şükela:  tümü | bugün
  • kısa etkili damar içi genel anestezi ajanıdır. beyaz
    sıvı şeklinde 10 mg/ml lik konsantrasyonda ve 20 ml
    lik ampuller şeklinde piyasada bulunur. vücutta
    yarılanma süresi 2-4 dakika, emilme süresi ise 30-40
    dakikadır. piyasada diprivan ve propofol isimleriyle
    bulunur. propofolün aralıksız olarak uygulanması için
    özel makineler de gereklidir. enjeksiyonu ağrılıdır
    ve genellikle geniş venlere uygulanması önerilirken
    uygulanması öncesinde lokal anestezi verilmesi
    tercih edilir.
  • propofol anestezide induksiyon icin kullanilan hipnotik bir ajandir, yani amaci anestezinin devamini saglamak degil baslangicta hizli bir sekilde hastayi uyutmaktir dolayisiyla birkaç örnek dışında genel olarak anestezinin idameside kullanılmazlar. ancak turlu ekollerde perfuzatorle surekli infuzyon halinde verilebilmektedir. temel olarak anestezinin idamesi narkotikler ve inhalasyon ajanlari ile saglanir, bu sure zarfinda hastanın immobilizasyonu acisindan da noromuskuler bloker ajanlar uygulanir.

propofol uygulandigi bolgeden baslayarak santrala dogru hafif-orta siddette bir yanma hissi uyandirir. bunun onlenmesi icin lokal anestezik ajanlar kullanılabilir. ancak bu ajanlar propofol enjeksiyonu oncesinde uygulanmaz, bilakis propofolun çekildigi enjektore propofolun ardindan eser miktarda cekilerek karistirilir ve birlikte uygulanirlar.

bir çok tip ogrencisi ameliyat olduklari zaman bu ilacin hastasi olurlar. hatta uyumadan once yaninda ameliyata giren arkadasina "olm, hemen bunun ismini al. bi sise raki icmis gibiyim. almazsan serefsi........" gibi demecler veren kisiler de mevcuttur.

(bkz: ayyas tip ogrencileri)
  • propofol verdiğiniz hastalara ne sorarsanız sorun doğru cevap verirler ve size söylediklerini de kesinlikle hatırlamazlar.
  • ozellikle brons düz kaslarinda gevseme yaptigi icin ameliyat olacak astim hastalarinda tercih sebebidir.dogruyu soyleten ilac sanildiginin aksine propofol degil bir benzodiazepin olan midazolamdir.
  • sanılanın aksine, çoğunlukla genel anestezi idamesinde de kullanılır. hatta tivo için biçilmiş kaftandır kendisi. http://www.blackwell-synergy.com/…44.1988.tb09059.x
    solunumu baskılaması haricinde pek bi sakatlığı da yoktur. sevelim sevdirelim...
  • (bkz: #16743615)
  • doktorların ve ilacı bilen sağlıkçıların intihar için kullandıkları ilaç.(bkz: )http://gundem.milliyet.com.tr/…/1468573/default.htm
  • rahmetli michael jackson sayesinde ününe ün katmış anestezik ilaçtır.
  • (bkz: michael jackson)

michael jackson'ın kanında birçok anestezik ilaç bulunmasına karşın ölüm nedeni bu ilaç sayılmaktadır.
  • normal dozları bana işlemeyen kısa süreli anestezik ajan. şimdiye kadar herhangi bir uyuşturucu madde kullanmışlığım yok (kullananlara selam dahi vermem), günde 5 ila 10 arasında değişen adette sigara içiyorum ama işlemiyor. sadece kilom fazla. bu bana propofol işlememesi yüzünden ne zaman ameliyat olmak zorunda kalsam ameliyatı ilk anından son anına kadar hatırlıyorum ama ameliyat ekibine daha fazla propofol'e maruz kalmamak için çaktırmıyorum.