şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir zimbirti* talep eden birimden* istenen, zimbirti* icin efor sarfedildigini kanitlayan gosterge. boylece zimbirtiyi saglayan kaynak, bunu kime ve nasil verecegini saglikli bir sekilde duzenleyebilir.

  ornegin taksimde dagitacagim bir tepsi baklavam olsun. oncelikle heykelin oraya gidip "gel vatandas bedava baklava dagitiyoruuum!!" desem 10 saniye icerisinde ustumu basimi yirtip elimdeki baklavayi kaparak uzaklasak yarmalar cikabilirdi. ama ben yarmalarin ya da sayisal ustunlugu olan tiplerin degil, hakikaten baklavayi hakettigine inandigim belirli kisilerin onu almasini ve ayni zamanda bunu yaparken agzima zicmamalarini istiyorum.

  baklava ornegiyle paralel olarak simdi de bitcoin'i dusunelim. bitcoin protokolunun calisma mantigi da baklava dagitmaktan farkli degil. orada da baklava yerine blok dagitiliyor. her bir blok da onu alana belirli bir miktar bitcoin veriyor. eger bloklar taksimde baklava dagitilir gibi dagitilsaydi en fazla sayida bilgisayari olan farkli kimliklerde gozukup cok sayida blok isteyecegi icin en zengin olurdu. 90'li yillarda star gazetesi bedava pringles dagitirken hangimiz bakkala bir kere kapsonlu, bir kere kapsonsuz gidip bedava pringles almadik*? diger taraftan her isteyene blok verildigi durumda bilgisayarlar "bana ver!, bana ver!" dedigi icin o network'te kaos cikardi*. iste sonuc olarak tum bunlardan korunmak icin bitcoin her bir gecerli blok icin onun hakedildigini kanitlayan bir karakter dizisi istiyor. bu karakter dizisinin de belirli ozellikleri tasimasi gerekiyor. iste bu ozellikleri tasiyan karakter dizisini uretmek de bol miktarda islemci gucu gerektiriyor. bu da bitcoin'deki proof of work* oluyor.

  (bkz: hashcash)

  ukte: prf quirrel
 • iş kanıtı.
 • bitcoin'e gerçek değerini veren unsur.

  1 bitcoin, üretimi için gereken ilk yatırım maliyeti ve operating cost'larının toplamı, spekülatif değerini kaybettiği base fiyatında, üretim kar etkeni de dahil edildiğinde, 6500$'ın biraz altında olduğu için, 6500$ gibi bir fiyata sahip, satoshi'nin "ben bu işi decentralized olarak nasıl yaparım" diye düşünürken mecburen icat ettiği blockchain sayesinde değil.

  bitcoin çakması ilk coin'ler pow prensibi üzerine kuruluydu, pos, masternode gibi şeyler sonradan çıktı. sonrasında bakıldı keriz silkemele operasyonları için bu tip şeylerle uğraşmaya, miner vs. kurmaya gerek yok, blockchain, ico gibi içi boş şeylere yönelindi. bu operasyon o kadar başarılı oldu ki, ibm, amazon bile blockchain'i çok önemli bir şey zannettiler.

  en kültürlü, aydın, entelektüel geçinen kelli felli gözlüklü abiler, akademisyenler, en girişimci, vizyonlu, takım elbise ve güleryüzleriyle dünyayı değiştiren projelerin sunumlarını yapan ceo'lar, firmalar, proof of work ile değil, blockchain ile ilgilendiler. biz de böylelikle kim gerçek "work" karşılığında para kazanmak istiyor, kim çalışmadan, kolay yoldan zengin olmanın peşinde, onu öğrenmiş olduk.
 • türkçesi "iş bitirme belgesi" olan ingilizce kelime grubu.
 • iş ispatı
 • 1993 yılında spam elektronik postalara karşı ortaya çıkmıştır. ilk kullanım alanı bitcoin olmuştur. blockchaindeki tüm blokların hash'lerinin değiştirilmesinin önüne geçmek için, her bir blok için yaklaşık 10 dakikada çözülebilecek kriptografik bulmacalardan oluşur. bu bulmaca madenciler tarafından çözülmeye çalışılır. ilk çözen bitocoin ödülünü alır. bu nedenle çok büyük madencilik tarlaları oluşturulmuştur. bu da parayı bir anlamda merkezileştirmeye başlamıştır. ve çok fazla elektrik tüketimine neden olmuştur. bu nedenle proof of stake yöntemi geliştirilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap