şükela:  tümü | bugün
 • plasenta tarafindan salgilanirlar. dogumda uterusun kasilmasini saglarlar. ayrica akcigerdeki kan dolasimini da kontrol ederler.
 • (bkz: prostoglandin)
 • siklooksijenaz enzim sistemi ile sentezlenirler.
 • 1935 yılında seminal sıvıda tespit edilip prostat kökenli olduğu sanıldığı için adı prostaglandin konmuş bileşik. ama bunun seminal vezikülde üretildiği anlaşılmış, daha sonraları da vücutta pek çok doku tarafından salgılandığı tespit edilmiştir.
 • doğum için rahim ağzını* hazırlar ve rahim* kasılmalarını sağlar. yani doğumu başlatır.
 • vücutta ağrıya değil de ağrı hissine yol açan yağ asiti.

  peki ne yapmak gerek? parasetamol ile bloke edip ağrıdan kurtulmak gerek...
  ve fakat zannediyorum engellenmesi ülsere neden olabilmektedir.

  yine de "iç minoset yaşa hayatını!" der, parasetamol denizine atlarım...
 • yangı oluşumu, kan basıncının ayarlanması, ağrı ve ateş oluşumu, doğumun uyarılması, hcl üretiminin azaltılması gibi işlevleri olan, 20 karbonlu, lipid benzeri maddeler. öncü maddesi araşidonik asittir.
 • adet sancısının temelinde yatan arkadaş.
 • periferik ağrı reseptörlerinin mekanik ve kimyasal uyarılara karşı duyarlılığını arttıran kimyasal bileşik.
 • menstruasyon sırasında endometriumdan ortaya çıkan aşırı prostanoidler rol oynamaktadır. bunun sonucunda uterin kasılmalar, bazal tonus ve aktif rahim içi basıncında artış meydana gelir. uterin hiperkontraktilite, azalmış uterin kan akımı ve artan periferal sinir hipersensitivitesi ağrı oluşumuna neden olurlar.

  primer dismenorede ağrı adetlerden önceki birkaç saat içinde veya hemen adetten sonra başlayıp 48-72 saat sürer. ağrı çoğunlukla doğum ağrısına benzeyip suprapubik olarak kramp tarzında başlar, aynı zamanda lımbosakral bölgeden de başlayıp uyluk ön yüzüne doğru da yayılabilir. ağrıya bulantı, kusma, diyare ve nadir olarak da senkopik epizodlar eşlik edebilir.

  kolik tarzında olan ağrı, abdominal masaj ve hareket değişikliği ile rahatlayabilir. fizik muayenede vital bulgular normal olup, palpasyonda suprapubik bölge hassas olabilir, üst abdominal bölgede hassasiyet ve rebound gözlenmez.

  jinekolojik bimanuel muayenede uterin hassasiyet saptanmasına karşın servikal hareketlerde ve adnekslerin palpasyonunda ağrı oluşmaz. tanıda en önemli nokta altta yatan pelvik patolojiyi ekarte etmek ve ağrının sıklık paternini teyit etmektir. bu amaçla uterusun boyutu, şekli, mobilitesi, adnekslerin palpasyonu hassasiyeti, uterosakral nodularite ve fibrozis ve rektovajinal septum muayende dikkatli şekilde değerlendirilmelidir.

  gonore, chlamydia ve altta yatabilecek endometrit veya subakut pid yi ekarte etmek için tam kan ve sedimantasyon tetkikleri ve diğer pelvik patolojileri de ekarte etmek amacıyla pelvik ultrasonografi gerekebilir. bu aşamada laparoskopi gerekli değildir.

  http://www.femical.com.tr/content/view/581/243/

  primer dimenorenin sebebidir.
hesabın var mı? giriş yap