şükela:  tümü | bugün
 • elektronik sigaralarda kullanılan likitlerin temel maddelerin biridir. öbürü de bitkisel gliserindir.
 • elektronik sigara likitlerinde aroma arttırıcı olarak kullanılan sıvıdır. bir diğer sıvı ise bitkisel gliserindir. eğer ki likitinizde %20 den fazla propilen glikol varsa öksürtür ve çoğu insanın alerjisi vardır bu sıvıya. kendiniz bir likit yapacaksanız 80 ml bitkisel gliserin 10 ml aroma 10 ml propilen glikol olarak yapmanız öksürük ve alerji oluşturmaz. uzun lafın kısası likitlerde fazlası zarardır.
 • yukarıdakilerden şunu anladım.
  elektronik sigaralarda resmen antifriz var.
 • e-sigara içilen ortamda beni kaşıntıdan bitiren hededir. kanımca çok tehlikelidir. yarattığı kaşıntı durumu ise, gezinen türdedir. göz içine bile vurabilmektedir. içilen ortamdan ayrıldıktan ve kıyafetlerinizi değiştirdikten sonra alerji reaksiyonu bitmektedir. içilen ortamda bulunduğunuzda üzerinizde olan elbiselerin içine işliyor, bu yüzden mutalaka yıkanmaları gerekiyor.
 • muhtemelen alerjim olduğu için e-sigara kullanmama engel olan şey. bu durum iyi mi kötü mü bilemiyorum takribi bir 10 sene sonra bu maddenin zararlı olup olmadığı ortaya çıkacaktır.
 • e sigaranın tadını güzelleştiren bi o kadarda zararlı olduğu düşünülen hede
  pg oranı ne kadar artarsa o kadar güzel tad veriyor hatta aromaların içine bile enjekte edildiği söyleniyor.
  ben zarar açısından vg oranı yüksek olan n base leri kullanmaya çalışıyorum
 • virüs sebepli salgın varken ve elektronik sigara kullanıyorken ikisi arasında zararını artırıcı etkisi var mıdır diye bakayım dedim ve bir de ne göreyim.

  https://www.news-medical.net/…says-researchers.aspx

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc2135271/

  bunlar sadece birkaç örnek. aratırsanız çok daha fazla da kaynak mevcut. kısaca özetlersek 80yıl önce deneyle propilen glikol buharının antiviral ve antibakteriyel olduğu görülüp tavsiye dahi edilmiş. bu kimyasalın aşırı dozları hariç zararlı olmayı geçtim, faydalıymış bile. hatta elektronik sigaranın amerikada klasik sigaranın sağlık sistemindeki yükünü alabileceği ve üzerine virüs-bakteri kaynaklı hastalıkları azaltabileceği belirtilmiş.

  bu entry tıpla alakam olmadığı için bu konuda aydınlatıcı bilgisi olanların görüşlerine ve açıklamalarına muhtaçtır.
 • kedimde alerji yaptığını fark ettiğim kimyasal. nbase kullanıyorum ve pg oranı %20 çok yüksek sayılmaz ama kedimi uyuz olmuş gibi kaşındırıyor.. yara etti suratını yavrum. benim odamda bulunmayı çok seviyor kendisi, hatta alışkanlık haline getirdiği için kapıyı tırmalıyor aç kapıyı diye... buhara maruz kalmasın diye odama almıyorum şimdi. ilk başta endişe ettim acaba dedim uyuz mu oldu diye kulaklarına baktım gayet temizdi sonra bunun alerji yaptığını hatırladım. şimdilik kaşıntısı yok.
 • birçok cilt ürününde kullanılan bir bileşiktir ve toksisite raporuna göre alerjik olmayanlar hariç iyi bir nem tutucu alkol olarak nitelendirilebilir. insanlar neden “aoaoaoaoa meğer zehir içiyormuşuz e-sigaranın içinde!!1!1!1!” diye kaçıyor pek anlamlandıramıyorum zira sigaranın herhangi bir formu da olsa onu içerek vücudunuza bazı türlerinde asbest bile olabileceğini kabul ediyorsunuz.

  alerjik reaksiyon gösteren kişileri tenzih ederim ama en iyi nem tutucu/nemlendirici alkollerden biridir. kurutucu alkol değildir yani.