• er kişinin korkulu rüyası. hatun kişinin de en güzel hayali.

- bu biraz pahalı hayatım.
    + ama çok sevdim. bak çok güzel oldum.
    - tamam hadi alalım bitanem. uf çok pahalıymış hakkaten ya.
    + :(
    - asma suratını balım. çok sevdiysen alırız tabi. başka bakabileceğin mağaza yok mu peki?
    + yok, baktım hepsine, en çok bunu sevdim :(
    - tamam bebeim. alırız o zaman napalım. euro ne kadardı? oha çok pahalı bu ya.
    + ...

böyle sürer gider.
  • milletin, sahip olduğu maddi imkanlar üzerinden başkalarını eziklemesine aracı olan marka. evet modelleri muhteşemdir, evet kalitelidir, dünya çapında bilinen bir markadır. fakat parası burdan alışveriş yapmaya yetmeyen, ama bu markadaki bir model gelinliğe sahip olmak istediği için benzerini terziye diktiren kişilere laf etmek, gereksiz bir üstünlük sağlama çabası... bunu yapmayın işte, koca koca kadınlarsınız yahu. herkes kendi işine baksa daha mutlu olacaksınız.
  • düğün süreci esnasındaki kaçınılmaz akıl tutulması ve para saçmanın normalleşmesi arasına 6-7 bin liralık gelinliklerle kaynayan marka. bu kaçınılmaz süreçte ben de kendimi nişantaşı'ndaki mekanında bulmuştum. hayal meyal gelinlikleri ışık hızıyla denettiklerini hatırlıyorum. kadın tak diyor giydirip arka belinden sıkmaya başlıyor üzerine otursun diye, şak diyor alıveriyor üzerinden donla podyumda kalıyorsun. 15 dakikada falan iki üç model denedikten sonra bi an kendime gelmişim, ne yapıyorum ben diye, annemi tuttum elinden çıktık.

sonra sora sora bir terzi buldum eşten dosttan tanıdık, bırakmış işi ama biraz ricayla yaptı hayalimdeki elbiseyi. çok sade olduğu için kolay ve ucuz olmuş olabilir, özellikle aklında bir model bulunanlara tavsiyem, bu çılgınlığa itelenmeden önce bir terzi araştırın, çok daha istediğiniz ve ekonomik çözüme ulaşabilirsiniz.

bu çılgınlık da kimseyi eleştirmek için söylediğim bir şey değil, düğün süreci öyle bir şey ki bir harcama tufanına sokuyor insanı, etmeyin eylemeyin, o parayla insan dev tatil yapar.
  • kendinizi düğün arifesinde parayla tatmin etmenizi, verdiğiniz tonla parayla aldığınız gelinlikle hava atmanızı sağlayacak dünya çapında firma. tam ne oldum ben delisi olan kezbanlara göre. ucuzundan aldım diye sevinirken iki katı ötelenmişsinizdir ama zaten yarısına almışsınızdır, içiniz rahattır.

bunların hepsi boş. sizin 'telli duvaklı gelin oldum ben' diye çığrışlarınız bir tek sizi tatmin eder. damat beyi de züğürt eder. ama zaten o çığlıklarınızın arasından yanındaki adamı duymak zor olur. takılın öyle kezban kezban, size iyi gelir.

not: evet evliyim ve gelinlik + ayakkabıya 85 dolar verdim. gururluyum.
  • damatla değil, gelinlikle evlenmek demektir.
  • katalogtan gelinlik beğenip sıra denemeye geldiğinde "bunu bunu bunu beğendim deneyebilir miyim?" demekten ziyade "bunu bunu bunu beğendim kaç lira?" demeniz gereken, alacağınız cevaba göre en ucuzu için "bunu deniyim madem" diyebileceğiniz firma.
    beğenip içinize sindirip sonra fiyatını öğrenince derin bir hayal kırığı denizinde bulabiliyorsunuz kendinizi.
    ha modelleri çok çok güzel evet. kumaşın renginden kalitesine, desenine kadar fark ettiriyor.

pek tabi ki modellerin resimlerini alıp bi terziye götürüp "bunu istiyom" diye diktirebilirsiniz. ama inci beyazı olarak beğendiğiniz bir model çiğ bir beyaz kumaşla ete kemiğe bürünebilir, danteline vurulduğunuz model diktirdiğinizde "bu değildi istediğim" veryansınına dönüşebilir... eteği fırfırlı beğendiğiniz bir modeli diktirdiğinizde pronoviasta her biri ayrı bir edayla salınan fırfırlar diktirince kazık yutmuş misali dik başlılık edebilir.
  • evlenmeye karar vermiş tanıdıklarıma, gelinliklerinin çok muhteşem olmasına rağmen, gidip bakmalarını tavsiye etmeyeceğim bir yer. şahsen günler öncesinden ben buranın gelinliklerine bakıp, hayallerimin ötesindeki gelinlikle karşılaşıp, ardından markanın ortalama fiyatlarını öğrenince hayallerimdeki gelinliği bulmamla kaybetmem bir oldu. şimdi beğeni çıtamı da böylelikle düşürmüş oldum. hadi hayırlısı!

edit: es geçmemek gerekir ki pahalı olan alt tarafı sadece bir gün üzerinizde duracak olan gelinlik. rabbim bana ruhumun eşini, hayatımın en büyük hediyesini vermiş daha ne isterim ki? pronoviasmış pehhh!!!
  • nişantaşı mağazasından nisan ayının son haftası bir adet gelinlik sipariş ettim. tören tarihim: 10.09.2011

gel zaman git zaman, temmuz ayı ortasından beri aradım durdum, "gelinliğim geldi mi geldi mi" diye. sonra geçen hafta, benden daha sonra sipariş edip, tören tarihleri benden sonra olanların provaya bile gittiğini öğrenince yine aradım, bu defa benle ilgilenen bayanın izinli olduğunu, sistemden gelinliğin gelip gelmediğini kontrol edemediklerini söylediler. bugün aradığımda ise aslında gelinliğimin geldiğini öğrendim. benimle ilgilenen (!) bayan, ben bütün gelinleri aradım dedi, aranmadığıma eminim ama ben, cevap: o zaman ulaşamamışımdır. ya ne demek ulaşamadım, ne demek? sen 4000 tl gibi evim tüm beyaz eşyalarını alabilecek bir fiyata gelinlik satıyorsun, sonra gelince "ulaşamamışımdır", emin bile değil. telefonumda numara olsa dönerdim, buna eminim de, diyelim ki ulaşamadın, yeniden araman gerekmez mi? her şey paranın tamamını kredi kartınızdan çekene kadar dostlar, haberiniz ola. alışverişinizi teslimde bir kısmını nakit ödeyecek şekilde yapmanızı tavsiye ederim, bence bu durumda asla unutmazlar sizi. işten güçten izin alıp gitmek zorunda kalacağım yarın, çünkü tüm randevu saatleri doluymuş haşmetmaablarının (acaba beni aramayıp diğer gelinleri aradığınız için olabilir mi?). en kızdığım şey ise, ben aramasam arayacakları yok yani.

eğer alternatif olabilecek bir mağaza varsa seçenekleri gözden geçirin derim ben. ben ne yazık ki mecburum şu an.
  • esra erol'la izdivaç programına katılan bir hanım kızımızın da giymek istediği gelinliğin markası.

e.e: koca adayından ne bekiyosun hanım kız? nedir bakalım kriterlerin anlat bize.
    h.k: valla benim için ilk önce elektrik tabii ama benim bi' hayalim var o da pronovias'tan gelinlik giymek. ben bunu karşılayacak bi' aday arıyorum esra hanım.

şeklinde.
  • siradan bir gelin olmak, ya da kum saati gibi bir goruntu cizmek istemiyorsaniz, bir modelini kopyalatmakta fayda var derim ben. yaptigim model yurutme operasyonunu savunmuyorum ama hobarah rakamlarla bir gelinligini alamayacaksaniz boyle yapmak en iyisi. ankara'da bulvar ustunde bulunan pek cok gelinlikci de dikebiliyor modellerinin aynisini zaten. elf kizi gibi oluyorsunuz boyle. valla bak.
hesabın var mı? giriş yap