• iain softley'in 2001 yapımlı kpax filmini izledikten sonra; varılabilecek iki sonuçtan birisi...

anti tezi prot uzaylıydı olan tez...prot uzaylıydı diyen bazı bunyelerin savundukları tezler ve potansiyel karşı tezler şoyledir...

--- spoiler ---

prot'un uzaylı olduğunu savunan insan: prot uzaylıydı çünkü doğru bir yıldız haritası çizdi...
    ben:filmin bir yerinde arkadaşına(ki kendisidir) babasının bi teleskop aldığını, ve babasının ona gezegenleri oğrettiğini ve sürekli uzayı incelediğini soylemişti. haritayı da o sayede cizdi.

puosi: prot uzaylıydı çünkü 3 gün ortadan kaybolup geziye çıktı...
    ben: pekala oralarda biryerde saklanmış olabilir...

puosi: prot uzaylıydı çünkü köpeğin dediklerini anladı...
    ben: hayır anlamadı sadece attı*...

puosi: prot uzaylıydı çünkü hastalardan birini yanında kpax'a götürdü...
    ben: hadi götürdü diyelim, hastanın bedeni ortadan kaybolurken, prot'unki neden kaybolmadı.kız gittiyse prot mu gitmedi, prot gittiyse ve kpax'e gidilirken beden arkada bırakılıyorsa, kızın bedeni nerde?

ayrıca;

prot akıl hastasıydı çünkü: kpaxlilerin dünyaya geldiklerinda minimum enerji yasasına gore insan şekline büründüklerini soylemişti. yani arkadaşı olduğunu soylediği(ki kendisi) insanın vücuduna girmesi gibi bir durum söz konusu değil.
    prot akıl hastasıydı çünkü: gözlem merkezinde zamanda ve mekanda seyahat ettiğini soyledi bunu kanıtlamak istedi, hiçbirşey olmamasına rağmen gidip aynı zamana geri döndüğünü söyledi...madem kanıtlamak istiyordu neden 5 dakika sonrasına dönüp de oradaki insanların küçük dilini götüne kaçırmadı?

prot geçmişinde ağır bir travmaya geçirmiş ve bu travmanın üstesinden gelebilmeye çalışan beyninin otokontrol mekanizması tarafından kandırılan bir adamdan başkası değildi...prot yalan soylemiyordu, prot kandırılmıştı...

--- spoiler ---
  • prot tarafındandan da ihtimal dahilinde olduğunun düşünülmesi istenen önerme. prot kendisi de uzaylı olduğunu kesin delillerle ispatlamak yerine bunu bir bilmece olarak bırakmak ister gibidir. eğer uzaylıysa bu çok mantıklı bir hareket olacaktır, zira savunma bakanlığı laboratuvarlarında kobay olmaktansa akıl hastanesinde kobay olmak yeğdir. nitekim hiç bir zaman bulunduğu yerden memnuniyetsizlik belirtisi göstermemiştir de.

(bkz: prot sağlamdı da çevresi akıl hastasıydı)*
  • k pax filmini izledikten sonra düşündüğüm tek şeydi. sözlük okuduktan sonraysa "hı?" dediğim şey oldu birden. ama prot hakkındaki fikrim değiştiğinden değil. *
  • her boka mantıklı bir açıklama bulan insanın kpax'i izledikten sonra yapacağı yorumdur.
    efendim kpax şükela bir filmdir, kevin spacey müthiş bir abimizdir.. prot ise kimine göre uzaylı (ben de böyle düşünmeyi tercih ediyorum), kimine göre akıl hastasıdır.. lakin önemli olan prot'un yüzündeki huzur dolu gülümsemedir.. herkes her filmi istediği gibi okur, neye inanmak istiyorsa ona inanır..*
hesabın var mı? giriş yap