odaya götürdüm. sonra gözüme ps5 takıldı. lan dedim bunu şuna taksam nasıl olur?

sonuç çok iyiydi. bir anda belki de 90-100 inchlik bir ekrana kavuşmuştum. tek sıkıntı bu projeksiyon cihazınını çözünürlüğü ps'e göre düşük kalıyordu. yazıları falan okumakta güçlük çekiyordum yani. büyük karakterlerin olduğu mortal kombat vs. gibi dövüş oyunları falan gayet iyi ama iş küçük nesnelerin de olduğu şeylere gelince patlıyorduk. 480p falan veriyordu cihaz yanlış hatırlamıyorsam.

ama zehir bir kere kanıma girmişti. bu iş burada kalamazdı. şu black friday işleri falan derken biraz araştırdım ve oyun oynamaya daha uygun bir tık büyük bir projeksiyon cihazı aldım geçen hafta.

sonra bunu bilgisayara da bağlarım ben diye gittim 5 metrelik bir hdmi kablosu aldım. 2 hdmi girişi var benim cihazda birisini bilgisayara birisini ps5'e bağladım.

rekabetçi oyunları falan çok bilmem de (pek oynamam zaten) evde tek kişilik hikayeli oyunlar falan oynuyorsanız, fifacıysanız pesciyseniz, nbaciyseniz falan bu iyiliği kendinize yapın lütfen. zaten günümüz şartlarında 30-40 bin tl pc'ye vermişsiniz veya 20-30 bin tlye konsol almışsınız. bi 5-10 bin de şuna harcayın ve bu keyfi yaşayın.

fifa'ya tekrar başladım. çılgınlar gibi oynuyorum. dead space'i zamanında oynamamıştım. pass'de varmış. bir başladım. sanki uzayda o atmosferin içinde ben varım. kulaklığı da takıyorum. hayvan gibi görüntü büyüklüğü, gergin atmosfer falan derken 3 gündür altıma sıça sıça dead space remake oynuyorum. monitörüm küçük değil. videoda alt tarafta görünüyor aha o monitör 32 inch ama muhtemelen monitörde oynasaydım atmosferin içine tam giremeyip bırakacaktım.

velhasıl müsait bir yeriniz varsa evde ve oyun oynamaktan hoşlanıyorsanız mutlaka kendinize bu iyiliği yapın ve bir projeksiyon cihazı da alın. alabiliyorsanız 100 inch tv alın tabi ağanın eli tutulmaz ama 7 bin liraya aldığım şu cihazdan böyle bir geri dönüş almak acayip mutlu etti beni. oyun oynayamıyordum ne zamandır hayat stresinden midir nedir işin içine giremiyordum. anca kısa süreli multiplayer mobalara falan girip oynayıp çıkabiliyordum. bu cihaz bana eski heyecanımı tekrar hatırlattı. kulaklığı takıyorum, devasa bir ekran, tamamen içine giriyorsunuz işin. kopuyorsunuz gerçek hayattan.

oyun oynamak için nasıl bir şey almalıyım derseniz de çok anladığım bir iş olmadığından dolayı direkt şunu alın demek istemiyorum yanlış yönlendirmek istemediğimden.

fiyat aralığımı belirledim, inceleme falan izledim. gördüğüm kadarıyla en az native 1080p çözünürlükte bir cihaz almak gerekiyor. bazı cihazlarda 1080p yazıyor ama o aslında 720p'dir 1080p destekliyor manasında kullanılıyor. siz direkt native 1080p cihaz arayacaksınız. ha paranız varsa 4k veren cihazlar da var tabi onlara da yönelebilirsiniz para sizin paranız.

4 köşe düzeltme diye bir zımbırtı var. eğer direkt olarak duvarın karşısına hiç bir açı olmadan koyacaksanız buna çok da ihtiyacınız yok ama türkiye şartları, evlerimiz yamuk yumuk, düz olsa cihazı koyacak yer sıkıntısı mevcut falan. eğer bu tip şartlarda kullanacaksanız cihazın 4 köşesinin noktalarını oynayabildiğiniz cihazlardan alabilirsiniz.

telefondan yansıtma yaparım netflix falan da izlerim derseniz böyle wifi özellikli cihazlar da var. aynı ağda olan cihazların ekranını direkt yansıtabiliyorum ben şu anda.

ev sineması kafasıyla bakılıyor buna çoğunlukla ama oyun için de en az sinema işi kadar randımanlı bir sonuç verdiğini söyleyebilirim.

ha unutmadan tabi ki karanlık ortamda kullanılması gerekiyor bu cihazların. benim ev gibi panjurlu bir eviniz olmalı veya karartabileceğiniz bir odanız olmalı. duvarınız beyaz veya açık renkli olmalı. eğer böyle değilse maalesef bir perde masrafınız da çıkacaktır.

aha benim canavar eheheh:

https://streamable.com/625g6t
  • anker nebula capsule 3 alarak kendinizi şımartabilirsiniz.
  • fiyatları aşırı uçmuş 15-20k den başlıyor. almak da artık zorlaştı.
hesabın var mı? giriş yap