• insanlar burada protein tozu kullanıp da çükü düşen, kulakları elf kulağına dönen, karaciğeri iflas eden tanıdıklarını anlatadursun ben buraya bu meretle yapılabilecek bir tarif atayım:

1.) malzeme listesi:

-eti lifalif yulaf ezmesi
    -kahve dünyası yağı azaltılmış şekersiz kakao
    -herhangi bir protein tozu (tercihen kakaolu)
    -bir adet büyük yumurta

1.1) opsiyonel:

-yaban mersini
    -bilimum kuru meyve

2.) pişirme

önce bir kaseye 20 gram yulaf koyup üstüne su ilave edin. su yulafı bir cm filan aşşa yeterli. bunu mikrodalgada %30 güçte 1 dakika pişirin. yulaflar şişmiş ve yumuşamış olacak. ardından mikrodalgadan çıkarttığınız yulafın üstüne 30 gram protein tozu dökün, bir çatalla karıştırın. iyice karışınca çırptığınız yumurtayı üstüne dökün ve bunu da tamamen karışana kadar karıştırın. en son iki kaşık kakaoyu üstüne dökün ve onu da karıştırın. eğer karıştırırken çok katılaşırsa ki katılaşacak su ekleyin. ben biraz sulu şekilde seviyorum. en son bu karışımı mikrodalgayı %80 gücüne alıp 1-2 dakika pişirin. sonucunda güzel bir pudinge kavuşursunuz. ben şahsen yağ yakma döneminde kullanıyorum. öyle olmasa süt ve zeytinyağı da eklerdim.

3.) besin değerleri

protein: 31 gram
    karbonhidrat: 16 gram
    yağ: 8.65 gram
    kalori: 256

paralel evrenden alternatif tarif:

1.) malzeme listesi:

-30 gram eti lifalif yulaf ezmesi
    -limon
    -herhangi bir protein tozu
    -iki adet büyük yumurta

1.1) opsiyonel malzemeler

-vanilya aroması
    -bitter çikolata
    -zeytinyağı

2.) pişirme

aynı şekilde yulafa biraz su ekleyip mikrodalgada yüzde 30 güçte 1 dakika pişirdikten sonra içine limon suyu, vanilya aroması (doktor oetker'in var tüp şeklinde), iki yumurta döküp çırpıyoruz. sonra içine ufak parçalara ayrılmış 10 gram bitter çikolatayı döküp karıştırın. en son da 40 gram protein tozu koyup karıştırın ve %50 güçte mikrodalgada 3 dakika pişirin. baya sufle tadında bir şey oluyor.

besin değerleri:

protein: 45.73 gram (protein tozuna göre 5 gram daha fazla veya 1-2 gram eksik olabilir.)
    karbonhidrat: 24.33
    yağ: 27.74 gram
    kalori: 534 kalori
  • öncelikle (maalesef) ne bulsa onu yiyen. bazen aç takılıp bazen de ziyafet çeken bir öğrenciyim
    bu fitness işine geçen yıl merak sardım. 4 ay boyunca düzenli olarak antremanlarımı yaptım
    bu 4 ay boyunca ortalama her bölgeden 1.5 2 cm civarı genişledim. bazı bölgelerim ise yerinde saydı. bu süre içinde bu protein işine hiç girmedim.
    sonra sağlık problemlerim nedeniyle 3 4 ay civarı ara vermek zorunda kaldım. bu haftanın başından itibaren tekrar sağlığıma tam anlamıyla kavuştuktan sonra tekar antremanlarıma başladım.
    bu süre zarfında protein tozları hakkında yapmadığım araştırma okumadığım makale kalmadı desem yeridir.
    şunu söyleyeyim; tıpkı bu başlıkta olduğu gibi; hiç bir zararı yok diyen de var, ölümcül diyen de. hiç bir faydası yok diyen de var, planlı ve düzenli beslenmeyle çok iyi işe yaradığını söyleyen de.
    bütün bu bilgi kirliliği içinde başta kararsız kaldım. sonra sikerler dedim ve
    bugün antreman hocamın tavsiyesiyle whey bca l-carnitine kombinasyonuyla başladım. bir kür kullanmayı planlıyorum. gelişmeleri buraya yazmaya devam ederim.
    edit: nolur işe yarasın lan :(
  • amerikan nitro markasını kullanan var ise yeşillendirsin.
  • bu anasını siktiğimin desteği ile ilgili görüşler neden 50/50 diye beni çıldırtan ürün. çükümüz mü düşecek, paşalar gibi protein mi alacağız? insanlığın varoluş mücadelesinden daha kazık. tıp dünyası kafa yormadan bokluyor, kullananlar abi koy götüne bir şey olmaz diye açıklamıyor. kaynaklar desen, nobel tıp ödülü almak için araştırma yapacak kadar bağlar, izotoplara iniyor. ne bu kancığın esas derdi böbrek mi ciğer mi?
  • aşırı gaz yapıyorsa, ishal yapıyorsa içmeyin. ya da yapmayacak kadar az için. proteini olması gerektiği gibi sindirebiliyor olsanız gaz yapmaz. düzgün sindiremediğiniz için bozuluyor motor.

herkesin sindirebilme kapasitesi farklı. örneğin ben protein tozunu hiç problemsiz sıfır gazla sindirebiliyorum. tavuk desen bir oturuşta 200gr pişmiş tavuk göğsü yiyorum tık yok. ama 100 gramdan fazla kırmızı et yersem gaz yapıyor. günde bir ufak kutu ton balığı yersem sorun yok, ama ikincisi gaz yapıyor. yumurtayı dilediğim kadar yiyebiliyorum. sütün bir bardağı sorunsuz, ikinci bardak ise garanti ishal yapıyor.

insanın bünyesini tanıması ve ona göre beslenmesi lazım. aldığın besinin gaz yapması normal karşılanacak bir durum değil. demek ki bünye kaldırmıyor. ya menüden çıkaracaksın ya da azaltacaksın.
  • laktoz sıkıntısı çeken kamillerin protein tozunu kötülediği bir durum. laktozsuz süt ile için tadında bırakın her 2 ayda bir ay kullanmayın
  • bu konu hakkındaki görüşlerimi daha önce vücut geliştirme başlığında yazmıştım.
    özetleyeyim, hakkında yüzlerce olumlu/olumsuz makale/tartışma okuduğum için to be on the safe side kullanmayayım yumurta tavuk vb takılırım diyodum. hatta buradaki bir iki arkadaşa yumurta tavuk vb ile gayet te rahat ilgili protein gramajına ulaşılır diye ukalalık yapmışlığım da var.

ama dostlar bütün gün durmadan yemeği düşünmeye başladım.
    kahvaltıda 4 yumurta yedim+peynir vb 30 gr protein heh ok,
    öğlen yemekte ne çıkmış, hadi şundan alayım, hmm yeterli olmadı neyse akşama doğru toparlarım,
    akşam köfte tavuk vb, akşam yemeğinden sonra yatmadan önce bikaç haşlanmış yumurta
    yetmedim yetiremedim

neyse 7/24 yemek düşüncesi beni bunaltınca peynir altı suyunu edineyim dedim,
    türkiye’nin en bilindik iki peynir üreticisi ile temasa geçip birisinin üretim müdürü ile dolaylı olarak görüştüm.

sonuç; kendileri hem satış için hem de eşe dosta dağıtmak için peynir altı suyunun tozunu üretiyorlar.
    çevrelerine dağıttıkları kişilerden çocuklarına verenler var.

+bu arkadaşa şunu sordurttum, ya ben toz moz olaylarından imtina ediyorum, kimyasal vb, direk suyunu alsam kafaya diksem?
    -gerek yok, piyasada satılanlardan da alabilirsin, bizdekiler tatsız tuşsuz, keçi sütü artı pekmezle vb içebilirsin, piyasada satılanlar çikolatalı falan.

sonuç olarak benim içim rahatladı ve bildiğin peynir altı suyunun tozunu gönül rahatlığı ile alıp uygulayacağım.

not: bu entrym kesinlikle ama kesinlikle kişiseldir, kimse burdan yola çıkarak, senin yüzünden aldım 3. taşşağım çıktı seni mahkemelerde süründüreceğim demesin.
  • şimdi güzel arkadaşım:

düzenli olarak 1 ay boyunca antreman yaparak;
    4 cm omuzdan
    4cm göğüsden
    2 şer cm kollardan genişledim
    4cm de belden inceldim

kardiyak enzimler dahil olmak üzere tüm labaratuarımı gözden geçirdim hiç bir sıkıntı olmadığını gördüm.
    haliyle çok faydalı buldum. ve devam etmeyi düşünüyorum.

kullandığım ürünleri önceki entriye hedelemiştim.

hadi serratusunuza kuvvet testesteron torbaları sizi gidi..
  • eskiden ben de gazinoda dansöze para yağdıran bıyıklı amcalar gibi protein tozuna para yağdırırdım. her türlüsünü (bkz: whey), (bkz: iso), (bkz: hydro), (bkz: casein) ve en iyilerini kullandım (bkz: optimum), (bkz: weider). son 1 senedir hiçbirine el sürmedim ve gerçekten hala son sürat kas yapımına devam ediyorum. nerdeyse her entry'i okudum bu başlık altındaki ve genel kanı "o zaman neden tüm fitness ve bb dünyası kullanıyor?". cevap basit: "neden kullanmasın?". çünkü adamlar veya kadınlar bunlardan para kazanıyor ve tabiki de parasını aldığı ürünün reklamını yapacak, yapmak zorunda. her biri farklı ürün kullanıyor ve her biri farklı supplement firmasıyla anlaşmalı. hal böyle olunca her birimizin gözüne soka soka, aynı viral reklam endüstrisi gibi alttan alttan "protein tozu tüketin babalar, çok iyi sonuçlar alacaksınız" mesajı veriyor. e biz de dolayısıyla yüzlerce tl bayılıp yok yere bu ürünleri alıyoruz. şimdi yok yere dediğim için eksiler gelecektir yalnız inanın bana eğer beslenmeniz spot on ise kesinlikle hiçbir protein tozu ya da yan ürünlerini (bkz: glutamin) (bkz: bcaa) (bkz: kreatin) aramayacaksınız. ayrıca amerika'da bu supplementler efsane ucuz, hepiniz biliyorsunuz.

eğer "abi ben tembel biriyim, o yüzden yemek falan uğraşamam" diyorsanız o zaman siz bilirsiniz, ek olarak alabilirsiniz. yalnız bu işi senelerdir yapan biri olarak söyliym eğer beslenmeniz düzgün değilse hiçbiri işe yaramayacaktır. benim bu konuda bir benzetmem vardır. beslenmeyi bir silahın kendisi olarak düşünün ve şarjörünüze koyacağınız her bir mermi şöyle sıra gelir: (bkz: uyku) (bkz: idman) (bkz: stresten uzak olmak) (bkz: kardiyo) ve son olarak (bkz: supplement). eğer beslenmeniz düzgün değilse istediğiniz kadar şarjörü doldurun, öylece baka kalırsınız.
  • hııt ve body weight only* için gerekir mi gerekmez mi? gerekirse bu whey mi bcaa mı amino asit mi amk ya da ne. yemek konusunda yeterli olduğumu sanmıyorum zira fırsat ve zaman sıkıntısı çok. bu yüzden hepsini bu tür bir ek ile tamamlamak değilse bile en azından az bir miktar destek olmak gerekir gibi. 1 ayda haftada 4 kasıp 700gr kas alıp 500gr yağ yakmak iyi midir bilmiyorum (ölçüm sırasında pantalon (wtf) vardı üstümde, ilk ölçüm de şort vardı, tam rakamlar biraz daha farklı olabilir). arkadaşın teki o ne lan bu kadar kastığına deymez dedi. sıkıntı beslenme kaynaklı olabilir mi diye düşünüyorum. ağırlık filan kısa orta vadede düşünmüyorum, hiç sevmiyorum açıkcası. bilenler yeşillendirirse güzel olur.
hesabın var mı? giriş yap