• hakkında bir çok başlık olan online dolandırıcılık platformu. hakkındaki 10 yorumun 9u parasını ya da ürününü geri alamayan insanlarla ilgili. ben de tecrübemi paylaşıp uzak durmanızı rica etmek için yazıyorum.

fazla araştırma yapmamış olmanın gafletiyle, fazla bir kar da yok işte boşluğuma geldi, 10tl ucuz diye bunlardan almış bulundum. aradan bir ay geçti şikayetvar'a şikayet yazdım. ürünüm niye gelmedi diye kendilerine sorduğumda bana aşağıdaki cevabı verdiler.

görsel

bu süreçte haklarındaki bir sürü kötü yorumu okuduğum için geri basmadım ve kaldırmayacağım dedim. aşağıdaki mesafeli satış sözleşmesi maddesini bana gönderip kaldırmak zorunda olduğumu söyledi. ben hukukçu değilim ama bilen birisi aydınlatabilir belki, benim bildiğim kadarıyla böyle genel sözleşmelere kafana göre madde ekleyip çıkaramazsın

görsel

bu arada aklı sıra bana yem atıyor ve şikayetimi kaldırırsam 6-10 iş gününde iade yapacaklarını, kaldırmazsam 30 iş gününde yapabileceklerini söyledi.

görsel

dedim buradan geri dönüş yok ve arkasından tehdit mesajı geldi.

görsel

bu arkadaşlar karşısındakini çok salak zannetiği için, böyle bir hukuk firmasının olmadığını bile bulamayacağımı düşündüler :)

sonuçta bunlardan sonra, blöflerimi yemediğimi söyledim ve haklarında nitelikli dolandırıcılık ve tehdit suçlarından suç duyurusunda bulundum. ne oldu tabii ki ertesi gün paramı iade ettiler.

3-5 kuruş paramız var onu da harcarken bin kez düşünüyoruz. bu keyfimize bile limon sıkmaya çalışan bir firma. ben kendimi bir şekilde kurtardım, ama gördüğüm kadarıyla hali hazırda binlerce mağdurları var. allahlarından bulurlar inşallah!
  • uzak durulası internet sitesi.

sadece stoklarında olan ürünleri sattıkları, biz müşterilerine hızlı gönderim için cumartesi günleri de çalıştıklarını internet sitelerinde iddia ediyorlar. tek kelimeyle: yalan

hızlı kargodan kasıtları 5 iş gününde kargoya verilmesiymiş. 6. gün verilmediğinde cumartesiyi iş gününden saymıyorlar. cumartesi günleri kargoların yarım gün çalıştığını da inkar ediyorlar.

7. gün belki gelir diyorsunuz gelmiyor. müşteri hizmetlerine soruyorsunuz, "internet sitesinde de yazdık o ürün haftaya gelecek" diye tersliyorlar. siz alırken stokta yazması da önemli değil.

ya sabır deyip bekliyorsunuz 15 gün sonra kargo geliyor: ama eksik! sözde promosyon hediyeleri de çıkmıyor! dandik promosyonlarını geçtim para verdiğimiz ürünler hala yok. 10 gündür yeminler ederek yarın kargoya çıkıyor diyorlar. tüketici haklarına şikayet etmek için 30. günün dolmasını bekliyorum.

donanımhaber ölücülüğü yapıp 20 lira ucuza ürün alayım derken, ömrümün en kıyak dolandırıcılığına denk geldim. satın almadan önce de eşeklik ettik araştırmadık. meğer sipariş verenlerin yarısı mağdur, donanımhabercileri bile düdüklemişler! donanımhabere özel indirim kodu falan var.
    köklü deneyimimiz var diye donanım haberde başlıklara cevaplar da vermişler. sonradan öğrendim ki köklü deneyimleri 1,5 sene. vay ben öleyim pezevenklerin içine düştük, kurtaranımız yok.

not: aslında en az 8/10luk sürükleyici bir rezalet içerisindeyim. ama araştırmadan alışveriş yaptığım için suçun büyüğü bende ve diğer enayilerde. o yüzden bu yoğun türkiye gündeminde böyle bir başlık açmak istemedim. belki hakem heyeti sürecinden sonra...

edit: eksik ürünler için iade ödemesini tüketici haklarına şikayete gerek kalmadan aldım, gelen ürünü de kullanıyorum. ama ne bir özür ne bir mahcubiyet yok tabi.
  • google mağazalarında ön sıralarda gördüm. gayet normal göründü ve iyi bir indirimle siparişini verdim fakat sonradan dolandırıcı olduklarını öğrendim. tüketici hakem heyeti firmadan savunma istemiş aylar önce. hala bekliyor. sanırım onları da dolandırdılar.
  • 3 ay ürün göndermeyip hiçbir şekilde telefon ve maillere cevap vermeyip, üzerine sikayetvar.com veya sözlüğe haklarında yorum yazdığınızda size anında dönüş yaparak diyorlar ki; "sözleşmede bir madde var, biz ürün göndermesek paranızı da geri vermesek bile bizim hakkımızda internet üzerinde olumsuz yorumlar yaparsanız, markanın gördüğü zararı size ödetiriz."
    bu şirketlerin çalışmasına nasıl izin veriliyor yeminle anlamak mümkün değil.
    burada sayfalarca yorum var ama hakkında halen işlem yapılamamış demek ki.
    ben de protein tozu alırken netten aratıp sazan gibi ilk gördüğüm siteye atladım ve bu siteden ürün almış bulundum. sakın siz de bu hataya düşmeyin.
  • dolandırıcılık konusunda experimental takılan, farklı hazlar arayan bir site. sipariş verip para gönderiyorsunuz, ürün gelmiyor. buraya kadar bir sorun yok bence bildiğiniz standart e-ticaret dolandırıcılığı vakası. normal şartlar altında neyse çok bi para kaptırmadık, bu da böyle bir tecrübe oldu deyip devam etmeniz lazım.

ama öyle değil. işin eğlenceli kısmı site için sikayetvar.com üzerinden kayıt oluşturunca başlıyor. kaydı girdikten 5 dakka sonra whatsapp’tan mesaj geliyor işte ben şikayet yönetim ekibinden bilmem kim şikayetinizle ilgili yardımcı olmak için yazıyorum. yönetim değişikliğinden dolayı bazı gecikmeler yaşanıyor şu sıra ama 4 gün içinde kargo elinizde olacak, size zahmet şikayeti kaldırın.

yok paramı iade etmeden şikayeti kaldırmam deyince mesafeli satış sözleşmesindeki bir maddenin ekran görüntüsünü yollayıp şikayeti kaldırmadan parayı iade etmeyiz seni de avukata veririz falan diye tehdit etmeye başlıyor. adam mesafeli satış sözleşmesinin içine "alıcı, ürün kargolama veya ürün iade süreci devam ederken 90 iş günü içerisinde herhangi bir platforma (şikayetvar.com - ekşisözlük - forumdonanımhaber ) olumsuz yorum yazmayacağını ve bu yorumların yazılması durumunda markanın gördüğü zararın alıcı kendi tarafından karşılanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.” diye madde eklemiş. *

hayır standart bir dolandırıcı şikayet mikayet uğraşmaz çakar geçer. sen neyin mücadelesini veriyorsun be atanamayan tosun.

herkesin üç aşağı beş yukarı hemfikir olduğu konu, firmanın stratejisi, parasının peşine düşen olursa oyalayabildiği kadar oyalamak, canının yanmayacağını düşündüğü bir süre sonunda da parayı iade etmek. bu zaman zarfında da kendisine makul bir fon sağlamak. parasının peşine düşen olmazsa da kemiksiz kar yazmak.

işin ilginç tarafı, site sahibi firmanın ticaret unvanı, vergi kimlik numarası, ticaret unvanı ile uyumlu banka hesabı vs. yasal bir şekilde ticaret yapması için gereken her şeyi var ama adamlar en az 1 yıldır ayan beyan nitelikli dolandırıcılık yapıyor. hadi devlet uyuyor zaten orda sorun yok da akbank, ziraat, teb ve garanti bankaları alenen dolandırıcı olduğu belli olan bir firma tarafından 1 yıldan fazla süredir hesaplarının kullanılmasına nasıl müsade ediyor ben onu anlamıyorum.

ben iade talebi girdikten 1 gün sonra paramı geri aldım. adam ilginç bir şekilde allah’tan korkmadığı kadar sikayetvar.com’dan korkuyor. hesabının bulunduğu bankalardan birine yazdığım şikayet yazısı da hızlı iade sürecinde etkili olmuş olabilir bilemiyorum.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • bu serefsizler dolandiricilik tabirinin ulkedeki en somut orneklerinden birisi ve bu serefsizler yillardir da hic birsey olmadan millete adilik yapnaya devam ediyorlar.

aylardir gondermedikleri ve turlu bahaneler uydurduklari siparis icin gotleri sıkışınca sitelerindeki siparis durumu kismini kargoda diye degistirirler ama ne kaego vardir ne birsey!

sikayetvar.com'a ne kadar adi o.cocuklari oldukularini yazinca da proteinmarket ismiyle resmi dille ve tamami buyuk harflerle "mesnetsiz ve haksiz yere bizi karaladiginiz icin firmamizin ismi kotuleniyor. 1 gun icinde sikayetvar daki mesajinizi silmezseniz bolu cumhuriyet savciligina suc duyurusunda bulunacagiz" diye tehdit mesaji atiyor o.cocuklari.

iste boyle adi, boyle serefsiz, boyle o.cocugu bir firmadir kendileri ve bir muz cumhuriyetinde diledikleri gibi at kosturmaya da devam etmektedirler!
  • --- spoiler ---

dolandırıcı
    --- spoiler ---
    boludaki mağazaya giden üyeye samet hastanede demişler, arkadaşıma samet öldü dediler , şikayetvar'a şikayet yazdıktan sonra samet diye biri mesaj atıp ben müdürüm söz ürünü yollayacağım dedi:)
    özetle 50 gün geçmesine rağmen ürün mürün yol elde , samet bu mesajı okursan umarım tez zamanda ölürsün de başkalarını dolandıramazsın kardeşim.
  • 110 tllik siparişimi iptal ettikten sonra "artık bankanızla iletişime geçeceksiniz 8-10 gün içerisinde paranız iade olur" dediler. 14 gün sonra bankayı aradım bize herhangi bir kredi kartına iade gelmedi demelerine karşın başlatmış olduğum icra takibiyle paramı hemen tahsil ettim
  • siparişlerinizi asla yollamayan site. iptal bile edemiyorsunuz. gerekirse aynı ürüne 2 kat daha fazla verin ama bu siteyi kullanmayın.
  • dolandırıcı site hayatımda ilk defa internet alışverişinde dolandırıldım. hiçbir şekilde ulaşamıyorsunuz, müşteri hizmetleri sahte. online destek sadece satış yaparken bazen dönüyor. sakın ha sakın bir şey almayın. 3 ay oldu alalı hala tedarik sürecinde yazıyor. dolandırıldım.
hesabın var mı? giriş yap