şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizde çokca rastlanan bir durumdur yada sadece adanada yaşanıyor.
  mesele şu ki; herhangi (markadan) promosyonlu bir ürünü aldığınızda ve kazandığınızda(örneğin (bkz: coca cola promosyonları)nda kapağın altında çıkan bedava gibi) niyeyse bizde bu kampanya yok, veremeyiz diyorlar.
  tabikide derdim bedava ürün almak değil ama tek anlamadığım şey eğer ürünü vermiceksen niye promosyonlu satıyorsun?
  eğer anlaşma yapmamışsa marka; neden promosyon diyip milleti ürünü almaya yönlendiriyor. bu sahtekarlığa ve satış hilesine dönüşmüyor mu ?
  dediğim gibi promosyonlu yani bedava ürün almak değil derdim ama herhangin bir marakaya ait promosyonlu ürünlerin, promosyonları verilmemeye başlandı son senelerde.
 • şikayet edildiği takdirde o esnafın ve marketin götünden kan alırlar.
 • öncelikle kan falan alınmaz zira çok yaygın bir tutumdur, plasiyer perakendecisini kaybetmek istemez.

  "nereden aldıysan oraya götür" derler çünkü dağıtımcı bu esnafa ekstradan kampanyalı ürünü vermez. kola örneğinden gidersek, esnaf kendi cebinden tanesi 1 liradan 10 adet kola alır (toplam maliyet 10 tl, birim maliyet 1 tl), rafa dizer, onu soğutmak için elektrik harcar, 1.5 liraya satarak maliyeti vergisi vs düştükten sonra 25 kuruş kâr eder (toplamda 2.5 lira kâr). ama iki müşteri kapak getirirse tanesine bir lira verip aldığı kolalardan verir (toplam maliyet 10 tl, birim maliyet 1.25 tl). ciro 12 liraya düşer, maliyet zaten 10 lira, soğutma giderlerini de eklersen esnafın eline parayı o ürüne yatırmasını anlamlı kılmayacak kadar az bir kâr kalır. yani hem yatırım yapıp yatırdığı paradan kâr edemez hem de üzerine elektrik parası öder. kapağı dağıtımcıya verdiğinde karşılığı olan kolayı 20 gün-1 ay sonra alır. ama süper marketler, pazarlık güçlerine göre değişmekle birlikte, promosyonun karşılığı olan ürünü peşin alır.

  şimdi diyeceksiniz ki "para bağladığı malı bir ay sonra da olsa alıyor ne güzel" fakat para sirkülasyonunun çok hızlı olduğu perakende sektöründe, hele ki oynaklığın bu kadar yüksek olduğu bir dönemde, bu süreler çok uzun.

  özetle, ekonomik istikrar olsaydı "nereden aldıysan oraya götür" lafını etmeyecek esnaftır.
 • butun zincir marketlerde gorebileceginiz rezalettir.

  max'tan bedava cikinca icimi huzun kaplamasinin nedenidir... neyse magnum'dan porche cikinca tekrar neseli gunlerime donebilirim...