şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: piyeloseptyl)
 • kalıcı tedavisi maalesef olmayan hastalık.. özellikle hastaların çoğu, kronik pelvis sendromu adı verilen hastalığın üçüncü tipine dahildirler ki, bu tipte hastalığın patolojisi bile doğru dürüst bilinmemektedir.. yapılan idrar ve prostat sıvısı testlerinin çoğunda bakteri çıkmaz, ama doktorlar yine de anti-enflamatuar yönü nedeniyle antibiyotik basarlar.. bu durumda hastalığın bir sinir-kas gerginliği nedeniyle ortaya çıktığı sanılmaktadır..
 • er kişinin başına gelebilecek kötü hastalık. belirtileri dikkat çekici olmadığından hastalığın ortaya çıkışı sorunludur. bir dönem sık idrara çıkarsın, sıradan bir üşütme olduğunu düşünüp önemsemezsin. bu durum aylar boyu tekrar eder sallamazsın. bir bakmışsın sık gelen idrarı sıkıntılı yapmaya başlamıssın. ilk soluğu ürologda aldıktan sonra tedavi süreci başlar. doktor ağır antibiyotiklerle tedaviye başlar.
  tüm bunlar sinir bozucu geçen 6 aydan sonra bende sona erdi ki bu süreç neden kısalmasın?

  tedavi süreci zahmetli ve uzun olduğundan ilaçlara yardımcı olmakta yarar var. en önemli destek perhizle oluyor. prostatitle mücadele edilirken kesinlikle baharatlı,ekşi yiyecekler ve içeceklerden uzak durulmalı ve alkollu içecekler tüketilmemeli. bir de sık sık mastürbasyon yapılmalı prostat yolunu bir nebze için temizlemek için. (doktor tavsiyesi tıbben hiçbir bilgim yok)
  öğrendiğim kadarıyla prostat kılcal damarlarla kaplı bu nedenle ilaçların bölgeye ulaşması biraz zahmetli oluyor. bu yüzden doktorum bana her gece sıcak su dolu leğene ya da küvete oturmamı tavsiye etmişti. sıcak su ile damarların anlık genişlemesini sağlıyor bu sayede ilaçlar daha kolay nufuz ediyor. son olarak tavsiyem imkanınız varsa üniversite hastanelerini tercih etmekte yarar var. daha güncel alet edevat açısından. geçmiş olsun.

  not: hastalıktan müzdarip olan arkadaşlar haklı olarak mesaj yoluyla sorular soruyor. ben ise son ekşi sözlük sansür olaylarından sonra sitede pek online olmuyorum.

  şunları söylemek isterim. arkadaşlar düzenli bir tedaviden sonra iyileşeceksiniz. hatta rahatsızlığı bile hatırlamayacaksınız. 10 yıl geçmiş benim açımdan. "ilk başta nasıl hissettin" benzeri sorular soruluyor. inanın hiçbir şey hatırlamıyorum. ve belki de en önemsenen şey; cinsel fonksiyon bozukluğu kalmayacak. şimdiden geçmiş olsun.
 • 3-4 dakika oturduktan veya sabit şekilde ayakta durduktan sonra inanılmaz derecede rahatsızlık verir, sanki damla damla idrar kaçırıyormuşsunuz hissi uyandırır ki bazen gerçekten nadir de olsa arada 1-2 damla sırada kaçar. şehirler arası otobüs/uçak yolculuğunda verdiği rahatsızlığa değinmeye gerek dahi yok. hastalık süresince cafede 1-2 saat oturup sohbet etmek, kitap okumak, film izlemek, şehirler arası otobüs/uçak yolculuğu yapmak hatta şehir içinde bir otobüste/arabada bulunmak bu hastalık döneminde gerçekten çok sıkıntılı.

  belirtileri sanırım kişiden kişiye değişiyor, örneğin bende idrar yaparken herhangi bir ağrı olmamıştı.

  varlığı, ürolog tarafından, idrar tahlili veya prostat masajıyla anlaşılabiliyor, sperm testi ile anlaşılamıyor.

  günde 1-2 kere sıcak su torbası ile yumurtalıkları sıcak tutma, sıkıntı ve rahatsızlıkların bir nebze olsun azalmasıyla sonuçlanabiliyor.

  tedavisi için ürolog, hap ve/veya iğne kullanılması gerektiğine karar verebildiği gibi, duruma göre 1-2 haftada bir kez gibi süre dilimlerinde prostat masajı uygulanması gerektiğine karar verebiliyor. tedavi süresince alkol, baharatlı/acı yiyeceklerden uzak durulması gerekliymiş.

  tedavi süresi muhtemelen kişiden kişiye göre değişir. ben, gittiğim ilk 3 üroloğun tanı koyamaması sebebi ile 4 ay kadar hiç ilaç kullanmadım, 4 aydan sonra tanı konuldu ve 3-4 ay kadar ilaç kullandım, 2-3 hafta bırakıp tekrar 1-2 ay kadar kullandım.

  --- gereksiz bilgi ---

  bir de, bu illet hastalık döneminde hayatımda ilk defa bulunduğum ve esrarın yasal olduğu ülkede, esrar kullanmayan biri olarak, hastalık ve bu madde ne zaman bir araya gelse, sanki sürekli idrarımı kaçırıyormuşum gibi hissettirmiş, kot pantolonumdaki her koyuluk için "buraya idrar geldiği için mi koyu oldu acaba?" diye düşündürmüş, hatta ve hatta neredeyse çoraba kadar giden idrar damlacıkları hissettirmiş ve damlacıkların yok olmasını hissetmem için elimi pantolon üstünde gezdirtmiştir. neyse ki şimdi biraz daha iyiyim ve kot pantolonumdaki o birkaç noktacıktan oluşan koyuluğu ne zaman görsem bir tebessüm ederim. (bkz: bu da böyle bir anımdır)

  --- gereksiz bilgi ---

  edit:
  tedavisinde kullanılan birkaç ilaç;
  (bkz: roxin) (epey etkili oldu, 13-14 tl gibi bir ücreti vardı)
  (bkz: qufons) (kısmen etkili oldu, 45-50 tl gibi bir ücreti vardı)
 • bu rahatsızlık için xatral diye bir ilaç verilirse, kabız olmamaya dikkat edilmeli ve tedavi süresince bol su alınıp lifli yiyeceklerle beslenilmeli.
  yoksa yağmurdan kaçarken doluya tutulmak da var işin ucunda.
 • maydanoz suyu tedavisiyle yıllar sonra bir nebze başarı kazandığım illet...

  (bkz: #33691177)

  gerilerden gelen editlattin: şimdi arkadaşlar, öncelikle benim hastalığım kronik prostatit. tavsiyeler ona göre. deneyimle sabittir. idrar yolu iltihabı, sistit vs için ise yarar mı inanin ki bilmiyorum. fakat denemek bence işe yarar. şimdi şu entry'i yazdıktan sonra belki 30-40 arkadaş benden yardım istedi. bazı noktaları açıklamak şart oldu. kronik demek kalıcı demek. yani tamamen kurtulmak mümkün değil. yenmek mümkün ama. özellikle 20'li yaşların başlarındaki kardeşlerimiz için zor ama zamanla kendi biyolojik şemanızı, zamanlarını vs ögreniyorsunuz. ben iş bu editi yazarken 31 yaşını bulmuş olmaktayım. dediğim gibi zamanla oturuyor bu. misal, ben şu an, ne zaman ve hangi durumlarda ağrım olur, olursa nasıl düzeltirim iyice kavramış durumdayım. düzen olduğu sürece sıkıntı yaşamıyorsunuz bunu bilin. aşağıda tavsiyeler var, bunlara ek olarak çok ağrı olduğu zamanlar mutlaka ama mutlaka oturarak ve ıkınarak işeyin! çişiniz yoksa bile yapın. 2-3 ayrı doktora görünün ve birkaç yılda bir durumunuzu kontrol ettirin. şimdiden geçmiş olsun, pipiniz düz kalsın...

  not: dünya çükü hasta erkekler federasyonundan aradılar, beni tebrik ettiler. çükü düşen herkes adına alıyorum bu tebriği. şimdi, gelen mesajlardan sonra buraya bunları yazma gereği duydum. öncelikle yukarıda yazdığım maydanoz suyu entarisine girin iyice bir okuyun. ben 10 yıl bu hastalığı çektim. ibu-600 harici hiçbir ilaç derman olmadı. o ilacı da bulmak sanırım biraz zor, piyasada muadili ilaçlar var ki bir boka yaramıyorlar. tedavi sürecine gelince...

  1- her sabah #33691177 dediğim şekilde maydanoz suyunu için. 2 hafta boyunca içilecek.

  2- ayrıca 3 günde bir mutlaka boşalmanız gerekiyor ki damarlardaki iltihap dışarı atılsın. ben demiyorum doktorlar diyor. tüfeği boşaltmanız 3 günü geçmesin. haydi kızlar pamuk eller cebe (cebini delen sapıklar için)!

  3- çişinizi asla tutmayın geldiğinde salın gitsin. mikrop birikiyor unutmayın.

  4- üşütmeyin. yaz bile olsa terliksiz betona basmayın. anaanne ekolünden gelen bilim insanları öyle diyor. ciddiyim lan!

  5- bira işe yarayabilir. çok işettirir, iltihap atarsınız bol bol, alkolik de olmayın amk...

  6- tüm bunları yapın, yanmalar ağrılar %90-95 azalacak! azalmazsa gelin üstüme işeyin, ben böyle şeylerden zevk almıyorum ama esnaf sözü size. 30 yıldır burada bizim tükkan, bilen bilir...

  gerilerden gelen edittin: tamamen kurtulmak mümkün değildir. sürekli bir dikkat, ağrı başladığı zaman tedavi, hastalığın ilerlemesinin ve ağrıların kesilmesine yardımcı olur...
 • doktor, doktor dolaştığım en son prostat enjeksiyonu tedavisi ile kurtulduğum illet. yıllarca kutu kutu antibiyotik içtim geçmedi 5 hafta peşpeşe prostatıma doğrudan antibiotik enjeksiyonu ile hayata yeniden merhaba dedim.
 • doktorların uğraşmak istemediği çaresi olmayan illet hastalık. tek çaresinin prostat enjeksiyonu olduğu söyleniyor. prostat bezinin iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlık. çok küçük bir organ olduğu için antibiotikler prostata tam nüfuz edemiyor.

  kaynak:

  http://www.doktorsitesi.com/…isinde-neler-yapiliyor
 • 20 yaşında yakalandığım hastalıktır. dünyanın en illet hastalığıdır. bende yaklaşık 1 senedir vardı ancak bu yaz doruk noktasına ulaşması ile birlikte artık doktora gitmeliyim dedim. sıvı bir şey almasanız dahi her yarım saatte bir sizi çişe çıkarır bu illet. hele kahve, çay, alkol alınırsa yandınız. 1 bardak çay içip saatte 2-3 defa gittğim oluyordu tuvalete. en son rekorumu 1 günde 17 defa tuvalete giderek yapmıştım. 2 bardak çay 1 bardak neskafe içerek ulaşmıştım bu rekora.

  hastalığın bendeki belirtilerinden başlayayım;

  -sürekli idrarın var gibi hissetme
  -idrar yaptıktan sonra bile idrar hissinin geçmemesi
  -her dakka tuvalete gitme
  -bazen mesanede yanma

  dediğim gibi 17 defa tuvalete giderek rekoruma ulaşmıştım. doktora gittiğimde ise muayene yapmadı semptomları sordu ilaç verdi. önceki entrylerde muayene ile anlaşılır denmiş ancak ben doktora özellikle sordum muayene ile anlaşılmıyor dedi bana.

  2 tane ilaç kullandım 1 ay düzeldi gibi oldu bırakınca tekrar başladı. şimdi 1.5 haftadır tekrar başladım ilaca ancak çok düzelme yok gibi. doktor uzun süre kullanman gerek demişti. ilaca bir 4-5 ay daha devam edeceğim umarım kurtulurum şu illetten. işin kötü tarafı kesin bir tedavisi yok ve kesin geçecek diye bir olayı yok.

  edit: 4 yıl sonra bile halâ devam eden hastalıktır. artık ne ilaç kullanıyorum ne doğalt tedaviler deniyorum. bu hastalıkla yaşamaya alıştım. kahve içmiyorum, çay nadiren alkol ise ayda yılda bir. kesin bir tedavisi yok bu hastalığın sanırsam.
 • bu rahatsızlık için verilen ilk ilaç tedavisi çoğu zaman kinolon grubu antibiyotiklerdir, yalnız bu grup ilaçların yan etkileri prostatit semptomlarını size mumla aratabilir. eğer bu tanıyı almış ve üzerine de doktorunuzun yazdığı antibiyotikleri hüpletmiş ve zehirlenmemişseniz çok şanslısınız demektir.

  bakın başınıza neler gelebilirdi;

  (bkz: #46122941)