• birkaç gün önce sayesinde harikulade bir orta avrupa turu geçirdiğimdir.
    anı tur ve ets'ye göre hem fiyatları ucuz hem de hizmet daha dolgun.
    mesela anı tur ile gittiğim bosna hersek ve rusya turlarında ekstra turların fiyatına yemeklerdeki içecekler dahil değildi, ayrıca fiks mönü gelmişti önümüze.
    pronto'nunkinde yiyecek de içecek de limitsiz olup tur ücreti içindeydi.
    sitesindeki yorumlar da hemen hep olumlu. bir tek, otellerin şehir merkezlerine uzaklığı eleştirilmiş; ama benim gittiğim turda şehrin göbeğindeki kaliteli sayılabilecek otellerde kaldık.
    10 üzerinden 10 ile tavsiye olunur.
  • darbe girişimi sebebiyle iptal edilen turumuza tekrar katılabilmek için bizden kişi başı 700tl fiyat farkı isteyen, krizi fırsata çeviren tur şirketi.

edit: yeterince kavga edince sorunsuz halledebildik. bağırıp çağırmayanlardan almışlardır o paracıkları.
  • bu tur kadar üç kağıtçı başka tur yok. ohal ilan edildi. kamu çalışanı olduğum için izin alamadım ve tura katılamayacağım. bunu tur yetkililerine bildirdim. ödediğim paranın yüzde atmışını keseceklermiş. şirket operatörleri zaten saygısız. çok fazla kesinti yapıyorsunuz deyince benimle senli benli konuşup git kime soruyorsan sor ödeyeceğimiz bu kadar diyor. ben en azından yüzde onu ya da on beşi kesilir diye düşünüyordum. bu işin peşini bırakmayı düşünmüyorum. bu konuda ne yapılabileceği hususunda bilgi verirseniz sevinirim. benzer durumu yaşayanlar var mı aranızda?
  • ayşe kulin,yekta kopan ve tuna kiremitçi gibi yazarların romanlarının geçtiği yerleri onlarla beraber gezecekleri bir tur düzenliyor.
  • 4 günlük roma turu için, en iyisi diye pronto turu ayarlamıştık. ilk kazığını 4 yıldız, uzak otelden yedik (alba otel) 4 yıldız ile uzaktan yakından alakası yoktu ve roma merkez için dünyanın yolunu gidiyorduk (diğer grup en merkezi oteldeydiler-termini durağı karşısı). ıkinci kazığı rehberden yedik, kişi başı 90 euro'dan floransa'ya ne beklentilerle gittik çok yüzeyel, internetteki blog yazılarında bile daha fazla bilgi bulabileceğimiz yetersiz anlatım ve boş vakit geçirmelerle karşılaştık. 3 hafta önce farklı tur'dan roma gezisi yapan tanıdıkların roma ve floransa gezilerini duyunca çok heveslenmiştik neredeyse her heykelin hikayesini, tarihini anlatmış rehberleri. ya şanssızlık bizimkisi ya da artık firmalar kendilerini bozmaya başladılar
  • 27-30 ağustos 2016 tarihlerinde doğu karadeniz gezisine katıldığımız tur şirketidir.

turun en güzel yanı grubun 14 kişilik küçük bir grup olmasıydı. programda hiç aksama olmadı, kimse kimseyi bekletmedi, huysuzluk çıkaran olmadı. uğur işler rehberimizdi. biz gayet memnun kaldık.

bir gece ayder'de, bir gece hopa'da, bir gece de maçka'da konakladık. otellerden çok fazla beklentiniz olmasın. odalar küçük, yemekler kötü olabilir. ama bu tur şirketi ile değil bölgedeki olanaklarla orantılı bir durum sanırım.

zil kale ve karastel yaylası için iki ekstra tur düzenlendi. her bir ekstra tur kişi başı 35 tl. genel olarak turdan çok memnun kaldık. dört günlük tatil en az 1 hafta hissi verdi ve kafamızda çok güzel görüntülerle eve döndük. karadenize yeni başlayanlar için iyi bir rota bence, görülmesi gerekenleri görüp, neyi sevdiğinizi anlamak için mantıklı bir başlangıç.
  • 18 temmuzda darbe,ohal nedeniyle polis yurtdışı çıkışımı engelleyince iptal etmek yerine ağustos sonunda aynı kapsamdaki turla seyahatimi gerçekleştirmemi sağlayan firmadır. paris rehberi mert işinde gayet başarılı. bu yıl prag tatilimde tercihim yine pronto oldu bakalım nasıl olacak.
  • kesinlikle uzak durulması gereken tur şirketidir. an itibarıyla barselona'nın ayak basılmamış bir yerinde prontotour'un kendi kaba etinden verdiği 3 yıldızı olan otelde mağduruz. oda diye oğlum eşim ve bana verilen yer muhtemelen hizmetli odasından devşirilmiş, zira üç adet tek kişilik yatağın hepsi portatif ve götü başı oynayan yataklar. ufak bir detay, odayı alabilmek için bir saatten fazla bekletildik, sonra adımıza oda ayrılmadığı söylendi, derken tamamen dolu olan otelde bir şekilde bu oda bulundu! tabi gün içinde tur otobüsünü bir saat kadar bir çiçek saksısının kenarına oturarak beklememiz de cabası! aman tam saat 5te şurda olun otobüs bekleyemez diye ortalığı gerim gerim geren çakma tur rehberi, otobüs bir saat geç gelince bize çay ısmarlamaya söz verdi sağolsun!
    özetle kişi başı 470 eur verdiğimiz 3 günlük tatil daha ilk günden burnumuzdan geldi. bir daha prontotour'un önünden geçmem, kimseye de tavsiye etmem!
  • 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti gibi bir rezalet varken "x tarihli pronto tour rezaleti" diye bir başlık açmaya gönlüm razı olmadı. benim pronto tour ile yaşadığım rezalet tatil tecrübesi devede kulak kalıyor böyle şeyleri okuyunca. yine de başkalarının da benzer bir mağduriyet yaşamaması adına buraya yazmaya karar verdim. seyahate çıkmadan önce bu girdiyi görmüş olsaydım tercihim kesinlikle farklı olurdu.

gelelim olan bitene;

kardeşim, annem ve ben, kardeşimin doğum gününü kutlamak üzere gittiğimiz italya turunda pronto tour ile hayatımızda geçirdiğimiz en kötü tatil tecrübesini yaşadık.

1. gün
    ilk gün havalimanından hemen sonra panoramik şehir turuna çıktık. sonrasında rehberimiz belkıs serim bizi bir restoran zincirine yemeğe götüreceğini belirtmişti ancak napoli'de yerel tur şoförünün önerisiyle - şoför komisyon aldığından - yol kenarı / standart bir restorana götürüldük. rehberimize diğer restorana neden gidilmediğini sorduğumuzda çocuk kandırır gibi "orası kapalıymış" cevabını aldık ancak bir sonraki gün şehirde gezerken açık olduğunu gördük. biz tur katılımcılarından ayrılarak o restoranda yemedik yemedik, foursquare'den bulduğumuz, hemen 200 metre uzaklıkta yerel bir restoranda gayet makul bir fiyata güzel bir yemek yedik bu nedenle bu konuda bir mağduriyetimiz oluşmadı ancak yine de bu tavrı çok yanlış bulduğumu belirtmek istedim.

yemek sonrası rehberimiz eşliğinde toledo caddesine giderek orada gezindik. hemen köşedeki gambrinus kafeyi tavsiye eden rehberimiz, kafenin 5 metre ötesindeki duomo'dan bahsetmedi bile. rehberimizin genel olarak şehirle ilgili verdiği bilgileri açıkçası kişisel olarak sadece internetten araştırarak bile çok daha iyi şekilde verebilirdim. rehberimiz belkıs hanımın kesinlikle tur rehberi olarak yetkin biri olduğunu düşünmüyorum.

otele vardık, odamıza yerleştik. 4 yıldızlı olarak geçen, napoli'nin dışında - sanayii bölgesinde bulunan rolling hotel'de kaldığımız 109 nolu odanın duş gideri tıkalı olduğundan yan odanın anahtarı verildi ve orada duş almak durumunda kaldık. gece yapabilecekleri bir şey olmadığını, başka 3 kişilik oda olmadığını ve ertesi gün gideri tamir edebileceklerini ilettiler. olur böyle şeyler dedik geçtik.

2. gün
    ertesi gün pompei turuna katılmak üzere otelimizden servis aracı ile yola çıkacaktık ancak başka bir pronto tur ekibi ile buluşulacağı için öğlen 12'de şehir merkezine gideceğimiz söylendi tur rehberimiz tarafından. ve belediye otobüsü bileti alındı. yaklaşık 45 dakika durakta otobüs bekledikten sonra yoldan geçen ve korsan olarak taksicilik yapan kişilerle konuşan rehberimiz grev olduğunu - iş yavaşlatmadan ötürü otobüsün gelmediğini ve kişi başı 1,5 euro vererek bu taksilerle merkeze inebileceğimizi belirtti. satın alınan ek turların (pompei turu kişi başı 100 euro idi) ücretine transfer dahildir bu nedenle bu transferin pronto tour tarafından servis araçları ile veya en kötü yine taksilerle yapılması gerekirdi, otostopla değil. burada altını çizmek isterim ki takıldığım şey 1,5 euro ödemek değil, bu şekilde hareket edilmesi, sürecin yanlış yönetilmesi ve vaadedilen hizmetin dışında bir hizmet sunulması.

edit: şikayetimi genel merkeze ilettikten sonra geri arandım. rehberimizle görüştüklerini, o araçların durağa bağlı güvenli araçlar olduğunu söylediğini iletmiş kendilerine rehberimiz. ancak biz otelimize merkeze inmek için durağa giderek araç bulmamızı önerip önermediklerini sorduğumuzda otel onların korsan olduğunu belirtmişti.

şehir merkezine gittiğimizde de yine 1 saat kadar diğer ekibi bekledik.

pronto tur istanbul ofisini arayan kardeşim hem otelimiz, hem rehberimiz hem de süreçle ilgili şikayette bulundu ancak pronto tour tarafından herhangi bir çözüm önerisi sunulmadı.

izi bey rehberliğindeki büyük italya turu ekibine katıldıktan sonra pompei'ye gittik ve izi bey'in yolda anlattıkları ile bir tur rehberinin nasıl olması gerektiğini de görmüş olduk.

edit: belkıs hanımın kokartının fotokopisini iletmelerini istedim pronto'dan gamze hanım'dan. kişisel bilgi olduğunu ve paylaşamayacağını iletti.

otelimiz şehir dışında olduğundan tur dönüşü napoli merkeze bırakılmak isteğimiz reddedildi. belkıs hanımla konuştuğumuzda "o saatte ne yapacaksınız ki napoli'de " gibi anlamsız bir cümle kurdu. bugün pronto yetkilileriyle yaptığım konuşmada belkıs hanımın şoförle konuştuğu ve güzergahı değiştirerek bizi merkeze bırakacağını söylediği ancak bizim vazgeçtiğimize dair bir beyanı olmuş, kesinlikle öyle bir şey olmadı. herhangi bir bilgilendirme yapılmadı, tur sonrası otele dönüldü.

edit: rehberimiz belkıs hanım bu konuyla ilgili olarak da napoli merkeze bırakmak için şoförle konuştuğunu, güzergahı değiştirmeye ikna ettiğini ancak bizim karar değiştirdiğimiz ve vazgeçtiğimiz yönünde beyanat vermiş merkez ofise. bu da yalandı, bize herhangi bir şekilde böyle bir bilgiyi vermedi, biz de kendisine vazgeçtiğimizi belirtmedik.

otele vardığımızda otelde sular kesikti. ve ertesi gün akşama kadar da otelde su yoktu. sadece duş değil tuvaletlere su dökecek su bile yoktu.

3. gün
    ertesi gün sabah kahvaltısında su kesintisinden ötürü çay - kahve servisi yoktu.
    amalfi positano ravello turu sonrasında otelimize bırakıldık. 20 euro fix ücrete taksilerin otelden merkeze bizi götürebileceği söylenmişti rehberimiz tarafından. otel ise hafta sonu nedeniyle taksi ücretinin 35 euro olduğunu söyledi. 35 euro ödeyerek merkeze indik. dönüşte ise "otelimiz napoli'de değil casoria'da olduğundan" taksimetrenin yazdığının iki katı - yani 45 euro ödeme yaptık. (bu bilgiyi pronto tour ile napoli turuna katılmayı düşünenlerin işine yaraması için paylaşıyorum.)

4. gün
    son gecemizde - capri adasında capri'nin merkezinde kısa bir süre zaman geçirdikten sonra anacapri adında ufak bir alışveriş köyüne götürüldük ve capri'nin merkezinde keyifli bir zaman geçirmek yerine 1,5 saatimizi alışverişle geçirmeye yönlendirildik.

capri dönüşü 109 nolu otel odamızda sıcak su yoktu. yine duş almamız için başka bir oda anahtarı verildi (212 nolu oda) orada da su olmadığından artık lanet olsun diyerek duş almadık. burada bir dipnot geçmek istiyorum. ben günde iki kez duş alan bir insanım, herkes aynı hassasiyeti göstermeyebilir ancak böyle bir otelde kalmak, 4 gecelik bir tatilde 2 gün duş alamamak benim için gerçekten kabus ötesi bir şeydi.

5. gün
    bu arada turumuz napoli gidiş - roma dönüş olaraktı. sadece 2-3 saat sürecek olan roma panoramik turu kişi başı 70-80 euro gibi bir tutar ile opsiyonel tutulmuştu. açıkçası bunu absürd bulduk. 1) roma turu yapılmadığında dönüş uçuşu için 3 saat roma'ya gitmenin ne anlamı var? 2) eğer zaten hali hazırda roma'ya gidilmesi gerekiyorsa neden roma turu opsiyonel tutuluyor?

annem ve kardeşimle güzel bir doğum günü hatırası olması için çıktığımız bu tatil pronto tour'un özensiz hizmet anlayışı nedeniyle zehir oldu.

hem tur esnasında hem de sonrasında kendileri ile iletişime geçerek kendileri ile de olan biteni paylaştım. kendilerine de bu durumu başkalarının mağduriyetini engellemek adına burada paylaşacağımın bilgisini verdim. sizin takdiriniz dediler.

yazdıklarım sonrasında pronto tour'u seçip seçmemek de sizin takdiriniz. umarım başka kimse böyle bir tatil tecrübesi yaşamaz.

turla seyahat eden biri değilim, bireysel olarak 30 ülke 100+ şehir gezdim, daha önce ets ile italya, patika travel ile de tayland turuna katıldım. bir turdan ne beklemem gerektiği konusunda gerçekçiyim, o nedenle bu yaşananı benim mızmızlanmam gibi görmemenizi temenni ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap