şükela:  tümü | bugün
 • guvenligi sadece hirsiz, kapkacci yakalamak, stad kapilarinda holiganlari savusturmaktan ibaret sanan ve ayni dusunceyi gunde bir dolara nisantasi tapsin kapisina getiren guvenilmez guvenlik firmasi.
 • evlere kurdukları sistemler, merkezleriyle irtibatlı olan güvenlik şirketi. yani, alarm sadece lokal olarak çalmıyor, aynı zamanda merkezlerinde de çalıyor. lokal alarmların üzerine köpük falan sıkıp susturmak mümkünmüş, o yüzden devre dışı bırakılması olabiliyormuş. alarm çaldıktan sonra ve gerçek bir alarmsa, istanbul içinde 15 dakika içinde polis ekibi göndermeyi garanti ediyorlar.

  (bkz: anlatanlarin yalancisiyim)
  (bkz: teori ve pratik)
 • sitesinde "hırsızların 10da 9unun alarm sistemi olan evlerden vazgeçip, olmayan evlere yöneldiğine dair bir veri sunmuş firma. merak ediyorum acaba hırsızlara anket mi yaptırdılar.
  bu arada bu firma ikea, bank europa, kanal d, cnn türk, 3m, bechtel tr ve akmerkez'in de güvenliğini sağlıyormuş.
 • son dort aydir gece daha rahat uyumami saglayan firma.

  alarm paneli üzerinde dogrudan polis, ambulans veya itfaiye gonderilmesini sağlayan tuşlar da mevcut. dolayisiyla sadece hirsiz alarmi gorevi gormekten ziyade tek tusla acil yardim cagirmaniza da yarayan bir yapisi var. eve gelecek ambulansin 112 veya medline ya da bir başka firma olmasi tercihi de size birakiliyor.

  toplu para odeyip sistemi satın almak yerine aylik adsl'ye odediginiz para kadar bir bedel karsiliginda evinize bu güvenlik onlemini getirmeniz mumkun.

  bu kadar olumlu yanına rağmen yine de yasadigim semtteki (bkz: suadiye) hirsizlik oraninin yuksekligi itibariyle gecen yaz edindigim antika taklidi "balta"yi (taklit maklit ama deli gibi keskin kardeşim) bas ucumdan eksik etmiyorum. ne olur ne olmaz. tabi evinize alarma rağmen girmeyi göze almış, büyük olasılıkla kafası dumanlı bir hırsızın karşısına balta ile çıkmak ne derece akıllıca bir hareket o tartışılabilir.

  bu arada sistemi iptal ettirmek istediğiniz zaman mutlaka sizden dort aylik bedelin de tahsil edilmediğini belirtmek isterim. eğer sistemi belli bir süre kullanır (tercihen 5 ay) ve iptal ettirmek isterseniz sizden bir ek bedel tahsil etmiyorlar. kısa süreli kullanım sonrasında derhal iptal etmek isteyenlerin ise 4 aylık ödemeyi yapma durumuna düşmesi mümkün. bunun sebebi de firmanın pazarlama stratejisindeki değişim. zira son zamanlara kadar sadece peşin veya kredi ile ödeme karşılığında sistemi satan firma artık aylık düzenli ödemeler ile kullanıcısına güvenlik hizmeti vermeye başlamıştır (bir tür digiturk sistemi). dolayısıyla bir takım insanların, söz gelimi 1 aylığına kiraladıkları depoları sadece o süre boyunca pronet korumasına verip daha sonra sözleşmeyi iptal etmeleri firmayı zarara sokmaktadır. bu türden şark kurnazı vatandaşlardan kendisini korumak zorunda olan pronet maalesef diğer kullanıcılarına da ters gelen "erken sözleşme iptali halinde 4 aylık ödeme" yoluna başvurmuştur. neticede her konuda hile yapıp kendisine haksız çıkar sağlamayı hayat felsefesi olarak edinen tembel, vurdumduymaz ve sahtekar insanımıza bu önlem reva kere revadır.
 • galiba alarm sistemi kurmak için çalıştırdığı işçileri de amerika'dan ithal eden kurum. hadi kurulacak olan malzemeyi ithal ediyorsunuz, dolayısıyla da fiyatını dolar üzerinden belirliyorsunuz. bunu anladım. fakat işçilik ücreti niye dolarla güzel kardeşim? montaj için çalışacak olan işçi türk değil mi? burası türkiye değil mi? para birimi türk lirası değil mi? bakın dolara benzesin diye altı sıfırını da attık yeni türk lirası oldu ne güzel değil mi? ama yok. işçilik de dolarla olacak. kendi memleketimde, kendi vatandaşım olan işçinin yaptığı işe dolarla para ödeyeceğim. yok sen ödemeyeceksin. ben sana dolarla para ödeyeceğim, ama sen işçinin maaşını türk lirası olarak vereceksin. peki canım. mümkünse ben ülkesine biraz daha değer veren bir alarm şirketi bulayım.
 • aslında mantığı "polise haber verme" sistemi olan bir firmadır. yani alarm çaldığında polise haber verilir sadece, polisin gelmesi, hırsızın yakalanması konuları belirsizdir ve o arada başınıza bir sürü şey gelebilir. bu noktadaki tek dayanak çalacak siren sesi nedeniyle hırsızın bu evlere bulaşmayacağı üzerine kuruludur. ama yine de insan kendini psikolojik olarak daha bir güvende hisseder, evdeki seslere konsantre olmaz, illa ki bangır bangır çalan sireni duyacaktır.
 • sadece güvenlik değil, yangın vs gibi konularda da haber veren firma.

  lakin gecenin bir körü arayıp yanlış ihbarla ofise yönlendirdiği kişiyi, bir kaç saat sonra tekrar arayıp ofisinize biri girdi demeleri harikadır. e be kardeşim, sen aradın, git bak, çatıdan yangın alarmı geliyor dedin, onun üzerine gidildi bakıldı ya? iki elinin birbirinden haberi yok.
 • dolapderedeki şirketimize mecburen kurdurduğumuz güvenlik sistemi markası.

  kurdurduktan sonra alarmı kurmayı birtürlü beceremediğimizi merkezlerinden tespit edip telefonla aramak suretiyle "efendim alarm kurulmuyor başınıza birşey gelmedi inşallah iyimisiniz" diye arayan şirketmiş efenim bu.
  sekreter masasına kurdukları panik butonu ise canınızdan bezdirebiliyor meraklı bir sekreteriniz varsa.

  ofise sessizlik hakimken çekilen buton çıkan o evlere şenlik sesle irkilebiliyor hakikaten panik olabiliyorsunuz.

  bilinçli kullanmak lazımdır sistemi olur olmadık zamanlarda kurcalamamak lazımdır.

  ayrıca her türlü sistemi deneme yanılma çalışmalarınıza büyük bir sabırla cevap verip "şimdi efendim panik butonunu çekerseniz biz dahil tüm güvenlik birimlerinin ilgisini üzerinize çekersiniz. isterseniz şöyle birşey yapalım siz arayın bize sorun merak ettiklerinizi" diye olgun davranışlar sergileyen müşteri temsilcilerine sahiptir.

  yeminle söylüyorum ben onların yerinde olsam bu kadar asılsız alarm veren ay pardon kurcalarken oldu diyen müşteriye küfürle yanıt verip o panik butonu da size girsin demiştim. gelin görün ki efendi adamlarmış bozmadılar terbiyelerini.
 • işi kökünden halledip siren sesi ile hırsızı etkisiz hale getirmeyi amaçlayan şirket. tahminen, "polis zaten gelmiyor, gelse de bir işe yaramıyor" düşüncesinden mütevellit bu işi kendileri halletmeye soyunmuş. evin üç yerinden birden çalabilen sirenlerin tam ortasında kaldı iseniz vay halinize. bu sese 30 saniye maruz kalmak kulaklarınızda geri dönüşü olmayacak tahribata yol açabilir.