şükela:  tümü | bugün
  • iyidir. gotunuz basiniz yagli yagli ve ayri ayri oynamaz.

kanserli hucrelerin en buyuk besin kaynagi glikoz ve fazla karbonhidratin vucutta glikojen olarak saklandigini unutmayalim.

bagirsaklarin belli surelerde dinlendirilmesinde ve et yemeye donem donem ara verilmesinde fayda var.

ek: protein vucudun yapi taslarindan birisidir. protein tuketmemek gibi bir sansiniz yok. 5-6 metrelik bagirsaklardaki et konusunda dert tasa edenler de spor yapsinlar bir zahmet. metabolizmanizi bu yolla hizlandirdiginizda, haliyle sindirim sisteminiz de daha hizli calisiyor. yediginiz etin bagirsaklarda kalma suresi de en fazla 24-36 saat oluyor. bilinen seyler...

ek 2: zeus faber masumdur uyardi sagolsun; karbonhidratin donusturuldugu glikozun vucutta saklanmadan once glikojene donusturulmesi gerekiyor. ancak tabi bu soyledigim seyi degistirmiyor. karbonhidrat, glikoz, glikojen, bunlar kanserli hucrelerin enerji kaynaklari. kola falan da kanserojen. iste bunlar hep seker.

+ baslik basa kalmis. uzunca bir entry vardi, ona cevaben yazilmisti.
  • götümüzden tanım uydurmaya devam ettiğimiz bir bilgi daha. her bi boku mutlak bilgi diye anlatıp milleti sağlığından edecek şeyler yazmayalım gençler, gerek yok.

gerçi sözlük kutsal bilgi kaynağı olmaktan çıkalı bayağı oldu, kime ne diyoruz ki.

tanım mı? bir beslenme.
  • spor yapmayan için tehlikeli ve zaten de anlamsız beslenme şekli. spor yapanlar için ise hayat protein ağırlıklı beslenme ile güzel.

bunun yetersiz protein ile beslenme şeklindeki karşıtında da sürekli kilo kaybı, kas kaybı, halsizlik, düşük kan basıncı ve metabolizma hızı, kansızlık ve karaciğer sorunlarına merhaba dersiniz. bu sorunlar da sonraki aşamada daha zayıf bir bağışıklık sistemine sebep olacak ve hastalıklara bol bol yakalanacağınız ve yakalandığınızda da kolay kolay iyileşemeyeceğiniz anlamına gelecektir.

sıfır protein ile beslenerek komple bitkisel hayata geçme gibi bir alternatifi de vardır.
  • aşırı hareketli işlerde çalışmayan ve ağır spor yapmayan birinin günlük enerji ihtiyacının %12'sinin

proteinlerle karşılandığı diyet idealdir.

bunu gram olarak dökersek:

yetişkinlerin vücut ağırlığı * 0.8 gram eder.

yani 70 kiloluk biri 56 gram protein almalıdır günlük sağlıklı beslenme için.

çocuklarda ise:

çocuğun ağırlığı * 2.0 gramdır.

neden her gün almak gerekir?

çünkü proteinler vücudumuzun yenilenmesi, düzenli çalışması gibi pek çok faaliyette eşsizdir.

neden çocuklar daha fazla?

çünkü çocuklar hızla büyürler ve protein yetersiz olursa gelişimleri de yetersiz olur.

yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi proteinleri sindiremez miyiz?

çatır çatır sindiririz efendim. asıl sindiremediğimiz bitkisel liflerdir. bu yüzden bitkisel besinleri yerken iyi çiğnemek gerekir.

özet: ilk entryde yazanları dinlemek sağlınız için zararlıdır. yukarıda yazdıklarım onaylı tıbbi bilgidir. proteinlerin kanser yapması gibi bir durum söz konusu değildir. protein almazsanız zaten ölen hücrelerinizi yenileyemezsiniz o yüzden kanser de olmazsınız.

ayrıca proteinsiz beslenmenin boyutları için:

(bkz: kwashiorkor)

edit: başlıktaki entry'lere referans içerdiği için ispiyonlanmış. kesinlik referans içeriyor hatta entryi yazma sebebim de ilk entrydeki bilgi yanlışlarıdır. konu insan sağlığı olunca düzeltilmesi gerekir çünkü.
  • hakkında pek bilgi sahibi olmadığım beslenme türüdür. tabii ki tek yönlü beslenmek kötüdür. ancak insanın omnivor(hepçil) canlı olduğunu kabul edemeyenlere gıcık oluyorum arkadaş televizyondaki sahteler bitmeden bu veganlar çıktı ortaya. biyokimya bilen herkes 'bu insanlar bitki yesin işte et yemesin' muhabbetine güler. ayrıca meyvelerdeki fruktozun insülinle kontrol edilmemesi(insülin kontrolundeki fofsfofruktokinaz1 enzimini by passla geçer) fruktozu çok daha tehlikeli yapar. bunun yanında diyabet iki falan denilrek dezenformasyon oluşturulmaya çalışılmış. karbonhidrat agirlikli ozellikle glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar tüket uzun süreli bakalım ne oluyor.

edit: oha abi sonradan gördüm protein yağ hücrede yer işgal ediyormuş ee sonra karbonhidrat alinamiyormuş ee abi tip 2 diyabet. yahu yeminle bilgin yoksa konuşma ne olur git lippincott ya da leninger al da oku ne olur sallama hele sağlık konusunda.
  • "insan bedeninde zerre avlanma ic gudusu yoktur." diye yapmamamiz gerektigi soylenen beslenme cesidi.

nasil okuyorsunuz, ogreniyorsunuz anlamiyorum. tas devri, bronz devri, bilmem ne devri, bunlarin hepsi avlanma araclarinin gelismesiyle paralel caglar degil mi? senin deden ispanak yiyerek mi evrildi? anlamiyorum, anlamiyorum, anlamiyorum.

google'da rastgele "are homo sapiens hunters?" diye sorsan, milyon tane sonuc cikiyor onune. usenmiyorsan oku.

http://eol.org/data_objects/13596348

for millions of years all humans, early and modern alike, had to find their own food. they spent a large part of each day gathering plants and --------hunting or scavenging animals--------.
  • kaç aminoasit var hangisi hayvansal hangisi bitkisel bilmek gerek önce, sonra selüloz diye bir şey var mesela. işkembe diye bir organın varlık sebebi yada geviş getirme olayının.

velakin bir şey bilmeden kafadan sallayıp milleti kanser olacaksınız diye kafalarken biraz da heyecan ve az ünlü olma histerisiyle kattiyen kaka çirkin ilan edilen beslenme yaklaşımı.

he sadece proteinleri sindirirken asidik oluyor evet... lütfen birisi pepsini anlatsın ya da sindirim enzimlerini falan.