şükela:  tümü | bugün
 • domuzun butundan veya kolundan tuza bastirildiktan sonra kurutularak ve masaj yapilarak uretilen , en az 400 gun bekletildikten sonra satisa sunulan jambon. ilk cikisinin tuz madeninden cikan bir dereye dusen bir domuz oldugu saniliyor. dunyanin en iyi jambonu olarak bilinir. (en iyileri prosciutto di parma ve proscuitto san daniele dir ki bunlarin bir kilosu ortalama 50 dolardir. )
 • bari tarifini vereyim:

  yaklaşık 2 yaşında bir domuzun butunu alırsınız ve incik tabir ettiğimiz kısmı kırarak veya çok keskin bir bıçak kullanarak ete zarar vermeden ayırırsınız. geriye kalan parçayı domuzun karın yağı ile ovarsınız. bu arada 1kg et için yarım litreden hesap ederen temiz bir leğenin içerisine koyu bir kırmızı şarap ve bu şarabın içerisine 4kg et için 1kg gibi düşünerek tuz, bol karabiber ve kırmızı biber ve bolca defne yaprağı katarsınız. etin bu arada kanlarından tamamen temizlenmiş olmasına dikkat edilmesi çok önemlidir. etin kenar kısmından bıçağın ağzı kemiğe paralel gidecek şekilde boylu boyunca iki uzun çizik atarsınız ve eti şaraplı terbiyeye bırakırsınız. üzerini özenle örtersiniz ama bu hava almasını engelleyecek şekilde olmamalı. bu karışım içerisinde serin ve nemli bir ortamda eti en az 48 saat olmak üzere bekletirsiniz ama ideal süre etin terbiyeyi büyük oranda emmiş olmasıyla anlaşılır. sonra eti terbiye leğenini
  n içerisinden çıkartıp çok ince ve temiz bir tülbente sararsınız ve ağırlığı aşağıya bacağın toplu ucu yukarıya gelecek şekilde kanca ile bu sefer kuru bir mekana ve mutlaka yeredn yüksek bir yere asarsınız, en az 4 ay sonra prosciuttonuz yenecek kıvama gelmeye başlamıştır afiyetle yersiniz ama ben 6 aydan önce pek yemeyin derim. en kral prosciutto olan prosciutto di parma en az 18 ay bekletilmektedir.
  (bkz: ben bunu yaptım)
 • (bkz: okko)
 • pizza üstü malzemesi olarak da sahane giden yiyecek. sagolsun, bir hocamizin prosciuttolu pizza ikramini hep beraber afiyetle yemistik vakt-i zamaninda. (bkz: domuz eti yememek)

  edit: bu entryi kotuleyen sozlukcuye buyuk boy prosciuttolu pizza siparis ettim. kurye birazdan kapiyi calacaktir, afiyet olsun.
  edit 2: yerseniz.
 • parma'nin sembolu olan iki yiyecekten biri.
  (bkz: parmigiano)
 • amerika'da bazi lokantalarda 'parma ham' (parma jambonu) olarak gecen harika yiyecek.

  gecenlerde isim hakkiyla da gundeme geldi bu. parma'da uretilip baska yerlerde paketlenmesine izin veriliyormus eskiden. simdi artik mahekeme karariyla parma'da paketlenmis olmasi gerekiyor prosciutto/parma ham diyebilmek icin.
 • sandviçe, pizzaya, özellikle de kavuna inanılmaz derece yakışan pembe et -"-o ölü hayvan diil yawrum, -ne peki? -et."-
  prosciutto e funghi, prosciutto e melone.. olsa da yesek bişiy.
 • italyada sandviçlerde ve pizzaların içinde bulunan bir et cinsi.
 • (bkz: jamon)
 • proşutto diye okunur