şükela:  tümü | bugün
 • bügünkü aydınlık hareketinin temeli, başı her zamanki gibi doğu perinçek. 60lı yıllar boyunca yeşeren devrimci hareketin üniversitelerdeki hakim gücü, 68yılında sosyalist devrimcilere karşı fkfleri ele geçiren, mdd tayfası aslında iktidar mücadelesi temelli, diolojik ayrılıklar sonucu bölünür. doğu perinçek ve yanındakiler ploreter devrimci aydınlık adı altında, mihri belli ve mahir çayan çevresindekiler ise daha sonra dev-genç olarak legal ve illegal mücaedelerine devam edeceklerdir. bu yarılma sonucu mddlerin yayın organı aydınlık da ikiye bölünür. bölünmeden sonra dev-gençlilerin çıkardığı ilk aydınlık dergisi kırmızı kapaklıdır, pdacıların çıkardığı ilk aydınlık ise beyaz. bunun bir sonucu olarak pdacılar beyaz aydınlık, dev-gençliler ise kırmızı aydınlık olarak anılacaktır.
 • bu grubun kanisina gore turkiye yeterince sanayilesmemistir ve bunun sonucu isci sinifi yeterince yaygin ve kuvvetli degildir, turkiyenin belirleyici uretici gucu olarak koylulugu gorurler ve ezilen sınıf olarak koylulugun baslatacagi bir hareketin turk sosyalist hareketine onculuk edecegini savunurlardi.
 • (bkz: dogu zedung)
 • türkiye sosyalist hareketi'nde kitle çizgisini, halk ve sosyalistler arasındaki sorunların ideolojik mücadeleyle çözülmesini savunan ve 1969'da çıkan devrimci teorik yayın organıdır.

  kendisinden farklı düşünüyor diye o yıllardaki tip'li ve chp'li gençliğe, oportünizmi yola getirme adına uygulanan şiddete karşı mücadele vermiş, ikna ve bilinç unsurunu temsil eden, geleceğin bilimsel sosyalist kadrolarının yetişmesinde ve ülkenin devrimci birikimine katkıda bulunmada önemli roller üstlenen bir yayın organıdır.

  abd emperyalizmi kadar sovyet sosyal emperyalizmini de eleştiren proleter devrimci aydınlık, türkiye solunun vicdanı olmuştur. 'hiçbir ülke sosyalizmin adı lekelenerek işgal edilemez, devrim ihraç ya da ithal edilemez' diye ifade edilen teorik gerçekler o dönemin pda'sında* yazılmıştır.

  pda aynı zamanda bir hareketin adıdır. o hareket aynı yıllarda ellibin abonesi bulunan ve binlerce satış rakamına ulaşan işçi-köylü gazetesini çıkarmış ve ege'de toprak ağalığına karşı kayda değer mücadeleler vermiştir. grevlerin ve işçi direnişlerinin kendi tarafından katkıda bulunmuş, en önde yer almıştır.

  ihbarcılık suçlaması bok atmaktan öteye geçemeyecek kadar değersizdir. bir örnek konuyu açacak. istanbul'un 1 mayıs mahallesi'nde beş işçiyi taş ocakları'nda kurşuna dizme eylemi(!) devrimci olurken aydınlık'ın sözde işçi sınıfının öncüsü olduğunu söyleyen katilleri teşhir etmesi ve daha bunun gibi onlarca olay ihbarcılık olmaktadır. aydınlık o dönem ki yayınlarıyla kimsenin keyfi yerine geldiğinde devrimci ve emekçiyi öldüremeyeceğini, eğer öldürürse karşısında bir irade bulacağını göstermiştir. devrimcilik adına uygulanan faşizan zorbalığa boyun eğilmemesi gerektiğini pratiğiyle göstermiştir.
 • günümüz doğu perinçek ve işçi partisi (ip) çevresinin, ayrışmalar sonrasında, 1970 yılı (ocak) başında ilk defa bir grup olarak ortaya çıktıkları ve uzun yıllar bu adla anılacakları, bu gruba da adını vermiş (pda'cılar) aylık dergi.
  *
  '60'lar başında yükselen "sol" kemalist ve sosyalist hareketlerin, bu yılların ikinci yarısında çizgiler netleşikçe bölünmelerin arttığı ortamda, önündeki devrim hedefini "sosyalist devrim" olarak koyduğundan türkiye işçi partisi ile yollarını ayıran ve türkiye'nin önündeki devrim hedefinin "milli demokratik devrim" olarak koyan dev-genç aktivizmi, hikmet kıvılcımlı ve mihri belli gibi eski tüfeklerle birlikte kendilerini özdeştirdikleri 1918'lerde şefik hüsnü değmer önderliğindeki sosyalist hareketin aydınlık adıyla çıkardığı dergiye izafeten, 1969 yılı ekim ayında çıkarmaya başlayacakları dergiye aynı adı vermiş ve bu dergi etrafına toplanmışlardır.

  sonra bu gruptan, önce hikmet kıvılcımlı ayrılacak sosyalist gazetesi ve kendi anlayışı çerçevesinde işsizlik ve pahalılıkla mücadele derneği'ni kuracaktır. arkasından esas ayrılık, mahir çayan'ın başını çektiği kesintisiz devrimciler dergi yönetimini ele geçirip adını sosyalist aydınlık'a çevirince; doğu perincek grubu, mart ,'71'de haftalık dergi haline gelene kadar 16ncı sayıdan itibaren aydınlık'ın önüne "proleter devrimci" tanımını da ekleyerek 14 sayı daha çıkaracaklardır. bu ayrımda, başlangıçta bu grupla hareket eden mihri belli'de kısa süre sonra emekçi adlı aylık dergi çıkarmak üzere ayrılacaktır.
 • tip bölünmesinde mdd fraksiyonunu belirlemiş işçi partisi temelidir.
 • [türkan kulağımın dibinde,
  "bu pda'cılar* keskinliği pek sever," diyor.
  bir bakıma türkan haklı. kazime, söyleyeceğini, önemli bir şeymiş gibi, bir partizan tavrı takınarak söylüyor. ama kara, üzüm gözleri* sımsıcak. insan sevgisi dolu.] sevgi soysal - yıldırım bölge kadınlar koğuşu