şükela:  tümü | bugün
  • uzun yıllardır italya'ya en uygun fiyatlı ve doyurucu turları düzenleyen şirket. rehberlerinin çoğu italyan vatandaşlığı da bulunan türk'lerdir. çok uzun sürelerdir orada yaşamalarından dolayı italya'ya ve tarihine hakim olduklarından, tur kültürel ve sosyal anlamda son derece doyurucu geçer. kişi başı 199 euro'ya venedik-floransa-roma illerini kapsayan (uçak dahil) 7 gece 8 günlük turları(promosyon tur), italyanın başlıca tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etmek için doyurucudur. promosyon turlarında ana şehirlerin 45 dakika - 1 saat uzaklığındaki otellerde kalınır. 2 kişi 400 euro + vize ücreti + alan vergisi kombinasyonu ile gayet uygun bir bütçeyle doyumluk bir italya turu alabileceğiniz turdur. vize işlemleri sırasında sizi hiç yormaz, sık sık arayarak bilgi verirler.
    bakırköy carousel şubesi gayet iyi çalışır. italya'yı görmek isteyen herkese tavsiye edilir. promosyon tur dışında şehirlerin içinde kalınan, kişi başı 495 - 590 euro'luk italya turları da mevcuttur.

bir de rehber sizi dolaştırırken diğer turlar ve kalabalıkla karışmamanız için sık sık " evet pronto tur gidiyoruz" ya da "prontooo" diye bağırır.
  • seçimlerden istifade edip 21-28 temmuz arası barcelona, ibiza, palma de mallorca seyahati için dudak uçuklatan bir indirim uygulayan bir tur şirketi. "bu sıcakta kuyruğa girip vatandaşlık görevini mi yerine getirirsin, yoksa sadece 200 milyona şahane bir ispanya seyahati mi istersin" gibi bir projeyle boy gösterdikleri için kendilerine fırsatçı demekte hiçbir sakınca görmüyorum.
  • prag turlarında deniz diye çok sevimli bir rehberleri vardı, pragta oturan eski bir basketçi, insana iyi hissetiren biri, geçen gün "gezelim görelim" programına konuktu, "bu bu bizim rehberimiz" diye sevindirik olmuştuk...
  • italya rehberleri seçimi konusunda bir o kadar başırılı olmasına karşın (ki bir çoğu uzun yıllar italya 'da yaşamış ve italya 'yı yalayıp yutmuş karizmatik, zeki ve çevik rehberlerdir) sharm el seyh rehberi seçimi konusunda çuvallamış olan tur. rehberi diyorum zaten topu topu bir tane var. o da gün boyunca o ekstra gitmeye gerek yok çok yorucu, bu ekstra tur çok gereksiz, o ekstra turda çok yorulursunuz bence gitmeyin diye gün boyunca otelden çıkarmamaya kararlıdır. yaptığı ekstra şehir turunda ise sizi ana caddenin girişinde bırakıp bir saat sonra burada buluşuyoruz diye yapışkan, yılışık mısır esnafının ortasına atar ve kendisi ortadan kaybolur. kaldığınız bir hafta boyunca ise mısır ve mısır kültürü hakkında en ufak bir bilgi edinmeniz söz konusu değildir. mısır ya da şharm el şeyp turu yapmak isteyenlere bir başka tur ( örneğin ets turun bu konuda oldukça iyi bir seçim olduğu gözlemlenmiştir) ile gitmelerini öneririm.
  • internet sayfasında, kıbrıs turları için ‘’yavru vatan baba tatil’’ yazan tur şirketi. ben şahsen bunu yazan kişiyle tanışmak, bir şeyler paylaşmak istedim. ne bileyim, kanım kaynadı.
  • atılan her adımda müşteriyi bilgilendiren tur. daha tura çıkmadan telefonla onlarca kez bilgi vermekten sıkılmaz mı bu şirket çalışanları kardeşim. insan yorulur filan. nerden bulur bu şirket bu kadar enerjisi bol eleman gücünü. bir de tatlı dille konuşuyorlar. insanın telefonu kapatası gelmiyor. daha tura çıkmadan elinize verilen gün gün, saat saat gezi rehberi ise muhteşem.
    ne denilebilir k; demek istenirse ülkemizde güzel şeylerde olabiliyormuş. önemli olan niyet ve başarabilme azmiymiş. * *
  • extra olan bazı gezilere katılmak istemeyenleri yol kenarında bırakabilen firmadır. şöyle ki amsterdam'dan paris'e giderken yol üzerinde brugge şehri var ve brugge turu extra. tur otobüsü ile giderken brugge turuna katılmak istemeyen 5-6 kişi vardı (ben de dahil), bu kişileri brugge şehrine girmeden yol üzerinde bir parkta bıraktılar ve sizi şu saatte burdan alacağız tekrar dediler. gerçi şehir de hemen parkın arkasındaymış biz de yürüyerek keşfettik ve baya gezdik, tura katılanlar para verdikleriyle kaldılar o da ayrı bi enteresan.
  • aynı tarihlerde farklı fiyat seviyeleriyle düzenlediği turlar, en alt seviyenin uçuş şirketi farklılığı dışında fiyat farkını gözetmeyen bir kaliteye sahip, en üst yerine orta seviyeyi seçerek tasarruf edebilirsiniz. sürekli ekstra satabilme amaçlı olarak yanlış bilgilendirme ve saptırma da göz önüne alınmalı. gitmeden önce gideceğiniz otellerin şehre uzaklıklarını ve ulaşım imkanları mutlaka araştırılmalı, ekstra adı altında sunulan hizmetlerin altında rakamlara aynı yerleri gezmek ve alınacak bir kitapla daha doğru bilgiye ulaşmak olanaklı. vize işlemleri için vaktim yok ve uçuş/şehirlerarası yolculuğu planlayamam, bilet almak içinde geç kaldım diyorsanız tercih edilebilir, kesinlikle ilk günden sunduğu ekstralar kabul edilmemeli, ekstra için para verip sonra vazgeçtiğinizde koşullar ne olursa olsun onlar için hep çok geç.
  • italya turu için en iyisi olduğu söylenen şirket.
  • fiyat kalite performansı açısından bekleneni vermeyen tur şirketi. tüm turlar pahalı biçimde ekstra olduktan, charter'la uçtuktan, oda kahvaltı vasat otellerde konaklandığı, rehberlik hizmetinin vasatın altında olduğu düşünüldüğünde fiyatlarını tekrar gözden geçirmek gerekir. bizimle aynı turu başka firmalarla yapanların bizden oldukça iyi hizmeti neredeyse aynı paraya aldıklarını bilmek düşündürücü, demek ki kar marjlarına epey önem veren bir firmaymış.