şükela:  tümü | bugün soru sor
  • whey protein, fazla kullanılmadığı sürece zararlı değildir. peynir altı suyundan üretildiği için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. fazla kullanılmaya başlandığında genel olarak protein fazlalığının verdiği zararı verecektir. olay azıyla çoğuyla bu ama bunun gibi doktorlar alice harikalar diyarındaki gibi sayko bir hayal dünyasında yaşıyorlar. aritmi yapan şey de olsa olsa yağ yakıcılardır protein tozları değil! gün içinde yeteri kadar protein alamadığımı hissettiğim anca bir iki ölçek sütle beraber protein tozu alırım ki kaslar onarılsın, diğer türlü kaslar yeteri kadar protein alamadıkları için hem onarılmıyor hem de gelişmiyor.
    sütle peynir yaparken kazeinli kısım pıhtılaşır ve peynir oluşur kalan diğer proteinler ise peynir altı suyuna geçer, sen de bunu alır ultrafiltrasyon işlemine sokar (veya daha farkli yöntemler var izolasyon gibi), kurutur whey protein elde edersin. bunun neresi zehir? 10 yumurta yiyemeyecegine göre, yesen de yag gibi bir ton yan urun alacagina gore bir bardak icersin. bu doktorlara kesinlikle gıda prosesleri hakkında bilgi vermek gerekiyor yoksa bilmedikleri her şeye zehir deme cesareti buluyorlar kendilerinde..

edit: @cimbi adlı arkadaşımız aşağıda bilgilendirici bir makaleyle çıkagelmiş. sonuçta bilimsel konuşan birilerine rastlamak harika. arkadaşa teşekkür ediyorum ilgili makale (conclusionu falan adam gibi okuyun)

edit2: kullanım tavsiyesi; böbrekleri yormamak için, karaciğer yağlanmasına sebep olmamak için (her fazla besin karaciğerde yağa kadar dönüşür, depolanır), vücudun mineral dengesini bozmamak için(zira kalsiyum atımını hızlandırır) normal seviyelerde tüketin. spor yaptığın gün bir iki ölçek sütle beraber içersen o sana yetecektir. burada önemli olan şey ''optimizasyon''dur. yani öyle bir ayarlama yapacaksın ki hem kasları proteinsiz bırakmayacaksın hem de fazlasını tüketmekten kaçınacaksın. aslında her gıda böyle değil midir? mesela yoğurt zararlı mıdır? hayır.. ama sen 3-5 sene her gün bir kaç kg yoğurt ye bakalım ne oluyor? ben söyleyeyim fazla kalsiyum birikimine dayalı böbrek taşı, sindirim bozuklukları, bağışıklık sistemi zayıflaması! beslenmenin temeli ''denge''dir. adam gibi spor yapıp doğru derecede protein tozu kullanırsanız sorun yok, zehir falan değil. ama en önemlisi doktorların her dediğine inanmayın, kendiniz araştırın. araştırmaları, makaleleri okuyun.

edit3: ya arkadaş burasi nispeten daha zeki insanların bulunduğu, insanların araştırmadan yorum yapmadığı, olaylara ön yargiyla değil bilgiyle yaklaşıldığını sandığım bir yerdi. ne yazik ki günden güne bu durum degisiyor. adam belki de proteinlerin kimyasal yapısını bilmiyor, amino grubunu göster bakayim desek "n" yazili olan yeri bile bulamaz gelmiş burada "onla yapilan kas şişirmedir, protein tozunu savunan kitle akp gibi" falan diyor. ben artık kimseye bir şey açıklamicam mesaj falan da gelirse cevap vermicem. ben bu ürünlerin nasil üretildigini çok cok iyi biliyorum, konunun mühendisiyim. weider'in cfm yönteminin ne oldugunu veya hardline ile optimum'un uretim tekniklerinde ne gibi farklar oldugunu biliyorum. saglik uzerine de bir ton arastirma yapiyorum yaklasik 6 7 senedir. ben sagligima asiri onem veren, duzenli spor yapan biri olarak kullaniyorum. siz kullanmayin sizin tercihiniz. ama bilimsel hicbir veri yokken ortada her boka laf atmayin. bir konuda bilginiz yoksa fikriniz de olmasin.
  • hani şekerdi en tehlikeli zehir, ekmekti, onlara n'oldu diye düşünmeme neden olan taze açıklama
  • daha başlığı okuduğumda canan karatay sözüdür dediğim söz.

bunu söylerken de elinde hiçbir düzgün veri yoktur. "maratonda genç sporcu öldü kesin o protein tozu kullandı ondan öldü" gibi kahve ağzıyla söylenmiş bir argüman kullanmış.

canan hocam sen margarin ve ekmek ile devam etsen iyi olacak. yani herşeyi bilebilmen mümkün değil. ayrıca tehlikesiz zehir hangileridir heyecan olsun diye tüketmek istiyorum o zehiri.
  • "protein tozu en tehlikeli zehir ise ağır metaller bu sıralamanın neresinde oluyor?" diye cevaplanası sahte hoca sözüdür.
  • abartmasaymış gerçekten ilk defa doğru bir bilgi verebilirmiş. kendisi ve meslek adına bir kez daha utandım onun yerine.
  • yüzbinlerce defa kanıtlanmış, her yere yazılmış, herkese söylenmiş olmasına rağmen için ulan. için de geberin. pis kaslılar.
  • -daha- kısa yoldan kas kütlesi artırma sevdalılarının, tabusuna dokunmuş bir ifadedir.
  • hayır eroine bu kadar kötü muamele yapılmadı anlamadım suplement şirketleriyle mi kavgalılar acaba ?
  • tehlikelidir abi, yok proteini bal eyledim diyosan iskime kadar. ama kaslarini sünger gibi sisiren seyin azi iyi fazlasi kötü muhabbeti yapma.
  • bu kadın bal da zararlı diyor.